Český spolek pro komorní hudbu se loučí se svou 130. sezonou třemi koncerty

Český spolek pro komorní hudbu se v polovině dubna třemi koncerty rozloučí se svou 130. sezonou. Řadu sobotních dopoledních vystoupení v Sále Martinů na HAMU uzavře 12. dubna od 10.30 hodin Kvarteto Apollon. To si jako hosty přizvalo klarinetistu Claudia Mansuttiho a koncertního mistra České filharmonie Jana Fišera, který se netradičně představí v roli violisty. O tři dny později, 15. dubna od 17.30 hodin, vystoupí v Sukově síni Rudolfina brněnský soubor Percussion Ensemble JAMU společně se slovenským klavíristou Dominikem Gálem. Jubilejní sezonu završí koncert Pražákova kvarteta, k němuž se připojí další z koncertních mistrů České filharmonie, Jiří Vodička, a pianista François Dumont. Uskuteční se 16. dubna od 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina, kde bude zároveň udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu.
Kvarteto Apollon (zdroj Česká Filharmonie)
Kvarteto Apollon (zdroj Česká Filharmonie)

Kvarteto Apollon, působící ve složení Štěpán Pražák, Radek Křižanovský, Pavel Ciprys a Pavel Verner, patří k předním reprezentantům české kvartetní školy a navazuje na její bohatou tradici. Od svého vzniku v roce 1993 se soubor zaměřuje na klasický repertoár i jazzové skladby a pravidelně vystupuje v České republice i v zahraničí. V rámci abonentní řady DK Českého spolku pro komorní hudbu uvedou Klarinetový kvintet B dur, op. 89 Antonína Rejchy a Smyčcový kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello F dur loňského jubilanta Antona Brucknera.

Studentský soubor Percussion Ensemble JAMU působí na Katedře bicích nástrojů Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Od roku 1997 jej vede perkusista Martin Opršál, který je zároveň autorem úprav některých skladeb v nadcházejícím programu. Koncert 15. dubna nabídne pestrou škálu skladeb, které čerpají inspiraci z mnoha zdrojů od folklóru až po filozofii. Zazní Bartókovo Allegro barbaro v úpravě pro dva hráče na jednu marimbu, skladba dánského autora Pera Nørgårda, inspirovaná starověkou čínskou knihou I-Ťing, dodekafonní Toccata chromatica Jana Nováka, Cageovo minimalistické In a Landscape, rytmická kompozice Sweet Swaff francouzského perkusisty Nicolase Martynciowa a Temazcal mexického skladatele Javiera Álvareze, kombinující elektroakustiku s improvizací a čerpající námět z tradičního ozdravného rituálu. Program uzavřou skladby Mare tranquilitatis Marka Berryho a Cloud Folk Johna Psathase inspirované lidským objevováním vesmíru.

Jana Vonášková-Nováková, Marie Magdalena Fuxová, Josef Klusoň a Pavel Jonáš Krejčí tvoří Pražákovo kvarteto. Soubor s několika personálními obměnami funguje od roku 1972 a na kontě má řadu úspěšných vystoupení, nahrávek i účastí v interpretačních soutěžích. V roce 2022 oslavilo kvarteto společně s pianistou Françoisem Dumontem 200. výročí narození francouzského romantika Césara Francka, a to nahrávkou jeho Klavírního kvintetu. Repertoár složený z děl francouzských autorů přednese soubor také tentokrát. Zazní Smyčcový kvartet č. 1, op. 5 Daria Milhauda, Smyčcový kvartet g moll, op. 10 Clauda Debussyho a Koncert pro housle, klavír a smyčcové kvarteto, op. 21 Ernesta Chaussona.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře