Filharmonie Brno otevřela svoji 59. sezonu

Hudbou dvacátého a jednadvacátého. století dnes Filharmonie Brno otevřela novou koncertní sezonu. Na úvod zařadila skladbu Györgye Ligetiho, následovalo dílo Benjamina Jusupova, hlavního umělce sezony, a Symfonie č. 5 d moll Dmitrije Šostakoviče. Největší úspěch sklidil Violoncellový koncert od Jusupova, většina publika tleskala hudebníkům i přítomnému autorovi ve stoje.

Od Ligetiho dramaturg vybral jedenáctiminutovou meditativní skladbu Lontano (Daleko), kterou si pro její zvláštní, tísnivou atmosféru oblíbili filmaři. Režisér Stanley Kubrick ji použil ve filmu Osvícení s Jackem Nicholsonem, skladba zní také v hollywoodském thrilleru Prokletý ostrov. Ředitelka filharmonie Marie Kučerová publiku před začátkem doporučila vyslechnout skladbu se zavřenýma očima a nechat se unášet hudbou.Poté orchestr řízený šéfdirigentem Aleksandarem Markovićem zahrál v české premiéře Violoncellový koncert od Jusupova. Umělec sezony pochází z Tádžikistánu a žije v Izraeli. Skládá pro světoznámé sólisty, sám je aktivním hudebníkem a dirigentem. Violoncellový koncert pojal jako portrét romantického umělce, vrženého do dnešní doby. V nejvypjatější pasáži koncertu zaznívá cikánský nápěv, groteskní taneční melodie i téma z ruské písně Kupte si preclíky.

Náročný sólový part dnes odehrál ruský cellista Alexandr Kňazev. Přítomný autor jej odměnil objetím a uznalým poklepáním na rameno, publikum dlouhým potleskem.

Hudba od Jusupova zazní v nové sezoně Filharmonie Brno opakovaně. „Sám Jusupov se představí ve své umělecké trojroli na čtvrtém koncertě Klasického abonmá, který bude dirigovat a na němž usedne v jedné své skladbě i za klavír,“ uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš.

Po pauze dnes orchestr uvedl Šostakovičovu symfonii, kterou sám autor kdysi označil za rekviem pro oběti stalinských čistek. Stejný program odehraje filharmonie i v pátek.

Foto archiv