Česká filharmonie hrála na Sychrově zdravotníkům
Na koncertě platila doporučená opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci. K dispozici byla dezinfekce a v prostorách zahrady, kde lidé seděli na židlích umístěných přímo na travnaté ploše, se nepodávalo žádné občerstvení. Vzhledem k nestálému počasí zájemci u vchodu obdrželi pláštěnky, které se jim hodily při dešti v úvodu programu.
ČF provedla Předehru a Scherzo, které složil Felix Mendelssohn-Bartholdy ke hře Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Symbolicky v souvislosti s pandemií byla zvolena Pátá symfonie “Osudová” Ludwiga van Beethovena. Uprostřed večera zazněl Koncert pro trubku Es dur od Josepha Haydna, jehož tóny se mísily se zpěvem ptáků z okolních stromů.
“Všichni jsme strávili řadu měsíců v odloučení. V nuceném hudebním tichu jsme se strachovali o zdraví našich kolegů a jejich rodin i o lidstvo jako takové. Pandemie neskončila, boj o život pokračuje. Nyní však máme k dispozici lék, který může uzdravit naši duši. Mluvím samozřejmě o hudbě, jejíž duchovní síla nás dokáže podržet v těch nejobtížnějších životních chvílích,” uvedl šéfdirigent a umělecký ředitel ČF Semjon Byčkov.
ČF 13. června v Rudolfinu v Praze uzavřela sérii čtyř benefičních koncertů. Jako host filharmoniky vedl britský dirigent Sir Simon Rattle. Dalšími hosty byly Rattleova manželka, pěvkyně Magdalena Kožená, a Česká studentská filharmonie. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se benefice zaměřila na zviditelnění pravidelného dárcovství krve a podporu Nadačního fondu Magdaleny Kožené.
První benefiční koncert ČF byl 28. března. Pro tři pražské a dvě brněnské nemocnice pečující o pacienty s covidem-19 se vybralo téměř 7,5 milionu korun. Výtěžek druhé benefice 900.000 Kč použije organizace Život 90 na pomoc osamělým a ohroženým seniorům. Třetí benefice pro neziskovou organizaci Člověk v tísni vynesla 500.000 korun.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]