Česká filharmonie získala Cenu Anděl v kategorii klasiky

Vyhlašování Cen Anděl se uskutečnilo 5. března 2019 v pražském Foru Karlín. Celkem bylo předáno 14 sošek podle návrhu sochaře Jaroslava Róny. Hlasovalo přes 350 členů České hudební akademie (ČHA). O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků.
Ceny Anděl (zdroj FB)

Po dvou soškách za vítězství na hudebních Cenách Anděl získali skupina Lucie, zpěvačka Bára Poláková a nováčci The Atavists. Do Síně slávy vstoupil zpěvák, skladatel, moderátor a bývalý politik Michal Prokop, který poděkoval mimo jiné svým zemřelým spolupracovníkům Ladislavu Kantorovi, Petru Skoumalovi a Pavlu Šrutovi.

Česká filharmonie se stala na Cenách Anděl vítězem nové kategorie Klasika za nahrávku Bohuslav Martinů – Čím lidé žijí, Symfonie č. 1 v brilantním nastudování Jiřího Bělohlávka. “Chtěli bychom tuto cenu poslat do nebe Jiřímu Bělohlávkovi,“ uvedli členové filharmonie při vzpomínce na bývalého šéfdirigenta, se kterým dílo Martinů nahráli. “Klasika ve své době byla populární hudbou,” podotkl houslista Jaroslav Svěcený, který cenu předával.

Nahrávku vydalo na podzim loňského roku nakladatelství Supraphon. Jde o poslední CD Jiřího Bělohlávka a album od té doby sklízí úspěchy v zahraničí i doma. Získalo doposud ocenění jako Nahrávka týdne webu Presto Classical, Diapason Découverte udělované unikátním objevům a Album měsíce března prestižního časopisu Opera, který uvedl: “Bělohlávkova láska k této hudbě prosvítá každým taktem. Zároveň nikdo jiný nechápe lépe, kam se tato, často opomíjená skladba, řadí ve skladatelově díle (…) Martinů napsal, že chce, aby tato opera byla prováděna radostně a bez náboženské závažnosti nebo operního afektu – „měla by být zpívána jako lidová píseň bez patosu. Myslím, že samotný text je krásný, a proto nemusí být v žádném způsobě zdokonalen “- a tato nahrávka zachycuje tento způsob dokonale.“ V tuzemsku poslední Bělohlávkovo album zdobí Tip časopisu Harmonie.

Na nahrávce účinkují kromě Jiřího Bělohlávka a České filharmonie také Ivan Kusnjer, Petr Svoboda, Jan Martiník, Lucie Silkenová, Ester Pavlů, Jaroslav Březina, Josef Špaček (vypravěč), Lukáš Mareček a Martinů Voices (sbormistr Lukáš Vasilek).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat