Česká filharmonie zahájila svou 126. sezonu Šostakovičovou Leningradskou symfonií

Leningradská symfonie Dmitrije Šostakoviče včera ve vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina zahájila 126. sezonu České filharmonie. Provedení díla, které se stalo symbolem boje proti fašismu, se s prvním českým orchestrem ujal jeho šéfdirigent Semjon Byčkov. Koncert, který přítomní odměnili dlouhotrvajícím potleskem vestoje, se uskuteční znovu 30. září.
Semjon Byčkov a Česká filharmonie - Zahajovací koncert 126. sezony (zdroj ČT Art)
Semjon Byčkov a Česká filharmonie – Zahajovací koncert 126. sezony (zdroj ČT Art)

Semjon Byčkov v úvodu večera představil Leningradskou symfonii v promítaném krátkém dokumentu. K uměleckému svědectví z nacisty obléhaného Leningradu v období druhé světové války má dirigent osobní vztah – přímo v Leningradu (dnes Petrohradu) prožila blokádu trvající 872 dní jeho matka.

Skladatel Šostakovič s rodinou prožil prvních 23 dní leningradské blokády, pak byl letecky evakuován. Během těchto dní vznikly první tři věty a až poslední, čtvrtá, byla napsána v Kujbyševě (dnešní Samaře). Sedmá symfonie pak zazněla 9. srpna 1942 v celém pobořeném Leningradě i v první linii, kam byla přenášena ampliony ze sálu filharmonie v obleženém městě.

Ruský a sovětský skladatel a klavírista Šostakovič, jeden z nejvýznamnějších představitelů hudební moderny 20. století, napsal 147 opusů nejrůznějších hudebních forem, jimž co do počtu vévodí 18 symfonických děl, sborové skladby a koncerty. Významnou součástí díla je rozsáhlá filmová a scénická hudební tvorba, která umožňovala Šostakovičovi přežívat, když provedení některých symfonických děl bylo zakázáno pro údajně formalistický charakter.

Umělecký ředitel Byčkov pro 126. sezonu České filharmonie připraví i dalších sedm abonentních programů. K orchestru se vedle hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila vrátí Manfred Honeck a Franz Welser-Möst. Poprvé bude ČF řídit Francouz Alain Altinoglu a Američan Michael Tilson Thomas. Rezidenční umělkyní bude čínská klavíristka Wang Jü-ťa.

Hlavní hostující dirigent Hrůša mimo jiné připraví 17. listopadu Koncert pro svobodu a demokracii, věnovaný poselství sametové revoluce, na němž zazní skladby Sergeje Rachmaninova, Leoše Janáčka a Witolda Lutosławského. Z dalších hvězd se k orchestru vrátí Anne-Sophie Mutter, která s Pablem Ferrándezem provede a nahraje Brahmsův Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr. S orchestrem dále vystoupí houslistka Karen Gomyová, klavíristé Marc-André Hamelin, Zoltán Fejérvári a Bertrand Chamayou či varhaník Thierry Escaich.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments