Česká filharmonie hrála na Sychrově zdravotníkům

V areálu zámku Sychrov na Liberecku dnes pod širým nebem zahrála Česká filharmonie (ČF) pod taktovkou svého šéfdirigenta a uměleckého ředitele Semjona Byčkova. Koncert byl věnován pozvaným zdravotníkům. V hledišti v zámeckém parku s 500 místy se usadili zástupci nemocnic pečujících o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19 a donátoři. Návštěvníci koncertu dorazili mimo jiné i z nemocnic v Brně nebo Praze, kam putovaly prostředky vybrané na benefičních koncertech ČF.
Semjon Byčkov, Česká filharmonie – Sychrov 2020 (zdroj ČF)

Na koncertě platila doporučená opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci. K dispozici byla dezinfekce a v prostorách zahrady, kde lidé seděli na židlích umístěných přímo na travnaté ploše, se nepodávalo žádné občerstvení. Vzhledem k nestálému počasí zájemci u vchodu obdrželi pláštěnky, které se jim hodily při dešti v úvodu programu.

ČF provedla Předehru a Scherzo, které složil Felix Mendelssohn-Bartholdy ke hře Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Symbolicky v souvislosti s pandemií byla zvolena Pátá symfonie “Osudová” Ludwiga van Beethovena. Uprostřed večera zazněl Koncert pro trubku Es dur od Josepha Haydna, jehož tóny se mísily se zpěvem ptáků z okolních stromů.

Všichni jsme strávili řadu měsíců v odloučení. V nuceném hudebním tichu jsme se strachovali o zdraví našich kolegů a jejich rodin i o lidstvo jako takové. Pandemie neskončila, boj o život pokračuje. Nyní však máme k dispozici lék, který může uzdravit naši duši. Mluvím samozřejmě o hudbě, jejíž duchovní síla nás dokáže podržet v těch nejobtížnějších životních chvílích,” uvedl šéfdirigent a umělecký ředitel ČF Semjon Byčkov.

ČF 13. června v Rudolfinu v Praze uzavřela sérii čtyř benefičních koncertů. Jako host filharmoniky vedl britský dirigent Sir Simon Rattle. Dalšími hosty byly Rattleova manželka, pěvkyně Magdalena Kožená, a Česká studentská filharmonie. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se benefice zaměřila na zviditelnění pravidelného dárcovství krve a podporu Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

První benefiční koncert ČF byl 28. března. Pro tři pražské a dvě brněnské nemocnice pečující o pacienty s covidem-19 se vybralo téměř 7,5 milionu korun. Výtěžek druhé benefice 900.000 Kč použije organizace Život 90 na pomoc osamělým a ohroženým seniorům. Třetí benefice pro neziskovou organizaci Člověk v tísni vynesla 500.000 korun.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na