Český úspěch na prestižní hudební soutěži ARD v Mnichově

Mezinárodní hudební soutěž ARD Musikwettbewerb německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově patří mezi nejprestižnější světová hudební klání. Na letošním 68. ročníku bylo české zastoupení velmi úspěšné – do semifinále se probojovaly hned dvě Češky: klarinetistka Anna Paulová a fagotistka Michaela Špačková. Druhé z nich navíc byla udělena Speciální cena "Podium für junge Talente."
Michaela Špačková na soutěži ARD Musikwettbewerb (zdroj BR Klassik)

Mezinárodní hudební soutěž ARD Musikwettbewerb byla založena v roce 1952. Každý rok je vyhlašována v Mnichově pro různé nástroje nebo pro zpěv. Před třemi lety v soutěži uspěla hornistka České filharmonie Kateřina Javůrková, která získala druhou cenu s tím, že první nebyla udělena; o druhou cenu se podělila s Němcem Markem Gruberem. Z českých hornistů předtím v ARD zvítězili Radek Baborák v roce 1994 a Přemysl Vojta v roce 2010. Druhou cenu zde získal v roce 1969 Zdeněk Tylšar. Mezi finalisty či vítěze soutěže patří například pěvci Jessye Norman, Francisco Araiza a Thomas Quasthoff, klavíristé Mitsuko Uchida a Christoph Eschenbach, houslisté Nobuko Imai a Christian Tetzlaff, klarinetistka Sharon Kam nebo violoncellistka Natalia Gutman.

Letošní 68. ročník byl vypsán pro hráče na klarinet, violoncello, fagot a bicí nástroje. A české zastoupení na soutěži letos slavilo opět velký úspěch. Klarinetistka Anna Paulová vstoupila na základě úspěšné nahrávky do prvního kola mezi 63 soutěžících z celého světa. Pak postoupila do druhého kola mezi 15 klarinetistů a nakonec do kola semifinálového mezi 6 nejlepších, kde všichni soutěžící hráli Koncert pro klarinet a orchestr W. A. Mozarta. Do finále postoupili Francouz Joë Christophe, Korejec Han Kim a Portugalec Carlos Brito Ferreira. V porotě oboru klarinet letos rozhodovali Kari Kriikku z Finska, Michael Collins z Velké Británie, Eric Hoeprich z Nizozemska, Izraelka Shirley Brill, Francouz Philippe Berrod, Němka Nina Janßen-Deinzer a předsedá jim Američan Charles Neidich.

Anna Paulová (foto Christian Ruvolo)

Pětadvacetiletá Anna Paulová začala hrát na klarinet v jedenácti letech u Karla Mezery. Pokračovala na Pražské konzervatoři u prof. Milana Poláka a prof. Ludmily Peterkové. Od roku 2013 studuje na Akademii múzických umění v Praze v klarinetové třídě prof. Jiřího Hlaváče a prof. Vlastimila Mareše. Největším úspěchem Anny Paulové je 2. cena a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v roce 2015, kde získala ještě řadu zvláštních ocenění, dále 1. cena a titul laureáta na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2016, kde získala také Cenu Nadace Život umělce pro nejúspěšnějšího účastníka soutěže. V roce 2016 se stala stipendistkou Nadace Český hudební fond (zabývá se hudbou 20. a 21. století). Zaměřuje se na skladby českých skladatelů (Bohuslav Martinů, Karel Husa, Viktor Kalabis, Miloslav Ištvan, Vladimír Tichý, Lukáš Matoušek, Aleš Pavlorek). Jako sólistka vystoupila s řadou domácích i zahraničních orchestrů; v červnu 2014 vystoupila jako sólistka s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Na soutěži ARD dále slavila úspěch šestadvacetiletá fagotistka Michaela Špačková, která obdržela speciální cenu „Podium für junge Talente“. Do prvního kola bylo vybráno 55 fagotistů na základě asi 180 nahrávek. Vedle Michaely postoupila i Slovenka Denisa Beňovská, která studovala i v Česku. Obě spolu shodou okolností působí v Duu Esperanza a v souboru Fagotika (kde hrají ještě Markéta Davidová, Kateřina Kmínková a příležitostně Tereza Matoušková). Do druhého kola postoupilo 17 fagotistů, do semifinále šest včetně Michaely a do finále potom tři. V doprovodu Münchner Kammerorchesteru v mnichovském Prinzregententheater hrála Michaela v semifinále Mozartův koncert B Dur a poté novou skladbu napsanou pro tento ročník, Nailing Clouds od Milici Djordjević. Vítěze nakonec porota nevybrala a první cenu v oboru fagot neudělila. O druhou cenu se podělili Ital Andrea Cellacchi a Němec Mathis Kaspar Stier, který zároveň získal cenu publika. Třetí cenu získal jeho krajan Theo Plath. Cenu za zmíněnou skladbu Milici Djordjević objednanou soutěží si odváží Andrea Cellacchi.

Michaela Špačková (zdroj BR Klassik)

Z českých fagotistů na soutěži ARD v minulosti uspěli například Václav Vonášek, který získal třetí cenu v roce 2008, nebo sólofagotista České filharmonie Ondřej Roskovec, který soutěžil se souborem Afflatus Quintet, jenž prestižní ARD v roce 1997 vyhrál.

Michaela Špačková vyhrála soutěž Carla Marii von Webera ve Wroclawi a v roce 2014 získala čestné uznání jako finalistka soutěže Pražského jara. Upozornila na sebe už na Pražské konzervatoři. Nedávno dokončila studium na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně u prof. Volkera Tessmanna; v současné době studuje na Pařížské konzervatoři ve třídě Laurenta Lefèvra. Byla členkou Orchestrální akademie České filharmonie, také PKF – Prague Philharmonia a mládežnického orchestru EUYO – European Union Youth Orchestra. Zúčastnila se mistrovských kurzů s Dagem Jensenem, Klausem Thunemannem, Sergiem Azzolinim, Matthiasem Ráczem, Václavem Vonáškem a dalšími. Vystupuje jako sólistka, komorní i orchestrální hráčka s různými orchestry po celé Evropě a zúčastnila se mnoha mezinárodních hudebních festivalů. Spolupracuje s klavíristou Lukášem Klánským a působí v Duu Esperanza a kvartetu Fagotika.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky