Cenu Antonína Dvořáka za rok 2021 získal sir András Schiff

Cenu Antonína Dvořáka za rok 2021 udělila Akademie klasické hudby (AKH) britskému klavíristovi maďarského původu siru Andrási Schiffovi. Ve svém repertoáru se často zaměřuje na české skladatele. Předání ceny pro laureáta se uskuteční během jeho koncertu s Panochovým kvartetem 20. září 2021 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Sir András Schiff (zdroj Akademie klasické hudby)
Sir András Schiff (zdroj Akademie klasické hudby)

Sir András Schiff patří podle akademie mezi nejrespektovanější světové klavíristy, bývá oceňován za mimořádně emotivní a zároveň kompozičně i historicky poučenou interpretaci. Zásadní postavení ve výběru Schiffova koncertního repertoáru z tvorby českých autorů mají díla Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.

Při sólovém recitálu 17. září 2021 přednese skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna, 20. září 2021 spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představí oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium a na závěrečném koncertu 24. září 2021 se ujme jak taktovky v čele orchestru České filharmonie, tak i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll k. 466.

Cenu Antonína Dvořáka uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby, jejím cílem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby. O jejím nositeli rozhoduje od roku 2012 Rada akademiků složená z osobností českého kulturního života i klasické hudby. Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella vyrobenou skláři společnosti Moser podle návrhu designéra Jiřího Pelcla.

Sir András Schiff je druhým zahraničním umělcem, který toto ocenění získal. Prvním byl v roce 2015 americký violoncellista Yo-Yo Ma. V posledních letech se laureáty Ceny Antonína Dvořáka stali dirigent Jakub Hrůša, sopranistka Gabriela Beňačková nebo Česká filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments