Českobudějovická opera bude mít novou posilu

Na nově zřízenou funkci generálního hudebního ředitele Jihočeského divadla v Českých Budějovicích nastupuje od příštího měsíce argentinský dirigent a skladatel italského původu Mario De Rose.


Mario De Rose je českému publiku známý z Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, kde loni v létě společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu doprovázel operní galakoncert svého krajana, tenoristy Josého Cury, s nimž dlouhodobě spolupracuje. Během letošního léta pak Mario De Rose nastudoval se souborem opery Jihočeského divadla Leoncavallovy Komedianty před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, opět s José Curou, a to v hlavní tenorové roli Cania.

Mario De Rose po svém nástupu do Jihočeského divadla 1.listopadu 2011 postupně převezme řízení vybraných operních představení, nastuduje několik symfonických koncertů a se souborem opery také hudebně připraví a v premiéře uvede v létě 2012 před českokrumlovským Otáčivým hledištěm Verdiho Rigoletta, v režii Jany Kališové.


Mario De Rose získal hudební vzdělání na Pontifical Catholic University of Argentina v Buenos Aires. Jako dirigent stál v čele řady orchestrálních těles, například Filarmónica de Buenos Aires v Teatro Colón, Orquesta Estable de la Provincia de Tucumán či Orquesta Sinfónica de la Universidad Nacional de San Juan; nastudoval třeba Rossiniho Popelku, Mozartovu Kouzelnou flétnu, Zahradnici z lásky a řadu soudobých operních novinek. Působil i jako hudební ředitel těles Banda Sinfonica de la Cuidad de Buenos Aires a Orquesta Estable de la Provincia de Tucumán, od roku 2001 byl šéfdirigentem Orquesta Sinfonica Municipal de Avellaneda. Na festivalu Metapontum Lyrica v italském Metapontu, kde je v současné době hlavním hostujícím dirigentem, uvedl Komedianty a Mascagniho Sedláka kavalíra. Jako hudební skladatel je Mario De Rose autorem více než šest desítek symfonických opusů. V posledních osmi letech žije ve Vídni.

Nového šéfa orchestru začalo Jihočeské divadlo hledat poté, co se rozhodl odejít dosavadní šéfdirigent Martin Peschík. Pro tuto sezonu ohlásil českobudějovický operní soubor na své domovské scéně čtyři premiéry: Z Českého Krumlova přenesené Leoncavallovy Komedianty (7.10.2011 – hudební nastudování Mario De Rose, režie Josef Průdek, Cania bude zpívat WeiLong Tao, Neddu Jana Kačírková, Gabriela Kopperová a Kateřina Hájkovská), Donizettiho Dona Pasquala (2.12.2011 – hudební nastudování Jan Zbavitel, režie Miloslav Veselý, v hlavní roli Pavel Klečka, resp. Jevhen Šokalo, jako Norina Marie Fajtová a Eva Štruplová, Ernesto Tomáš Kořínek a Aleš Voráček a Malatesta Alexandr Beň a Jiří Hájek); zbylými dvěma premiérami českobudějovického souboru v této sezoně budou muzikál Hello, Dolly! autorské dvojice Jerry Herman a Michael Stewart (10.2.2012) a večer nazvaný Rendez-vous s paní Operetou (2.3.2012).

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Tak klobouk dolů před manažery divadla a před radními, že si může divadlo dovolit argentinského dirigenta jako hudebního ředitele.
Gratuluji