Česká filharmonie připravuje čtyři mimořádné adventní koncerty

Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí uspořádá během čtyř adventních nedělí čtyři mimořádné koncerty. První český orchestr budou řídit dirigenti John Eliot Gardiner, Manfred Honeck, Petr Altrichter, Tomáš Netopil a Ondřej Vrabec. Sólové party zahrají s výjimkou rakouského klavíristy Rudolfa Buchbindera výlučně domácí umělci – Igor Ardašev, Jan Mráček, Ivan Vokáč, Josef Špaček, Stanislav Masaryk a Walter Hofbauer.
Česká filharmonie – Koncert pro svobodu a demokracii 2020 (foto Petra Hajská)

Koncerty, které se z důvodu aktuální epidemické situace a platných vládních nařízení uskuteční za přísných hygienických opatření a bez publika v hledišti, živě odvysílá Česká televize na programu ČT art vždy od 20:15 hodin, k zhlédnutí budou i na Facebooku České filharmonie a dalších partnerů. Moderátorem všech čtyř večerů bude Marek Eben.

„Pokračující druhá vlna pandemie koronaviru nás bohužel nutí zrušit všechny abonentní koncerty a edukační programy až do konce letošního roku. Milovníky klasické hudby však nechceme připravit o zážitky z živého provedení, kterých se jim v posledních týdnech příliš nedostává, a tak jsme se s Českou televizí domluvili na sérii čtyř koncertů, během nichž Česká filharmonie prostřednictvím televizních obrazovek navštíví posluchače u nich doma,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Koncerty chápeme i jako poděkování našim abonentům za jejich podporující e-maily a telefonáty, které jsou pro nás obrovským zdrojem vděčnosti a optimismu. A poděkovat chceme i zdravotníkům, kteří jsou od jara v první linii, a přesto svůj boj proti koronaviru i přes obrovské vypětí stále nevzdávají,“ dodává.

První koncertpředvánoční série je věnován českým skladatelům. Jedinou a dnes již světoznámou Symfonii D dur Jana Václava Huga Voříška a Sinfoniettu La Jolla pro klavír a komorní orchestr Bohuslava Martinů diriguje sir John Eliot Gardiner. Prostřední skladbu večera, Janáčkovo Capriccio pro klavír levou rukou a dechový soubor, provede dirigent Ondřej Vrabec, klavírního partu se ujme Igor Ardašev.

Druhý večer připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, které připadá na 16. prosince. Rakouský dirigent Manfred Honeck provede s Českou filharmonií vedle Beethovenovy První symfonie i výběr ze scénické hudby od Edvarda Griega k Ibsenově hře Peer Gynt a Klavírní koncert d moll Wolfganga Amadea Mozarta, v němž jako sólista vystoupí legendární rakouský pianista Rudolf Buchbinder.

V první polovině třetího večera se pod taktovkou Petra Altrichtera v Brahmsově Dvojkoncertu pro housle a violoncello představí dva členové České filharmonie Jan Mráček a Ivan Vokáč. Ve druhé polovině zazní Suita A dur Antonína Dvořáka.

V závěrečném čtvrtém večeru bude orchestr řídit hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil. Trumpetových partů ve skladbě Pavla Josefa Vejvanovského Sonata Vespertina se zhostí Stanislav Masaryk a Walter Hofbauer, v Mendelssohnově Houslovém koncertu e moll sólový part přednese Josef Špaček. Poslední skladbou večera bude Dvořákova Šestá symfonie, již prvorepublikový šéfdirigent České filharmonie Václav Talich snad pro lyriku její pomalé věty dával přívlastek „vánoční“.

Dvořákova Praha 2020: Tomáš Netopil (foto Petra Hajská)

V průběhu zkoušek a koncertů budou platit přísná hygienická opatření. Celý orchestr bude pravidelně testován. Pódium bude rozšířeno, aby každý filharmonik mohl hrát ze svého pultu. Smyčcové skupiny budou od dechových odděleny plexisklovými paravány. K dispozici bude větší množství šaten pro účinkující.

Přímé přenosy koncertů umožní vyspělá digitální technologie včetně dálkově ovládaných robotických kamer instalovaných ve Dvořákově síni Rudolfina. Režie se střídavě ujmou Michael Beyer a Nina Mikesková.

Česká filharmonie živě u vás I – neděle 29. 11. 2020
Jan Václav Hugo Voříšek –
Symfonie D dur
Leoš Janáček –
Capriccio pro klavír levou rukou a dechový soubor
Bohuslav Martinů –
Sinfonietta La Jolla pro klavír a komorní orchestr H 328

John Eliot Gardiner – dirigent
Ondřej Vrabec – dirigent
Igor Ardašev – klavír

Česká filharmonie živě u vás II – neděle 6. 12. 2020
Edvard Grieg –
Peer Gynt (výběr)
Wolfgang Amadeus Mozart –
Klavírní koncert d moll KV 466
Ludwig van Beethoven –
Symfonie č. 1 C dur op. 21

Rudolf Buchbinder – klavír
Manfred Honeck – dirigent

Česká filharmonie živě u vás III – neděle 13. 12. 2020
Johannes Brahms –
Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll op. 102
Antonín Dvořák –
Suita A dur op. 98b

Petr Altrichter – dirigent
Jan Mráček – housle
Ivan Vokáč – violoncello

Česká filharmonie živě u vás IV – neděle 20. 12. 2020
Pavel Josef Vejvanovský –
Sonata Vespertina
Felix Mendelssohn-Bartholdy –
Houslový koncert e moll op. 64
Antonín Dvořák –
Symfonie č. 6 D dur op. 60

Tomáš Netopil – dirigent
Stanislav Masaryk, Walter Hofbauer – trubka
Josef Špaček – housle

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments