Ceny Thálie 2022 v kategorii Opera a Balet, tanec a pohybové divadlo

V sobotu 8. října 2022 vyhlásila Herecká asociace v historické budově Národního divadla vítěze Cen Thálie. Jaké jsou dojmy vítězů v kategoriích Opera a Balet, tanec a pohybové divadlo?

Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – Jana Sibera (foto Lucie Maceczková)
Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – Jana Sibera (foto Lucie Maceczková)

Národní divadlo moravskoslezské má hned dva vítěze. Sopranistka Jana Sibera zaujala porotu Cen Thálie výkonem v roli Manon ve stejnojmenné opeře Julese Masseneta, kterou zpívala vůbec poprvé. „Nominace na Thálii mně udělala obrovskou radost! Manon je určitě jedna z mých životních rolí a jsem nesmírně vděčná Národnímu divadlu moravskoslezskému za tuhle nádhernou příležitost,“ řekla. „Mám velkou radost z nominace pro Janu Siberu – role jí sedla a přišla v pravý čas! V její postavě Manon je dívčí půvab a zároveň obrovská umělecká zralost. A také bych rád připomněl, že Jana má třetí nominaci, zároveň už druhou za roli v naší opeře,“ řekl ředitel NDM a zároveň režisér Manon Jiří Nekvasil.

Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – Natalia Adamska (foto Lucie Maceczková)
Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – Natalia Adamska (foto Lucie Maceczková)

Natalia Adamska si vítězství vytančila rolí Carmen v Národním divadle moravskoslezském. (Za roli Dona Josého v Carmen byl nominován též Francesco Fasano.) „Francesco a Natálka dostali vůbec první tak velkou taneční příležitost a hned vrchovatě naplnili očekávání choreografa Jiřího Pokorného. Kromě taneční bravury dali oba do svých postav i obrovský osobní vklad a je to znát. Balet Carmen je také díky nim prostě skvělý,“ řekl Nekvasil.

Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – Martin Bárta (zdroj Česká televize)
Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – Martin Bárta (zdroj Česká televize)

Divadlo F. X. Šaldy získalo celkem pět nominací. Hostující sólista Martin Bárta je laureátem Ceny v kategorii Opera – Mužský výkon. Porotu oslovil svou rolí Jaga v klasické Verdiho opeře Otello (hudební nastudování Martin Doubravský, režie Oldřich Kříž, 2022). Jeden z nejvyhledávanějších a nejúspěšnějších českých barytonistů Martin Bárta se před hostováním v opeře Otello ukázal v titulní roli Nabucca v roce 2015. Jeho začátky na scéně Divadla F. X. Šaldy ovšem spadají do roku 1994, kdy se libereckému publiku představil jako Giorgio Germont v opeře La traviata.

Sergio Méndez Romero získal Cenu Thálie 2022 v kategorii Balet, tanec a pohybové divadlo za ztvárnění role Jeho v inscenaci Sólo pro tři režiséra Petra Zusky. V Moravském divadle Olomouc je sólistou baletu od sezóny 2021/2022, přičemž Cenu Thálie získal hned za svou první roli v tomto divadle.

Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – David Gerneš, Sergio Méndez Romero a Jan Fousek (foto Lucie Maceczková)
Ceny Thálie 2022, slavnostní předání cen 8. října 2022 – David Gerneš, Sergio Méndez Romero a Jan Fousek (foto Lucie Maceczková)

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii Opera získala altistka a mezzosopranistka Libuše Márová. Studovala zpěv u Přemysla Kočího na pražské HAMU. První angažmá získala v roce 1965 v Divadle J. K. Tyla v Plzni a od roku 1966 byla členkou opery pražského Národního divadla. Vystupovala v Komische Oper, dále pak například v Norsku, Nizozemí a Maďarsku.

V kategorii Balet, tanec a pohybové divadlo získala Cenu za celoživotní mistrovství Libuše Králová. Absolvovala taneční konzervatoř v Praze, obor klasický tanec. V roce 1969 se stala členkou Divadla J. K. Tyla v Plzni, souběžně studovala choreografii na Hudební akademii múzických umění. Později se v DJKT uplatnila jako choreografka. V roce 1990 se stala šéfkou baletu a choreografkou v Jihočeském divadle, v roce 1993 se přesunula do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a v roce 1993 se navrátila do Českých Budějovic.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments