Česká filharmonie podpoří mladé talenty
„Vstoupit do Společného orchestru žáků ZUŠ a hudebníků České filharmonie je velkou výzvou jak pro začínající generaci umělců, tak pro profesionály. Každý z mladých účastníků tohoto projektu musí mít velké odhodlání a chuť na sobě pracovat, touhu rozvíjet svůj talent a být nadšený ze společného tvoření,“ říká Petr Kadlec, vedoucí oddělení vzdělávacích programů České filharmonie. „Jedni svůj život hudbě už zasvětili a ti mladší mají jedinečnou příležitost vidět, a především zažít na vlastní kůži krásu hudební spolupráce pod taktovkou vynikajících dirigentů. Prvním z nich byl šéfdirigent Jiří Bělohlávek, který se Společným orchestrem intenzivně pracoval v letech 2014–2016, a na jeho práci navázal současný pan dirigent, Petr Altrichter. Ba co víc, pro některé děti je účast v projektu dokonce osudová a po absolvování Společného orchestru si hudbu vyberou jako svoje budoucí povolání,“ dodává Petr Kadlec.
Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol (AZUŠ ČR) už od roku 2014. Každým rokem se ho účastní třicítka filharmoniků a na šest desítek žáků ZUŠ, kteří jsou do programu vybíráni z jednotlivých krajů České republiky. Od ledna do června se pak budou všichni potkávat na přípravných zkouškách a nacvičovat společné vystoupení pro velké publikum Dvořákovy síně. Výběr účastníků projektu je pouze a jen na spolupracujících základních uměleckých školách, které jsou nejlépe informovány o schopnostech a motivaci svých žáků. Některé z účastníků projektu vede později jejich cesta do České studentské filharmonie, Orchestrální akademie, a dokonce i přímo do České filharmonie.
V letošní sezoně se Společný orchestr žáků ZUŠ a hráčů České filharmonie rozhodla podpořit investiční skupina Progresus. „Snažíme se vždy podporovat takové projekty, které dávají smysl, vidíme jejich přínos a jsou skutečně adresné. A projekt Společného orchestru v České filharmonii toto všechno splňuje. Účastní se ho na šedesát talentovaných hudebníků, převážně ve věku od 12 do 18 let, kteří už od útlého dětství se svými učiteli na ZUŠ poctivě cvičí a hudba se jim stala zálibou a pro některé z nich i profesní životní cestou,“ uvádí spolumajitel a zakladatel investiční skupiny Progresus Lukáš Zrůst a doplňuje: „I ti nejtalentovanější žáci bohužel v tomto věku hru na hudební nástroje opouští, a proto je potřeba s nimi velmi cíleně pracovat a motivovat je. A co může být větší motivací než mít příležitost usednout vedle zkušeného filharmonika, učit se od něj, a nakonec předvést své umění v českém kulturním svatostánku po jejich boku před nabitým sálem. Je také poměrně velké množství dětí, které z finančních důvodů nemohou svůj talent plně rozvíjet, a právě i ty chceme podporovat na jejich vysněné cestě. Žádný dobrý scénář dle mého nesmí zůstat jen na papíře. Nemohu se dočkat, až se Rudolfinum v červnu rozezní tóny mladých talentů.“
Progresus Invest Holding založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral v roce 2021 s cílem rozvíjet potenciál firem a vytvářet projekty přínosné pro společnost i životní prostředí. Nejvýznamnější oblastí podnikání skupiny je realitní development. Skupina čerpá z know-how a zkušeností úspěšné společnosti RD Rýmařov, která je již padesát let největším českým výrobcem dřevostaveb a nyní před sebou má významné rozvojové plány a investice.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]