Česká filharmonie chystá novoroční koncerty ve španělském rytmu

Česká filharmonie provede na Nový rok 2023 skladby španělských autorů Manuela de Fally, Joaquína Rodriga, Joaquína Turina a Xaviera Montsalvatgeho. Před Českou filharmonii debutově předstoupí španělský dirigent Juanjo Mena stejně jako kytarista Pablo Sáinz-Villegas a mezzosopranistka Clara Mouriz. Mimořádné novoroční koncerty, které Česká filharmonie připravuje ve spolupráci s festivalem Prague Sounds, se konají ve Dvořákově síni Rudolfina 1. ledna 2023 od 15:00 a od 20:00 hodin. Druhý koncert živě přenáší Česká televize na programu ČT art. Moderátorem večera bude Jiří Vejvoda.

Juanjo Mena (zdroj Minnesota Orchestra)
Juanjo Mena (zdroj Minnesota Orchestra)

„V chladném počasí přelomu roku bych vás rád pozval na hudební cestu do Španělska, za hudbou mé rodné země, která vás zaručeně zahřeje u srdce. Na této cestě přivítáme světového vyslance španělské kytary Pabla Sáinz-Villegase, který zahraje Rodrigův Aranjuezský koncert, o němž platí nejen to, že je zřejmě nejznámějším dílem pro kytaru a orchestr, ale především že je jedním z nejoriginálnějších mistrovských děl dvacátého století, zvláště díky úchvatné prostřední větě,“ říká dirigent Juanjo Mena.

Česká filharmonie Aranjuezský koncert provede ve své historii teprve podruhé. Poprvé ve Dvořákově síni Rudolfina zazněl na Nový rok 2016 pod taktovkou Jakuba Hrůši. Sólového partu se tehdy chopil černohorský kytarista Miloš Karadaglić. Tentokrát bude na kytaru hrát pětačtyřicetiletý Pablo Sáinz-Villegas, přezdívaný také „duše španělské kytary“. Na konci roku 2020 hrál jako první kytarista po 38 letech s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou jejich šéfdirigenta Kirilla Petrenka. V listopadu a prosinci 2022 zasedl tento milovník hořké čokolády a mexického mezcalu v porotě známé „Virtuoso show“ vysílané v Maďarsku, Slovinsku, Polsku, na Slovensku a také v České republice.

Vedle Pabla Sáinze-Villegase se Juanjo Mena těší i na další sólistku. „K naší společné hudební oslavě se přidá také všestranná mezzosopranistka Clara Mouriz, která dodá punc autenticity provedení hudby z baletu Třírohý klobouk Manuela de Fally, vyznačující se důmyslnou instrumentací a nezaměnitelně španělskými tanečními rytmy. Ve volnějším tempu se ponese výběr z honosných Cinco canciones negras Xaviera Montsalvatge, k nimž je hlavový témbr Clary Mouriz jako stvořený,“ připomíná dirigent, pod jehož taktovkou za doprovodu BBC Philharmonic Clara Mouriz debutovala už v roce 2013 na BBC Proms a společně také nahráli díla skladatelů Montsalvatgeho a Turiny.

Česká filharmonie španělské skladatele neuvádí příliš často. Díla Joaquína Turina a Xaviera Montsalvatgeho nehrála ještě nikdy a Aranjuezský koncert pouze jednou. Z uváděných autorů tak představuje jedinou výjimku Manuel de Falla, největší španělský skladatel 20. století. Jeho hudbu mohli posluchači prvního českého orchestru zatím slyšet na téměř třiceti koncertech.

Česká filharmonie na přípravě mimořádného projektu, jakým jsou Novoroční koncerty, nespolupracuje s festivalem Prague Sounds poprvé. Mimo jiné společně 2. září 2022 připravily i Koncert pro Evropu, jednu z oficiálních kulturních akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na speciálním pódiu na hladině Vltavy s pozadím Pražského hradu tehdy šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provedl Smetanovu Vltavu a Janáčkovu Glagolskou mši.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments