Varhanní festival v bazilice sv. Jakuba se uskuteční v obvyklém termínu

Letošní 26. ročník Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba by se měl uskutečnit v obvyklém termínu 5. srpna až 23. září. I přes nejistý vývoj pandemie pokračují jeho přípravy. V plánu je účast předních umělců ze Spojených států, Belgie, Německa, Švédska, Ázerbájdžánu, Francie a domácích interpretů. Novináře o tom informovala ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

Varhany v bazilice svatého Jakuba v Praze (foto: Svatojakubské Audite Organum, zdroj auditeorganum.cz)

„Nikdo z nás neví, jaká bude situace na začátku srpna, ale věříme, že letní měsíce přinesou rozvolnění a možnost konání kulturních podniků,“ uvedla Irena Chřibková.

Program letošního ročníku připomene několik významných skladatelů, například 100. výročí úmrtí Camilla Saint-Saënse, 100. výročí narození francouzské varhanice Jeanne Demessieuxové nebo 50. výročí úmrtí varhanního virtuosa Marcela Duprého.

V programech nebudou chybět skladby Johanna Sebastiana Bacha a díla dalších světových klasiků. Během každého koncertu bude zajištěna videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře. „Čeká nás i zajímavý koncert čtyř rukou a čtyř nohou. Svatojakubské varhany tak zazní opět v celé své bohatosti a barevnosti,“ dodala Chřibková.

Loni se podařilo uskutečnit jubilejní 25. ročník v plném rozsahu, ačkoliv chyběli tradiční zahraniční posluchači. Také minulý rok dramaturgie připomněla několik významných výročí. Šlo o 15. výročí úmrtí dlouholetého svatojakubského varhaníka a skladatele Jiřího Ropka, nedožité 70. narozeniny skladatele Otomara Kvěcha, 85. narozeniny skladatele Jiřího Temla a 335 let od narození a 270 let od úmrtí Bacha.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění peněz nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments