Česká filharmonie představí klavír od tchajwanské diplomatky

Bývalá tchajwanská diplomatka Maysing Yang darovala na konci roku 2020 České filharmonii klavírní křídlo Ant. Petrof 275. Kvůli opakovaným odkladům z důvodu pandemie bude klavír za přítomnosti Maysing Yang veřejnosti představen teprve na koncertě, který se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina ve čtvrtek 5. května 2022 od 19:30 hodin.
Koncertní křídlo Ant. Petrof (zdroj Česká filharmonie)
Koncertní křídlo Ant. Petrof (zdroj Česká filharmonie)

Program koncertu nazvaného Hudba jménem Antonín sestavil přední český pianista a moderátor slavnostního večera Ivo Kahánek. Spolu s ním vystoupí patnáctiletý klavírista Jan Schulmeister, houslista Jan Fišer, mezzosopranistka Markéta Cukrová a klavírista Ivan Klánský.

Dramaturgie koncertu je pojata jako cesta klavírů značky Petrof světem od jejího založení a výroby prvního klavíru v roce 1864 přes různé historické milníky až po současnost a jejího vrcholného reprezentanta – klavír Ant. Petrof 275. Jako paralela této chronologické posloupnosti je volen i repertoár, který začíná Ferencem Lisztem, jedním ze symbolů klavírní hry a frekventovaným autorem v době založení společnosti Petrof, a pokračuje přes Antonína Dvořáka, Sergeje Rachmaninova, Maurice Ravela až po Leoše Janáčka.

Na počátku rozhodnutí Maysing Yang byla návštěva delegace předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu na přelomu srpna a září 2020. Měla navázat na to, co ve vzájemných vztazích započal Václav Havel. Čínskou reakcí na uskutečněnou cestu bylo zrušení objednávky klavírů Petrof v hodnotě přes pět milionů korun. Rodinná nadace Karla Komárka následně oznámila, že všechny objednané nástroje zaplatí a věnuje je do českých škol, což Maysing Yang inspirovalo k zakoupení koncertního křídla Ant. Petrof 275. Své rozhodnutí záměrně zveřejnila v den devátého výročí úmrtí prezidenta Václava Havla, který se podle ní zasloužil o vřelé a přátelské vztahy České republiky a Tchaj-wanu a podporu demokratických principů v mezinárodní politice. „Doufám, že se klavír stane živoucím monumentem respektu k prezidentu Václavu Havlovi a ke všem Čechům, kteří milují svobodu a Tchaj-wan po léta podporovali,“ prohlásila Maysing Yang při oznámení daru. Pro umístění klavíru vybrala Rudolfinum, kde se podle ní může nástroj stát důležitou součástí špičkového českého koncertního života. Tím ovšem její pomoc společnosti Petrof neskončila. Zároveň s koncertním křídlem totiž zakoupila patnáct klavírů pro školy na Tchaj-wanu.

Maysing Yang zavítala do České republiky poprvé v roce 1994 a už tehdy prý cítila vřelé sympatie Čechů k mezinárodní situaci Tchaj-wanu. Zamilovala se také do české hudby a kultury. Když prezident Havel v roce 2004 navštívil Tchaj-wan, osobně od něj dostala podepsanou knihu. První český prezident se jí svěřil, že Čína ho pozvala už mnohokrát, ale on chtěl nejprve navštívit Tchaj-wan. Kromě toho Havel často podporoval Tchaj-wan na mezinárodní scéně, nejvýznamněji v roce 1995 na 50. výročním zasedání OSN, kde vyzýval k přijetí Tchaj-wanu.

Koncertní klavír Ant. Petrof 275 (číslovka udává délku nástroje v centimetrech) je vlajkovou lodí produkce firmy Petrof. Vývoj nástroje trval pět let a byl dokončen v roce 2014 u příležitosti 150. výročí založení společnosti Antonínem Petrofem. Do klavírnického řemesla přinesl tento model více než padesát inovací, z nichž dvě byly dokonce patentovány. Klavír je vyroben z prvotřídních materiálů (buk, kanadský javor, smrk) a ze tří čtvrtin je výsledkem ruční řemeslné práce. Vyniká znělým tónem v celém rozsahu a charakteristickým romantickým, kulatým tónem. První vlastnost znamená, že je vhodný i do velkých sálů, v nichž zvukově nezanikne, druhá ho předurčuje k vhodnému výběru repertoáru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments