Výrobce hudebních nástrojů Amati – Denak Kraslice je v insolvenci

Krajský soud v Plzni vyhlásil insolvenční řízení nad výrobcem hudebních nástrojů Amati - Denak Kraslice. Firma s britskými vlastníky je zadlužená. Chce navrhnout vlastní reorganizaci, řekl dnes jednatel firmy Jiří Štípek. Firma vyrábí žesťové a dřevěné hudební nástroje a nyní dluží mzdy zaměstnancům. Část už firmu opustila.
Amati Denak Kraslice (archiv OP)

Chceme jako firma v rámci insolvence požádat o reorganizaci. Chceme udělat ve firmě nějaké změny. Čekáme ale na prohlášení anglického vlastníka,” řekl dnes Štípek. Společnost, které měla v posledních letech zhruba 200 zaměstnanců, už část propustila. Podle Štípka by ale chtěla výrobu zachovat.

Světoznámý výrobce nástrojů ještě v roce 2017 vykázal zisk ve výši téměř 2,2 milionu korun. Plánoval ale větší zisk. Nižší tržby způsobily tehdy změny kurzu koruny k dolaru a euru. Firmě, která se zaměřuje na ruční výrobu, také chyběli kvalifikovaní zaměstnanci. Výroční zpráva za loňský rok zatím nebyla v obchodním rejstříku zveřejněna.

Právě zaměstnanci, kteří nedostali mzdy, požádali o vyhlášení insolvenčního řízení. V přihláškách v insolvenčním rejstříku aktuálně figuruje šest pohledávek zaměstnanců za červnovou mzdu.

Amati – Denak je pro Kraslice důležitá nejen jako jedna z tradičních továren, ale také kvůli své sbírce hudebních nástrojů, které dokumentují historii zdejší výroby nástrojů. O možnostech převodu sbírky chce město s vedením podniku jednat.

Podle starosty Kraslic Romana Kotilínka je vyhlášení insolvenčního řízení krokem vpřed. “Zaměstnanci tak mohou žádat o náhradu nevyplacení mzdy a nebudou nadále v nejistotě. Pro město je ale Amati důležitá nejen jako zaměstnavatel, ale i jako svým způsobem marketingová značka. Když se řekne Amati, každý si vybaví Kraslice a naopak,” řekl Kotilínek. Pro město by byla lepší cesta, pokud by se firma restruktualizovala, než aby se úplně položila. I věřitelé tak budou mít podle starosty věší šanci své pohledávky získat.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na