Česká filharmonie zahájila s Behzodem Abduraimovem

Pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka dnes v Rudolfinu zahájili čeští filharmonici svou 119. koncertní sezonu. Jako hosta si přizvali vycházející hvězdu světových pódií – teprve čtyřiadvacetiletého uzbeckého pianistu Behzoda Abduraimova. Ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina přednesl známý Prokofjevův Třetí klavírní koncert, stejnou skladbu, s níž zvítězil před pěti lety v londýnské klavírní soutěži a odstartoval svou kariéru.Večer uvedla orchestrální skladba Luboše Fišera Patnáct listů dle Dürerovy Apokalypsy, druhá část vyvrcholila Sukovou symfonií Asrael. Koncert se bude se stejným programem opakovat v pátek. Dnes ho mohli sledovat i televizní diváci na programu ČT art.

Abduraimov nehrál s Českou filharmonií poprvé. Před čtrnácti dny koncertovali v Itálii a Prokofjevův koncert provedli tuto neděli už v Bratislavě. “Pro nás to je výjimečné jméno, na světové scéně se teprve objevuje. Má už za sebou Mariinský nebo Bostonský symfonický orchestr, tak nás těší, že se České filharmonii podařilo být mezi prvními pěti nebo šesti světovými orchestry, u kterých se objevil,” řekl po koncertu generální ředitel České filharmonie David Mareček. Výkon virtuosa ocenili posluchači několikaminutovým potleskem, mnozí vstoje.

V sezoně vystoupí i několik zkušených “klavírních matadorů”, jako jsou například Jean-Yves Thibaudet či Daniil Trifonov. V říjnu se do Rudolfina mimo jiné vrátí německý barytonista Matthias Goerne. Za dirigentský pult se postaví třeba hudební ředitel Anglické národní opery Edward Gardner i tři mladí čeští dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Hanus a Tomáš Netopil. Klíčovými nicméně zůstanou Bělohlávek s hlavním hostujícím dirigentem Manfredem Honeckem.

Filharmonici se po letech vrátí také do světových sálů, počet zájezdů je za poslední léta rekordní. “Oproti stavu před třemi lety je to více než dvojnásobek, protože filharmonie hrála až 20 koncertů v zahraničí, letos je jich 50. Je to výjimka, ale chtěli jsme je všechny absolvovat, protože jsou tam důležitá místa,” zdůraznil Mareček.

Česká filharmonie se tak dostane po letech do newyorské Carnegie Hall, madridského Auditorio Nacional i vídeňského Musikvereinu. Nově začala i s přenosy do kin. Díky tomu se “na zkoušku” promítnou dva odpolední koncerty. Zatím má o přenosy zájem přes dvacet českých kin.

Filharmonie ode dneška nachystala pro abonenty několik změn. Před koncertem si mohou objednat u cateringu ve foyer vybrané občerstvení. Zaplatí a dostanou lístek, pak si o ho o přestávce přednostně vyzvednou. Česká filharmonie si od toho slibuje menší fronty a větší spokojenost návštěvníků. Také časy přestávky se změnily. Zatímco se poprvé zvonívalo v deváté minutě pauzy, pak následně dvakrát, nově se doba bez zvonění prodloužila o pět minut a intervaly mezi zvoněním se zkrátily. Rekonstrukcí prošly i toalety, nová podlaha ve velkém sále, vzduchotechnika a čalounění sedadel.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]