Týden s hudbou. Koncerty, opery, hudební festivaly, TV a online streamy

Na nový týden vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete informace o aktuálních koncertech, programech probíhajících hudebních festivalů, operních představení a dalších hudebních akcí u nás i na Slovensku. Nechybí ani zajímavé TV záznamy a streamy.
Témata:Adam Viktora Alain Altinoglu Alexander Sitkovetsky Andrew von Oeyen Archaion Kallos Barbora de Nunes-Cambraia Blanka Karnetová Boris Giltburg Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Czech Ensemble Baroque Daniel Matoušek Dennis Russell Davies Dny Bohuslava Martinů Dny soudobé hudby Dresdner Kammerchor Ensemble Inégal Ensemble Lazarus Ewald Danel Filharmonie Brno Friedemann Amadeus Treiber Georg Glasl Guarneri Trio Prague Heroldovo kvarteto Hynek Schütz Ilja Racek (1950) Irena Troupová Jan Ježek Jan Klusák Jan Kučera Jan Mráček Ján Procházka Jan Simon Janáčkova filharmonie Ostrava Jean-Guihen Queyras Jiří Rožeň Jiří Zobač Julia Pusker Karel Paukert Laura van der Heijden Leoš Svárovský Lípa Musica Lise de la Salle Lobkowicz Chamber Orchestra Maciej Wieloch Marcel Javorček Marcin Gałęski Marie Vencourová Martin Gurbaľ Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Michael Kuen Michaela Fukačová Michal Pekárek Miroslav Smrčka Moravská filharmonie Olomouc Musica aeterna Bratislava Olga Jelínková Oliver Dohnányi Opera Diversa OperaVision Pavel Šporcl Peter Jarůšek Petr Fiala Petr Louženský Petr Malásek Petr Popelka PKF — Prague Philharmonia Poznańskie Słowiki Přemysl Kšica Radka Hanáková Robert Jindra Schola Gregoriana Pragensis Severočeská filharmonie Teplice Slezské divadlo Opava Slovenský komorný orchester Spherae sonantes Stadlerovo klarinetové kvarteto Štátna filharmónia Košice Štátna opera Banská Bystrica Štefan Margita Štěpánka Skalická Susanna Mälkki Svatováclavský hudební festival Svobodné hudební bratrstvo Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tereza Válková Tobias Lindner Valentin Uryupin Veronika Jarůšková Vojtěch Šembera Yves Beaunesne Zelenka Festival Praha – Drážďany Zoltán Fejérvári Zuzana Fischerová
Jean-Guiheneem Queyras (foto Marco Borggreve)
Jean-Guiheneem Queyras (foto Marco Borggreve)

Praha

V pondělí 10. října od 19:00 hodin v Kaiserštejnském paláci proběhne druhý koncert festivalu Dny soudobé hudby tentokrát ve spolupráci se Západočeským centrem hudby a Společností pro duchovní hudbu. Zazní díla Romany Schuldové, Karla Pexidra, Jiřího Temla, Pavla Samiece, Tomáše Karpíška, Jana Slimáčka a Jiřího Bezděka. Koncert je zařazen do festivalu Dny Bohuslava Martinů 2022.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Petra Popelky vystoupí v pondělí 10. října v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní díla inspirovaná Spojenými státy Americkými. Zazní Skála H 363 Bohuslava Martinů, Symfonie o třech větách Igora Stravinského a Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka se sólistou Jean-Guihenem Queyrasem. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Guarneri Trio Prague se představí v úterý 11. října v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní klavírní tria Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Guarneri Trio Prague (zdroj Guarneri Trio Prague)
Guarneri Trio Prague (zdroj Guarneri Trio Prague)

Ve středu 12. října od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí houslistka Veronika Jarůšková, violoncellista Peter Jarůšek a izraelský klavírista Boris Giltburg. Zazní Elegické trio č. 1 g moll Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova, Klavírní trio a moll Maurice Ravela a Klavírní trio č. 1 B dur, D 898 Franze Schuberta.  

Začíná 8. ročník Zelenka Festival Praha – Drážďany. Ve středu 12. října v 19:30 hodin v kostele Panny Marie pod řetězem vystoupí Drážďanský komorní sbor a Ensemble Inégal pod taktovkou Adama Viktory. Zazní Psalmi Vespertini Jana Dismase Zelenky. Sólových partů se ujmou Gabriela Eibenová, David Erler, Tobias Hunger a Florian Götz.

V rámci festivalu Archaion Kallos ve středu 12. října od 19:30 hodin zahraje klavíristka Radka Hanáková skladby inspirované pravoslavnou spiritualitou. Zazní díla Vasilije Mokranjac, Johna Tavenera, Ivana Moodyho, Arvo Pärta a ve světové premiéře skladba Hanuše Bartoně Preludium k žalmu 141, pro klavír a zvukovou stopu.

Ve středu 12. října od 20:30 hodin zazní v kostele sv. Šimona a Judy Meditační nokturno se Serenádou č. 10 B dur Gran Partita K 361/370a Wolfganga Amadea Mozarta v podání členů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Ve čtvrtek 13. října ve 14:00 hodin obdrží v Sále Martinů na HAMU česko-americký varhaník Karel Paukert čestný doktorát.

Karel Paukert (zdroj Hudební a taneční fakulta akademie múzických umění v Praze)
Karel Paukert (zdroj Hudební a taneční fakulta akademie múzických umění v Praze)

Ve čtvrtek 13. října v 18:00 hodin v sále Deylovy konzervatoře vystoupí Czech Accordion Ensemble a citerista Georg Glasl. Posluchači uslyší skladby českých a německých autorů, mimo jiné Jiřího Bezděka, Pavla Trojana, Miroslava Cimbála, Václava Trojana, Michaela Baurea a dalších.

Ve čtvrtek 13. října od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s oratoriem Izrael v Egyptě HWV 54 Georga Friedricha Händela. Sólových partů se ujmou Tereza Zimková, Helena Hozová, Alex Potter, Juan Sancho, Tomáš Šelc a Tadeáš Hoza.

Karel Dohnal uvede ve čtvrtek 13. října od 20:00 hodin koncert Podivuhodný kouzelník v Divadle Viola. Zazní skladby Petra Wajsara, Petera Grahama a Johanna Sebastiana Bacha. Program uvádí David Prachař.

V pátek 14. října od 19:00 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce zazní třetí koncert festivalu Dny soudobé hudby. Zazní díla převážně pro bicí nástroje z pera Michaela Pinkase, Ivana Kurze, Karla Husy, Martina Kuxe-Krále, Pavla Kopeckého, Karla Husy a Michaely Augustinové. Účinkuje katedra bicích nástrojů HAMU.

Lobkowicz Chamber Orchestra pod taktovkou Michaela Kuena se představí v pátek 14. října v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní Adagio a fuga pro smyčce c moll K 546 Wolfganga Amadea Mozarta, proslulý Concerto funebre Carla Amadea Hartmanna (sólista Friedemann Amadeus Treiber) napsaný na protest proti okupaci Československa v roce 1939 a Komorní symfonie pro smyčce, op. 110a Dmitrije Šostakoviče.

Schola Gregoriana Pragensis (zdroj Lípa Musica)

V bazilice svaté Markéty v Břevnově na festivalu Zelenka Festival Praha – Drážďany ve čtvrtek 13. října od 19:30 hodin vystoupí Schola Gregoriana Pragensis a německý varhaník Tobias Lindner. Zazní výběr skladeb Frescobaldiho, Pogliettiho a Battiferriho ze sbírky opisů Jana Dismase Zelenky Collactanerum musicorum.

V Rytířském sále Velkopřevorského paláce v rámci festivalu Zelenka Festival Praha – Drážďany v pátek 14. října od 19:30 hodin představí slovenský ansámbl Musica Aeterna repertoár drážďanských kapelníků z tvorby Pisendela, Vivaldiho a Pergolesiho.

V sobotu 15. října od 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Jana Kučery zazní koncert učený dětskému publiku Hudba kouzelnice. Hraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Hudební klub Fík a studenti konzervatoře Taneční centrum Praha a Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy.

Klavírní recitál francouzské klavíristky Lise de la Salle se uskuteční v sobotu 15. října od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní skladby Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Camilla Saint-Saënse, Bély Bartóka, Igora Stravinského, Antonína Dvořáka, Sergeje Rachmaninova, Manuela de Fally, Alberto Ginastery, Ástora Piazzolly, Georga Gershwina a dalších.

Lise de la Salle (zdroj Lise de la Salle)
Lise de la Salle (zdroj Lise de la Salle)

V neděli 16. října od 11:00 hodin v kostele svatého Karla na Karlově v rámci festivalu Zelenka Festival Praha – Drážďany proběhne tradiční tridentská bohoslužba doprovázená renesanční hudbou v okruhu Zelenkova zájmu. Účinkují Spherae sonantes, Svobodné hudební bratrstvo a Ensemble Lazarus.

PKF – Prague Philharmonia chystá na neděli 16. října od 10:00 hodin a od 12:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s Leošem Svárovským koncerty pro dětské publikum. Zazní díla Jeana Baptiste Lullyho, Georga Friedricha Händela, Christopha Willibalda Glucka, Georga Philippa Telemanna, Johanna Sebastiana Bacha a Marca Antoina Charpentiera.

V neděli 16. října od 19:30 hodin v sále Novoměstské radnice v rámci koncertu Liedercompany zazní Sechs Lieder, op. 22 Alexandra Zemlinského, premiéra Vojtěcha Šembery a Pierrot lunaire, op. 21 Arnolda Schönberga. Programu se ujmou sopranistka Irena Troupová, barytonista Vojtěch Šembera a pod taktovkou Petra Louženského ansámbl složený z Daniela Havla (flétna), Jana Macha (klarinet), Davida Danela (housle a viola), Balázse Adorjána (violoncello) a Jana Duška (klavír).

Irena Troupová a Jan Dušek (foto Zdeněk Chrapek)

Brno

Opera Diversa v rámci svého Diverzního podzimu v pondělí 10. října 19:30 hodin v Klubu Leitnerova představí v inscenaci Kateřiny Křivánkové hororové miniopery Ondřeje Kyase a Pavla Drábka.  

Czech Ensemble Baroque Chor se sbormistryní Terezou Válkovou vystoupí v úterý 11. října v 19:00 hodin ve Starobrněnském klášteře Zazní program Lux aeterna s díly Henryho Purcella, Gregoria Allegriho, Maurice Duruflého, Edwarda Elgara a dalších.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí ve středu 12. října v 19:00 hodin v Litoměřicích pod taktovkou Jiřího Rožně. Jako sólista se představí Pavel Šporcl. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro housle a orchestr č. 1 Rafaela Kubelíka a Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí ve čtvrtek 13. října od 19:00 hodin v kině Vesmír pod taktovkou Valentina Uryupina. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur, op. 73 Císařský Ludwiga van Beethovena (sólista Zoltán Fejérvári) a Symfonie č. 5 D dur, op. 107 Reformační Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.  

Valentin Uryupin (zdroj Valentin Uryupin)
Valentin Uryupin (zdroj Valentin Uryupin)

V rámci hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu v sobotu 15. října od 18:00 hodin v evangelickém kostele v Orlové a v neděli 16. října v 15:00 hodin v kostele Povýšení svatého Kříže v Kuníně vystoupí basista Martin Gurbaľ a Stadlerovo klarinetové kvarteto. Zazní díla Ference Farkase, Johanna Sebastiana Bacha a Antonína Dvořáka.

V neděli 16. října od 18:00 hodin v Cinema City Ostrava na Nové Karolíně proběhne druhá předpremiéra filmu Petra Václava Il Boemo inspirovaný životem Josefa Myslivečka.  

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc ve čtvrtek 13. října a v pátek 14. října od 19:00 hodin v Redutě uvádí program Nasloucháme, abychom porozuměli. Zazní symfonická báseň Polednice, op. 108 Antonína Dvořáka, skladba Nu.Mu.Zu Giji Kančeliho a Koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll, op. 102 Johannese Brahmse (sólisté Jan Mráček a Michaela Fukačová).  

V kostele Panny Marie Sněžné v sobotu 15. října od 19:30 hodin vystoupí chlapecký a mužský sbor Poznańskie Słowiki, varhaník Marcin Gałęski, program řídí dirigent Maciej Wieloch. Zazní duchovní díla polských a evropských skladatelů, například G.G. Górczyckého, M. Zieleňského, S. Stuligrosze, H.M. Góreckého a dalších.  

Ostatní regiony Čech

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v pondělí 10. října v 19:00 hodin v Litoměřicích pod taktovkou Jiřího Rožně. Jako sólista se představí Pavel Šporcl. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro housle a orchestr č. 1 Rafaela Kubelíka a Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Vojtěch Dyk jako Josef Mysliveček ve filmu Il Boemo (zdroj Il Boemo - Příběh Josefa Myslivečka)
Vojtěch Dyk jako Josef Mysliveček ve filmu Il Boemo (zdroj Il Boemo – Příběh Josefa Myslivečka)

Ve středu 12. října od 20:00 hodin v kině Crystal v České Lípě v rámci festivalu Lípa Musica bude v předpremiéře uveden film Petra Václava Il Boemo ispirovaný životem Josefa Myslivečka.  

