Česká stopa Antonia Vivaldiho na Lednicko-valtickém hudebním festivalu 2021

Letošní ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu nabídne od 23. září do 16. října největší evropskou přehlídku Vivaldiho tvorby za posledních padesát let. Festival si tak připomene 280. výročí úmrtí italského barokního skladatele a houslisty Antonia Vivaldiho.
Jakub Jozef Orliński (foto Jiyang Chen)
Jakub Jozef Orliński (foto Jiyang Chen)

Václav z Morzinu, František Antonín Špork, Jan Josef z Vrtby či Josef Jan Adam z Lichtenštejna. Čeští šlechtici, díky nimž se staly české země v 18. století jednou z nejdůležitějších křižovatek exportu Vivaldiho hudby napříč Evropou. Byla by velká škoda nevydat se po Vivaldiho stopách na území Koruny české právě v roce, kdy si připomínáme 280 let od jeho úmrtí.

Fabio Biondi (foto Ana Biondi)
Fabio Biondi (foto Ana Biondi)

„Podařilo se nám získat naprosto fantastické soubory z Itálie, Francie, Španělska a České republiky,“ říká Jiří Partyka, ředitel Lednicko-valtického hudebního festivalu, který jako vůbec první v historii představí v České republice Fabia Biondiho se souborem Europa Galante a kontratenoristu Jakuba Józefa Orlińského. „Češi jsou velmi krásní lidé, mám u vás několik dobrých přátel. Obecně se snažím vyhnout očekáváním, ale ohromně se těším, protože se k vám chci podívat a poprvé zazpívat pro české publikum,“ poslal festivalu svůj pozdrav Jakub Józef Orliński, který uvede v sobotu 2. října společně s Ensemble Matheus a Jeanem-Christophem Spinosim „tablo z operních ostrůvků, moteta a koncertů pro jeden nebo více nástrojů Antonia Vivaldiho“, jak poeticky poznamenal v jednom z rozhovorů Jean-Christophe Spinosi. Odstartuje se tak přehlídka Vivaldiho komorní, duchovní, koncertní i operní tvorby v podání souborů Accademia Bizantina, Concerto Aventino, Gli Incogniti, Ensemble Scaramuccia, Collegium Marianum a Musica Florea.

Jean-Christophe Spinosi (foto Jean-Baptiste Millot)
Jean-Christophe Spinosi (foto Jean-Baptiste Millot)

Festival zakončí 16. října již zmiňovaný Fabio Biondi se souborem Europa Galante. „Dramaturgie 6. ročníku promyšleně reflektuje žánrovou bohatost Vivaldiho hudebního odkazu s akcentem na jeho vazby na české země, zejména na Václava z Morzinu, Jana Josefa z Vrtby nebo Tomasse Vinciguerru, VI. hraběte z Collalta e San Salvatore, z jehož „collaltovské” sbírky zazní v podání Fabia Biondiho a souboru Europa Galante čtyři koncerty,” komentuje program dramaturg 6. ročníku LVHF Eduardo García Salas, jehož nově nalezená skladba Antonia Vivaldiho Eja voce sonora laeti cantate zazní na festivalu 10. října v podání Patricie Janečkové a souboru Collegium Marianum v novodobé světové premiéře. Kromě koncertů čeká na diváky série přednášek a výstava fotografií Lednicko-valtického areálu, pořízených unikátní technikou na plech, která bude do 30. listopadu zdarma přístupná všem držitelům vstupenky na letošní festivalový ročník.

Lednicko-valtický hudební festival 2019: Capella Mariana (foto Martin Tiso)
Lednicko-valtický hudební festival 2019: Capella Mariana (foto Martin Tiso)

LVHF opět propojí klasickou hudbu s architektonickými skvosty Lednicko-valtického areálu, jenž letos slaví 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Výjimkou bude festivalový prolog 23. září, který proběhne v Lichtenštejnském zahradním paláci ve Vídni, skvostu vídeňské barokní architektury, jenž se otevírá veřejnosti pouze ve zcela zvláštních příležitostech. Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 zde uvedou Vivaldiho duchovní skladby, zejména překrásné Dixit Dominus RV 595, které se dochovalo v jediném opisu na světě v archivu rytířského řádu Křižovníků červené hvězdy v Praze. Lichtenštejnský zahradní palác ukrývá jednu z největších soukromých uměleckých sbírek světa, například slavný Zlatý kočár, ve kterém jel 21. prosince 1738 Josef Václav z Lichtenštejna slavnostně do Paříže jako nově jmenovaný císařský vyslanec ve Francii, či Badminton kabinet z ebenového dřeva prokládaného zlatem, stříbrem a kamennými mozaikami vyrobený roku 1726 ve Florencii pro Henryho Somerseta, III. vévodu z Beaufortu. Všem držitelům vstupenky na tento koncert bude hodinu před jeho začátkem umožněn vstup do této mimořádně vzácné expozice.

Státní zámek Lednice (foto Jan Miklín)
Státní zámek Lednice (foto Jan Miklín)

Svět plný hravosti i vášně, jemného flirtu i příkladné zbožnosti, svět štíhlých siluet cudných dívek z Ospedale della Pietà či přírodních scenérií připomínajících prosluněné obrazy Francesca Guardiho. To vše nabídne 6. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu v provedení prvotřídních evropských ansámblů staré hudby. Od 23. září do 16. října ve Vídni a v Lednicko-valtickém areálu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments