Ceny Grammy 2020 v oblasti klasické hudby ovládli Američané

V neděli 14. března 2021 se v Los Angeles udílely světově nejznámější hudební ceny Grammy za rok 2020. V deseti kategoriích věnovaných klasické hudbě a opeře letos jednoznačně dominovali umělci z USA – všichni vítězové buďto jsou Američané, nebo alespoň pracovali s americkými orchestry a sbory. Nominovaná nahrávka Jakuba Hrůši a Augustina Hadelicha nakonec sošku nezískala.

Cena Grammy (foto The Recording Academy, zdroj grammy.com)

Již 63. ročník udílení cen Grammy byl po konzultacích se zdravotnickými experty a hudebníky odložen z původního lednového termínu až na březen 2021. I po odkladu večer doprovázela přísná hygienická opatření – přítomné hvězdy americké hudební scény musely dodržovat rozestupy a krýt si ústa a nos rouškami. „Nikdy nezapomeneme na rok 2020, ale jsme plni naděje do budoucna,“ řekl průvodce večerem, herec Trevor Noah.

Vítězové většiny z celkem 84 kategorií cen však byli už tradičně oznámeni ještě před začátkem mezinárodně sledovaného slavnostního večera. To se týká i deseti kategorií, které Grammy vyhradili pro oblast klasické a operní hudby.

Cenu za nejlepší operní nahrávku získala produkce Porgy and Bess George Gershwina z Metropolitní opery s Frederickem Ballentine, Angel Blue a Denyce Graves v hlavních rolích pod taktovkou Davida Robertsona. Sošku za nejlepší orchestrální výkon si odnesl dirigent Gustavo Dudamel za kompletní nahrávku symfonií Charlese Ivese, kterou vytvořil společně s Filharmonií Los Angeles. V kategorii nejlepší sólo v klasické hudbě, kde byla nominována i nahrávka Bohemian Tales Jakuba Hrůši a houslisty Augustina Hadelicha, zvítězil violista Richard O’Neill a dirigent David Alan MillerKoncertem pro violu a komorní orchestr soudobého skladatele Christophera Theofanidise.

G. Gershwin: Porgy and Bess – Metropolitan Opera New York 2020 (foto Metropolitan Opera, zdroj metopera.org)

Ostatní kategorie v oblasti klasické hudby:
Nejlepší zvukové inženýrství:
David Frost, Charlie Post a Silas Brown za nahrávku Šostakovičovy Symfonie č.13
Hudební producent roku: David Frost
Nejlepší sborový výkon: Album
„Danielpour: The Passion Of Yeshua“, dirigentka – JoAnn Falletta, sbormistři – James K. Bass a Adam Luebke, Buffalo Philharmonic Orchestra, Buffalo Philharmonic Chorus, UCLA Chamber Singers
Nejlepší komorní výkon: Pacifica Quartet – „Contemporary voices“
Nejlepší sólový vokální výkon: Sarah Brailey a Dashon Burton za nahrávku „Smyth: The Prison“
Nejlepší kompendium klasické hudby: Michael Tilson Thomas: „From The Diary Of Anne Frank & Meditations On Rilke“
Nejlepší soudobá skladba: Christopher Rouse: Symfonie č. 5

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments