Českou filharmonii čeká nahrávání a řada koncertů
Místo tohoto turné se uskuteční nahrávání Mahlerovy Symfonie č. 1 D dur, která bývá nazývána hudební básní v symfonické formě. Gustav Mahler se při jejím komponování inspiroval rozsáhlým románem Titán Jeana Paula, německého spisovatele pohybujícího se mezi klasicismem a romantismem. Semjon Byčkov představí své nastudování Titána na mimořádném koncertu 5. října 2021 v Praze. Česká filharmonie provede i další symfonie Gustava Mahlera – na přelomu října a listopadu jeho poslední, devátou, a v prosinci Symfonii č. 5 cis moll. Také tyto dvě symfonie orchestr nahraje a stanou se součástí připravovaného mahlerovského kompletu.
4. října 2021 otevřel 127. sezonu Český spolek pro komorní hudbu koncertem dechového souboru Slowind Quintet. Společně s vynikajícím českým klavíristou Lukášem Klánským zahráli program rozkročený mezi barokní sonátou a současnou slovinskou tvorbou. Na Slowind Quintet naváže ve středu 6. října 2021 Bennewitzovo kvarteto a belgický kontrabasista Wiese de Boevé, který patří mezi nejvyhledávanější sólisty a komorní hráče v Evropě. V druhé polovině koncertu vystoupí s Bennewitzovým kvartetem violista Pavel Nikl, bývalý člen Haasova kvarteta.
Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka v netradičním podání Společného orchestru žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera bude na programu 10. října 2021 ve Dvořákově síni Rudolfina. Koncert, jehož přípravy začaly už v listopadu 2019, se musel kvůli pandemii dvakrát odložit. Ještě v lednu a únoru 2020 proběhla zkouška smyčců pod vedením dirigenta Ladislava Ciglera a dělené zkoušky všech nástrojových skupin pod vedením filharmoniků, všechna další naplánovaná setkání však překazil koronavirus. Společný orchestr se sešel až v červnu letošního roku na dvoudenním soustředění a poslední zkoušky proběhnou v říjnu. Slavnostní vyvrcholení dvouletého projektu snad už nic nenaruší.
Český spolek pro komorní hudbu otevře recitálovou řadu R 24. října 2021 koncertem dvou umělců se světovým renomé, jež dobře znají i posluchači České filharmonie. Houslista Frank Peter Zimmermann s prvním českým orchestrem vystoupil poprvé už v roce 1986 za řízení tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna. Od té doby se do Prahy opakovaně vrací, s Jiřím Bělohlávkem také natočil Houslový koncert pro Dvořákovský komplet. Klavírista Martin Helmchen s Českou filharmonií zatím vystoupil jen jednou v roce 2018, kdy pod taktovkou Jakuba Hrůši provedl Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena. Právě beethovenovský program si oba interpreti připravili pro svou pražskou recitálovou premiéru. Během jednoho večera společně provedou tři z deseti houslových sonát Ludwiga van Beethovena, které v jeho díle představují nepřehlédnutelnou dominantu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]