Česká filharmonie vyráží na velké evropské turné

První český orchestr dnes spolu se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem zahajuje evropské turné, které je spojeno s českým předsednictvím v Radě Evropské unie. Česká filharmonie jako nejvýznamnější český kulturní vyslanec během deseti dnů zavítá do slavných evropských sálů v Paříži, Lucemburku, Bruselu, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově a Essenu. Na koncertech zazní skladby Gustava Mahlera, Dmitrije Šostakoviče, Josepha Haydna a Roberta Schumanna. V roli sólistů se představí francouzský violoncellista Gautier Capuçon a islandský klavírista Víkingur Ólafsson.
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

Do hamburské Elbphilharmonie se Česká filharmonie vrací po několika měsících a do Philharmonie de Paris po třech letech, ovšem bruselský Palais des Beaux-Arts, známý jako Bozar, nenavštívila dlouhých třináct let, přestože do Belgie mezitím zavítala ještě několikrát. A zatímco v roce 2009 provedla pod taktovkou Zdeňka Mácala výlučně český repertoár, Violoncellový koncert Antonína Dvořáka se sólistou Michalem Kaňkou a První symfonii Bohuslava Martinů, nyní za řízení Semjona Byčkova zahraje Jedenáctou symfonii Dmitrije Šostakoviče, kterou nedávno zahájila i pražskou sezonu, a Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur Josepha Haydna. Tato skutečnost zřetelně ukazuje, jak se za několik posledních let změnilo vnímání České filharmonie. Orchestr už v zahraničí není považován jen za příkladného interpreta děl českých skladatelů, nýbrž za těleso, které je schopno zahrát skladby světových autorů osobitě a na té nejvyšší úrovni.

Sólistou Haydnova koncertu v Bruselu bude Gautier Capuçon, který s Českou filharmonií stejné dílo provede také v Paříži, kde společně vystoupili s Variacemi na rokokové téma Petra Iljiče Čajkovského už před třemi lety. Hvězdný violoncellista světového jména s prvním českým orchestrem pravidelně spolupracuje od roku 2012. Vedle zmíněného koncertu ve Philharmonie de Paris si s Českou filharmonií už desetkrát zahrál ve Dvořákově síni Rudolfina a dvakrát ve Velkém sále vídeňského Musikvereinu. To druhý sólista evropského turné, Víkingur Ólafsson, se s Českou filharmonií poprvé setkal teprve v dubnu letošního roku. Ve Dvořákově síni Rudolfina během tří večerů pod taktovkou Semjona Byčkova s velkým úspěchem provedl Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur Wolfganga Amadea Mozarta, aby nyní s orchestrem v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově a Essenu zahrál Koncert pro klavír a orchestr a moll Roberta Schumanna.

V Paříži a v Lucemburku bude uvedena ještě Sedmá symfonie Gustava Mahlera, jejíž premiéra se pod taktovkou autora uskutečnila v Praze v roce 1908. Semjon Byčkov ji s Českou filharmonií poprvé provedl už letos v srpnu na letních festivalech ve skotském Edinburghu a španělských San Sebastiánu a Santanderu. V Praze si posluchači Byčkovovo pojetí budou moci poslechnout na koncertech začátkem listopadu, kdy orchestr také skladbu nahraje pro Pentatone, u něhož zatím vyšly dvě Mahlerovy symfonie, Čtvrtá a Pátá.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments