Česká filharmonie odtajnila program nové sezony

Česká filharmonie ve své 119. koncertní sezoně, kterou zahájí 2. října, nabídne klavírní špičku, přední houslisty, pěvce, světové dirigenty a české premiéry. Dramaturgie je kombinací osvědčených skladeb a méně hraných děl. Program nové sezony dnes představili generální ředitel orchestru David Mareček a šéfdirigent Jiří Bělohlávek společně s dalšími členy managementu.

Současnou 118. sezonu filharmonici zakončí v Praze druhým ročníkem open air koncertu 24. června na Hradčanském náměstí. Do 119. koncertní sezony vstoupí s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem zahajovacím koncertem 2. října.  Zazní na něm Prokofjevův Třetí klavírní koncert v podání talentovaného teprve třiadvacetiletého Behzoda Abduraimova, který již sklízí slávu na největších světových pódiích. Druhá část bude patřit Sukově monumentální symfonii Asrael.Během příští koncertní sezony se ve Dvořákově síni představí současná světová klavírní špička Jean-Yves Thibaudet, Emanuel Ax, Garrick Ohlsson, Lars Vogt a Daniil Trifonov. V mimořádném komorním recitálu také pianista Kirill Gerstein, který bude i hvězdou letního open air koncertu. Posluchači budou moci porovnat také výkony vyhledávaných zahraničních a tuzemských houslistů, jako jsou Julia Fischer, Ray Chen, Ivan Ženatý, Roman Patočka a sólisté České filharmonie Josef Špaček mladší a Irena Herajnová. Klavír a housle doplní pěvci Bernarda Fink, Matthias Goerne, Simona Houda Šaturová a Adam Plachetka.

Jiří Bělohlávek bude řídit čtyři abonentní koncerty, v české premiéře uvede Píseň Šalamounovu Juraje Filase.Událostí by mělo být koncertní provedení opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí. Filharmonie vystoupí s českými sólisty v čele s Janem Martiníkem nebo Ivanem Kusnjerem a sborem Martinů Voices.

Stálý hostující dirigent Manfred Honeck se během tří abonentních koncertů bude věnovat zejména Mozartovi a Straussovi. Filharmonici vystoupí rovněž s předními světovými dirigenty, Christophem Eschenbachem a Davidem Zinmanem. Orchestr budou řídit i Jakub Hrůša a Tomáš Hanus. S filharmoniky se poprvé představí Kazuki Yamada a Edward Gardner. První polovina sezony připomene ještě Rok české hudby. Orchestr nastuduje řadu děl českých autorů.

Česká filharmonie se v sezoně 2014/2015 představí během zahraničních turné na pěti desítkách koncertů, zamíří mimo jiné do USA, Velké Británie a Španělska.

Orchestr také obnovuje abonentní řadu odpoledních koncertů. Nadále rozšiřuje výchovné programy, vedle nabídky pro školy přibývají další projekty pro veřejnost.Nově se Česká filharmonie chce zaměřit na děti ze sociálně vyloučených oblastí. Originálním projektem budou hudební workshopy pro děti žijící v sociálně vyloučených lokalitách. Projekt zaštítila zpěvačka, muzikantka a sbormistryně Ida Kelarová.

V souvislosti s vydáním dvořákovského kompletu soubor připravuje křest nahrávky a premiéru filmového dokumentu v kině Světozor, Den otevřených dveří s koncertem a afterparty. Dvořákovský komplet vydá společnost Decca Classics 24. června na CD i digitálně.Abonentní cykly budou v prodeji od 14. dubna a jejich cena se pohybuje od 600 do 3800 korun. Cena vstupenky na mimořádný večerní koncert činí 200 až 1700 korun. Podle generálního ředitele Davida Marečka předplatné v loňském roce vzrostlo o deset procent, vyprodanost koncertů činila 92 až 100 procent.

Svůj program na novou sezonu současně zveřejnil i Český spolek pro komorní hudbu při České filharmonii. V jeho kalendáři najdeme jako rezidenční soubor Pražákovo kvarteto, ale také například Ensemble Inégal Adama Viktory, Dvořákovo či Janáčkovo trio nebo Pražákovo a Talichovo kvarteto, ze sólistů pak vedle mnohých dalších houslisty Josefa Špačka a Františka Novotného, klavíristy Daniela Wiesnera a Davida Marečka a také basbarytonistu Adama Plachetku.

www.ceskafilharmonie.cz

Foto Martin Kabát, Petra Hajská, archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat