Carmina burana a Radek Baborák

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zařadil do probíhající 84. koncertní sezóny mimořádný koncert, který se uskuteční 9. května 2019 ve Smetanově síni. Zahraje na něm v sólovém koncertu Radek Baborák, a to v hornovém koncertu Antonia Rosettiho. Dále zazní Orffova Carmina burana s Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým dětským sborem a skvělými sólisty – s Marií Fajtovou, Petrem Nekorancem a Jiřím Rajnišem. Dirigovat bude Rastislav Štúr.
Radek Baborák (zdroj archiv FOK)

Tento koncert byl primárně určen abonentům FOK jako poděkování za pochopení a trpělivost při rušení koncertů v důsledku uzavření Smetanovy síně, které se jich v březnu 2019 dotklo. Vstupenky jsou však od konce března v prodeji pro všechny další zájemce o tento mimořádný zážitek.

Francesco Antonio Rosetti se původně jmenoval František Antonín Rössler. Podařilo se mu s jeho hudbou uspět v zahraničí. Svůj italský pseudonym začal používat v 70. letech 18. století ve službách v Bavorsku. Ve své době dokonce patřil mezi nejčastěji hrané skladatele, jeho koncerty pro lesní roh údajně inspirovaly samotného Mozarta. „Vybral jsem si tento koncert, protože ho mám rád, i když není nijak jednoduchý – třeba v porovnání s koncerty Wolfganga Amadea Mozarta. Můžete se těšit na kadenci ke druhé větě, kterou jsem napsal speciálně pro toto provedení.“ řekl Radek Baborák.

Ó štěstěno, jsi jak luna, jsi proměnlivá, někdy rosteš, jindy ubýváš… Sílu textů, které pocházejí z 11. – 13. století, vyjadřuje Carl Orff ve své – dnes již velice populární – kantátě Carmina burana kontrastem posílené sekce bicích nástrojů a něžných hlásků dětského sboru. Také sóla jsou pozoruhodná, zejména v tomto hvězdném obsazení. „Na part pečené labutě se opravdu těším, je to neuvěřitelně exponovaný part, je nezapomenutelný,“ uvedl Petr Nekoranec.

 

CARMINA BURANA & RADEK BABORÁK
Obecní dům, 9. května 2019 od 19:30

ANTONIO ROSETTI: Koncert pro lesní roh a orchestr d moll
CARL ORFF: Carmina burana

 

Radek BABORÁK | lesní roh

Marie FAJTOVÁ | soprán

Petr NEKORANEC | tenor

Jiří RAJNIŠ | baryton

PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR, Lukáš VASILEK | sbormistr

KÜHNŮV DĚTSKÝ SBOR, Jiří CHVÁLA | sbormistr

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Rastislav ŠTÚR | dirigent

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na