Česká stopa Antonia Vivaldiho na Lednicko-valtickém hudebním festivalu 2021
Václav z Morzinu, František Antonín Špork, Jan Josef z Vrtby či Josef Jan Adam z Lichtenštejna. Čeští šlechtici, díky nimž se staly české země v 18. století jednou z nejdůležitějších křižovatek exportu Vivaldiho hudby napříč Evropou. Byla by velká škoda nevydat se po Vivaldiho stopách na území Koruny české právě v roce, kdy si připomínáme 280 let od jeho úmrtí.
„Podařilo se nám získat naprosto fantastické soubory z Itálie, Francie, Španělska a České republiky,“ říká Jiří Partyka, ředitel Lednicko-valtického hudebního festivalu, který jako vůbec první v historii představí v České republice Fabia Biondiho se souborem Europa Galante a kontratenoristu Jakuba Józefa Orlińského. „Češi jsou velmi krásní lidé, mám u vás několik dobrých přátel. Obecně se snažím vyhnout očekáváním, ale ohromně se těším, protože se k vám chci podívat a poprvé zazpívat pro české publikum,“ poslal festivalu svůj pozdrav Jakub Józef Orliński, který uvede v sobotu 2. října společně s Ensemble Matheus a Jeanem-Christophem Spinosim „tablo z operních ostrůvků, moteta a koncertů pro jeden nebo více nástrojů Antonia Vivaldiho“, jak poeticky poznamenal v jednom z rozhovorů Jean-Christophe Spinosi. Odstartuje se tak přehlídka Vivaldiho komorní, duchovní, koncertní i operní tvorby v podání souborů Accademia Bizantina, Concerto Aventino, Gli Incogniti, Ensemble Scaramuccia, Collegium Marianum a Musica Florea.
Festival zakončí 16. října již zmiňovaný Fabio Biondi se souborem Europa Galante. „Dramaturgie 6. ročníku promyšleně reflektuje žánrovou bohatost Vivaldiho hudebního odkazu s akcentem na jeho vazby na české země, zejména na Václava z Morzinu, Jana Josefa z Vrtby nebo Tomasse Vinciguerru, VI. hraběte z Collalta e San Salvatore, z jehož „collaltovské” sbírky zazní v podání Fabia Biondiho a souboru Europa Galante čtyři koncerty,” komentuje program dramaturg 6. ročníku LVHF Eduardo García Salas, jehož nově nalezená skladba Antonia Vivaldiho Eja voce sonora laeti cantate zazní na festivalu 10. října v podání Patricie Janečkové a souboru Collegium Marianum v novodobé světové premiéře. Kromě koncertů čeká na diváky série přednášek a výstava fotografií Lednicko-valtického areálu, pořízených unikátní technikou na plech, která bude do 30. listopadu zdarma přístupná všem držitelům vstupenky na letošní festivalový ročník.
LVHF opět propojí klasickou hudbu s architektonickými skvosty Lednicko-valtického areálu, jenž letos slaví 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Výjimkou bude festivalový prolog 23. září, který proběhne v Lichtenštejnském zahradním paláci ve Vídni, skvostu vídeňské barokní architektury, jenž se otevírá veřejnosti pouze ve zcela zvláštních příležitostech. Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 zde uvedou Vivaldiho duchovní skladby, zejména překrásné Dixit Dominus RV 595, které se dochovalo v jediném opisu na světě v archivu rytířského řádu Křižovníků červené hvězdy v Praze. Lichtenštejnský zahradní palác ukrývá jednu z největších soukromých uměleckých sbírek světa, například slavný Zlatý kočár, ve kterém jel 21. prosince 1738 Josef Václav z Lichtenštejna slavnostně do Paříže jako nově jmenovaný císařský vyslanec ve Francii, či Badminton kabinet z ebenového dřeva prokládaného zlatem, stříbrem a kamennými mozaikami vyrobený roku 1726 ve Florencii pro Henryho Somerseta, III. vévodu z Beaufortu. Všem držitelům vstupenky na tento koncert bude hodinu před jeho začátkem umožněn vstup do této mimořádně vzácné expozice.
Svět plný hravosti i vášně, jemného flirtu i příkladné zbožnosti, svět štíhlých siluet cudných dívek z Ospedale della Pietà či přírodních scenérií připomínajících prosluněné obrazy Francesca Guardiho. To vše nabídne 6. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu v provedení prvotřídních evropských ansámblů staré hudby. Od 23. září do 16. října ve Vídni a v Lednicko-valtickém areálu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]