Česká filharmonie vystoupí na festivalu v Grafeneggu s Byčkovem a Buchbinderem

Česká filharmonie spolu se Semjonem Byčkovem sice zahájí svou 126. sezonu až 29. září 2021 Leningradskou symfonií Dmitrije Šostakoviče, první zahraniční turné orchestru pod vedením šéfdirigenta ovšem proběhne už tento týden.

Rudolf Buchbinder (zdroj Marco Borggreve)
Rudolf Buchbinder (zdroj Marco Borggreve)

Na festivalu v rakouském Grafeneggu, kam je Česká filharmonie zvána opakovaně, zazní 26. srpna 2021 skladby Mysterium času Miloslava Kabeláče a Pátá symfonie Gustava Mahlera, a 27. srpna 2021 Dvořákova Osmá symfonie a Brahmsův Druhý klavírní koncert. Sólistou druhého večera bude letos pětasedmdesátiletý rodák z Litoměřic Rudolf Buchbinder, který festival v Grafeneggu umělecky vede od jeho založení v roce 2007.

Rudolf Buchbinder, obdivovaný kolegy a oceňovaný kritiky u nás i v zahraničí, patří mezi velké klavíristy naší doby. Jeho interpretace jsou jedinečným spojením duchovního vhledu a intelektuální přísnosti, výrazové spontálnosti a technické dokonalosti, kterou nabyl během své více než šedesátileté kariéry.

Ačkoli je oslavován pro své nahrávky Haydnovy a Mozartovy hudby, je nejvíce spojován s klavírními díly Beethovena. Jen několik dnů po koncertu – 3. září 2021 – se jeho nahrávkový katalog rozšíří o komplet Beethovenových klavírních sonát. Jedná se o nahrávku živých koncertů z roku 2014, kdy mu v rámci Salcburských slavností bylo jako prvnímu umělci v dějinách festivalu umožněno provést všech 32 sonát v průběhu jediného ročníku. Kolekce vyjde u nakladatelství Deutsche Grammophon.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments