Český Krumlov: architekti doporučují, aby se soutěž na točnu vypsala vně zahrady
Česká komora architektů doporučuje, aby soutěž na nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově byla vypsána na místo mimo zámeckou zahradu. Populární venkovní scéna Jihočeského divadla je předmětem sváru památkářů a představitelů divadla, města i kraje, ale i diváků již mnoho let. České Budějovice od loňska plánují vypsat soutěž na novou podobu hlediště, raději by je ale i nadále situovali uvnitř zahrady. Proti tomu v posledních dnech vystoupili významní čeští architekti.
Děkan Fakulty ČVUT Ladislav Lábus, pedagog pražské AVU Emil Přikryl či zástupce ICOMOS v Česku Václav Girsa uvádějí, že vypsání soutěže ve stávající lokalitě by znamenalo další fatální zásah do komplexu jedinečné barokní zámecké zahrady. „Česká komora architektů vyjadřuje jednoznačný nesouhlas s potvrzením umístění otáčivého hlediště (…) v zámecké zahradě v Českém Krumlově,” sdělila mluvčí komory Zuzana Hošková.
Dodává, že podle komory by se neměly opakovat chyby minulosti, kdy byla betonová konstrukce umístěna v historické zahradě. „Žádoucí je naopak využít příležitosti, kdy je stávající objekt otáčivého hlediště nutné demontovat, k rehabilitaci tohoto unikátního díla krajinářské architektury, jež by byla bezpochybným přínosem pro vlastní zámecký areál i město Český Krumlov,” uvádí komora.
Zámek Český Krumlov je od počátku devadesátých let i se svými barokními zahradami zapsaný na seznam UNESCO. Od doby zápisu má ale UNESCO výhrady k točně, která v zahradě stojí od šedesátých let. V noci poskytuje divákům jedinečné divadelní zážitky, ve dne, kdy je rozměrná stavba vidět, však historickou zámeckou zahradu nezdobí. Často zaznívá, že UNESCO hrozí při neodstranění točny vyškrtnutím Krumlova ze seznamu světového dědictví. Jeho stanoviska mají však především charakter doporučení.Naposledy byly expertky UNESCO v Krumlově loni a doporučily umístit scénu mimo zámecký areál; jak ale tehdy řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), je pro UNESCO přijatelné i řešení s hledištěm uvnitř zahrady. Do roku 2017 by mělo zůstat v nezměněném stavu a následující podobu točny má určit zmiňovaná soutěž. Stavební práce by měly začít v roce 2016. Podle tehdejšího Hermanova vyjádření je ve hře několik variant. „Může se jednat o rozebíratelné hlediště. Je tady taky možnost určitého vyosení z barokní osy, což by znamenalo, že by pak hlediště nemuselo být rozebíratelné. A je tu i možnost zasouvatelné scény,” uvedl Herman.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]