Ve středu 12. října od 19:00 hodin v teplickém kostele svatého Jana Křtitele zazní koncert La Stella – světla a barvy barokního světa. Publiku se představí mezzosopranistka Barbora de Nunes Cambraia, flétnistka Marie Vencourová, houslistka Blanka Karnetová, violoncellista Hynek Schütz a cembalistka Štěpánka Skalická. Zazní díla Giovanni Antonia Pandolfi Mealliho, Diega Ortize, Georga Friedricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Pietra Castrucciho, Josefa Antonína Štěpána, Heinricha Ignaze Franze von Bibera a Antonina Vivaldiho.

Ve čtvrtek 13. října od 19:00 hodin v sále Konzervatoře Teplice se v rámci festivalu Lípa Musica uskuteční koncert Belcanto. Představí se sopranistka Olga Jelínková a tenorista Daniel Matoušek za klavírního doprovodu Marcela Javorčeka. Zazní výběr árií z oper Nápoj lásky a Don Pasquale Gaetana Donizettiho a Rigoletto a La Traviata Giuseppe Verdiho.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v pátek 14. října v 19:00 hodin v Jablonci nad Nisou pod taktovkou Jiřího Rožně. Jako sólista se představí Pavel Šporcl. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro housle a orchestr č. 1 Rafaela Kubelíka a Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

V pátek 14. října od 20:00 hodin v kině Crystal v České Lípě festival Lípa Musica připomene letošní sté narozeniny skladatele Zdeňka Lišky. Koncertem provází klavírista Petr Malásek, režisér Jiří Zobač a zvukový mistr Michal Pekárek.

Petr Malásek (foto Klára Bartheldi)
Petr Malásek (foto Klára Bartheldi)

V sobotu 15. října od 19:00 hodin Lípa Musica v českolipské klášterní bazilice Všech svatých přivítá Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Zazní moteta Bohuslava Matěje Černohorského, Antona Brucknera, Henryka Mikołaje Góreckého, Petra Fialy a Leoše Janáčka. Sólových partů se ujmou Pavlína Švestková (soprán), Jaroslav Březina (tenor), Hana Hána (flétna).

Operní matiné Jana Ježka se uskuteční v neděli 16. října v 10:30 hodin ve Foyer Vendelína Budila ve Velkém divadle Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni.  

V rámci 2. ročníku festivalu Varhanní Vysočina v neděli 16. října v 16:00 hodin vystoupí Přemysl Kšica a trumpetista Miroslav Smrčka v kostele svatého Mikuláše v Humpolci.

V rámci Festivalu F. L. Věka v Kodymově národním domě v Opočně v neděli 16. října v 17:00 hodin vystoupí klavírista Jan Simon a Heroldovo kvarteto. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21 Fryderika Chopina a Smyčcový kvartet G dur, op. 106 Antonína Dvořáka.

Koncertní provedení oratoria Stvoření Josepha Haydna zazní v neděli 16. října v 19:00 hodin ve Velkém divadle Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni.  

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Czech Ensemble Baroque Chor se sbormistryní Terezou Válkovou vystoupí ve středu 12. října v 19:00 hodin v kostele Proměnění Páně v Třebíči. Zazní program Lux aeterna s díly Henryho Purcella, Gregoria Allegriho, Maurice Duruflého, Edwarda Elgara a dalších.  

Na neděli 16. října od 19:00 hodin chystá Divadlo Opava premiéru scénického uvedení oratoria Mesiáš G. F. Händela. V režii Ilji Racka a pod taktovkou Olivera Dohnányiho vystoupí sbor opery. Předpremiéru je možné navštívit v sobotu v 10:00 hodin tamtéž. Sólové party přednesou vítězové pěvecké soutěže duchovní hudby Concorso Internazionale Musica Sacra 2021. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava a dětské pěvecké sbory základních škol Opavy a Hukvald.

Češi v zahraničí

Laura van der Heijden (foto Sam Trench)
Laura van der Heijden (foto Sam Trench)

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem je na turné ve Velké Británii. Postupně navštíví města Bradford, Edinburgh, Middlesbrough, Basingstoke, Londýn, Cardiff a Birmingham. Provedena budou tato díla: předehra Žárlivost a symfonická rapsodie Taras Bulba Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr D dur Ericha Wolfganga Korngolda, Symfonie č. 8 G dur a Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa Antonína Dvořáka, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů a Fantasie na téma Thomase Tallise Ralpha Vaughana Williamse. Spoluúčinkují Alexander Sitkovetsky (housle) a Laura van der Heijden (violoncello). Filharmonie Brno se vrací domů až po pondělním koncertu 17. října.

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským je na turné na Tchaj-wanu. V pondělí 10. října se představí v Pingtungu s předehrou k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Koncertem pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Andrew von Oeyen) a Symfonií č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

V úterý 11. října zavítá do Kao-siungu, kde v Národním centru pro umění a kulturu uvedou předehru Egmont, op. 84 Ludwiga van Beethovena, Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Andrew von Oyen) a Symfonii č. 7 A dur, op. 92 Antonína Dvořáka.

Oratoriem Izrael v Egyptě HWV 54 Georga Friedricha Händela se představí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v drážďanském Annenkirche ve středu 12. října. Sólových partů se ujmou Tereza Zimková, Helena Hozová, Alex Potter, Juan Sancho, Tomáš Šelc a Tadeáš Hoza.

Závěrečný koncert festivalu Zelenka Festival Praha – Drážďany se uskuteční v neděli 16. října od 17:00 hodin v Annenkirche v Drážďanech. Vystoupí Drážďanský komorní sbor a Ensemble Inégal pod taktovkou Adama Viktory. Zazní Psalmi Vespertini Jana Dismase Zelenky. Sólových partů se ujmou Gabriela Eibenová, David Erler, Tobias Hunger a Florian Götz.

Ensemble Inégal (zdroj Ensemble Inégal)
Ensemble Inégal (zdroj Ensemble Inégal)

Slovensko

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem pořádá příští týden turné po Slovensku. Ve středu 12. října se od 18:00 hodin představí v kulturním domě ve Starej Ľubovni, ve čtvrtek 13. října od 17:00 hodin v Tenisovém centru v Tatranské Lomnici a v pátek 14. října od 18:00 hodin v Kulturním centru v Bánskej Štiavnici. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka, Jána Moryho, Mikuláše Moyzese, Milana Nováka, Vítězslava Nováka, Ilji Zeljenky, Ladislava Kupkoviče a Bély Bartóka.  

Zahajovací koncert 54. sezóny Státní filharmonie Košice se uskuteční ve čtvrtek 13. října v 19:30 hodin v košickém Domě umění pod taktovkou Roberta Jindry. Zazní Symfonietta rustica Eugena Suchoně, Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólistka Julia Pusker) a Symfonie č. 3 D dur Obrázky západního pobřeží Kurta Atterberga.

Státní opera Banská Bystrica chystá na pátek 14. října a sobotu 15. října vždy od 18:30 hodin premiéry nové inscenace opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. V hudebním nastudování Jána Procházky a v režii Zuzany Fischer se v hlavních rolích představí sólisté opery. Přesné obsazení jednotlivých premiér bude upřesněno později.  

Streamy a televizní a rozhlasové přenosy

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Petra Popelky vystoupí v pondělí 10. října v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní díla inspirovaná Spojenými státy Americkými. Zazní Skála H 363 Bohuslava Martinů, Symfonie o třech větách Igora Stravinského a Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka se sólistou Jeanem Guihene Queyrasem. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Ve středu 12. října od 20:15 hodin si na ČT Art poslechněte dokument od skladateli Janu Klusákovi.

Jan Klusák (foto Lenka Dohnalová)
Jan Klusák (foto Lenka Dohnalová)

Na serveru Helsinské filharmonie v pátek 14. října od 18:00 hodin SEČ sledujte gratulační koncert k sedmdesátinám finské skladatelky Kaijy Saariaho. Po taktovkou Susanny Mälkki a sólisty Anssi Karttunenena zazní z tvorby jubilantky díla Notes on Light Intermission a Verblendungen, světová premiéra díla Silence Speaks Matthew Whittall a Symfonie č. 4 Jeana Sibelia.

Na serveru OperaVision bude v pátek 14. října zveřejněn stream opery Orfeus v podsvětí Jacquese Offenbacha v inscenaci festivalu v Aix en Provence. Pod taktovkou Alaina Altinoglua a v režii Yvese Beaunesnese se v hlavních rolích představí Pauline Courtin, Julien Behr, Mathias Vidal, Vincent Deliau, Marie Gautrot, Jérôme Billy, Paul Cremazy, Emmanuelle De Negri, Soula Parassidis, Marie Kalinine, Estelle Kaique, Sabine Revault d’Allonnes. Spoluúčinkuje sbor Festivalu d’Aix-en-Provence a Camerata Salzburg.

V neděli 16. října od 20:15 hodin si na ČT Art připomeneme gratulační koncert k šedesátinám Štefana Margity z Národního divadla v nahrávce z roku 2017.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments