Český národní symfonický orchestr se chystá na jubilejní 30. sezonu

Český národní symfonický orchestr vstupuje do jubilejní třicáté sezony. Tento rok, jako ten nastávající, si pro své posluchače připravil sérii koncertů klasické, filmové a jazzové hudby. Třicátá jubilejní sezona však bude zcela výjimečná. Nejen dramaturgií, ale především úspěšným dovršením třetí dekády tohoto orchestru.

Marcello Rota (foto Jan Malý)
Marcello Rota (foto Jan Malý)

Letošní koncertní sezona Českého národního symfonického orchestru nabídla 20. dubna 2022 milovníkům symfonické hudby díla dvou vrcholných romantiků. Ve Smetanově síni Obecního domu zazněla pod taktovkou šéfdirigenta Stevena Mercuria Šeherezáda, Op. 35 Nikolaje Rimského-Korsakova a Symfonie č. 9, „Novosvětská“ od Antonína Dvořáka. Další koncert pod vedením Stevena Mercuria proběhl 14. září 2022, jednalo se o provedení vrcholné Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera. 12. října 2022 se před orchestr postavil dirigent Marcello Rota a nastudoval Předehru pro orchestr a Koncert pro dvoje housle a orchestr Bohuslava Martinů a slavné Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

I nadcházející sezona bude nabitá významnými hosty, světovými autory a zajímavým programem. Význačná bude však dovršením třetího desetiletí působnosti Českého národního symfonického orchestru. Diváci se můžou například 15. února 2023 těšit na operu Tristan a Isolda Richarda Wagnera, či symfonické básně Don Juan a Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse. 12. dubna 2023 zazní Grand Rondeau českého skladatele Jana Václava Hugo Voříška a triumfovat bude Beethovenova zářná Eroica. 11. října 2023 připraví dirigent Marcello Rota spolu s Českým filharmonickým sborem Brno a hostující sopranistkou Erikou Grimaldi monumentální Messa da Requiem Giuseppe Verdiho. Posluchači si mohou 22. listopadu 2023 vyslechnout v podání Jana Hasenöhrla ale i Koncert pro trubku a orchestr Es dur Johanna Nepomuka Hummela. To vše ve Smetanově síni Obecního domu v rámci své abonentní řady. Prodej vstupenek na třicátou jubilejní sezonu bude brzy zahájen.

„Když jsem před lety poprvé seděl a hloubal nad tím, jak vás oslovit, bylo to ještě s tužkou v ruce a zářivým listem papíru na stole přede mnou. V tuto chvíli, však i jakkoli mírné dojetí či bilancování rozhodně odmítám, a chci jen děkovat. Všem kolegům a přátelům za výdrž, filantropům za podporu a důvěru, ale především vám, našim abonentům, divákům i posluchačům za přízeň a věrnost. Vše zmíněné totiž umožnilo právě to, že se budeme setkávat během příštího roku již po třicáté,“ dodává ředitel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments