Výrobce hudebních nástrojů Amati – Denak Kraslice je v insolvenci

Krajský soud v Plzni vyhlásil insolvenční řízení nad výrobcem hudebních nástrojů Amati - Denak Kraslice. Firma s britskými vlastníky je zadlužená. Chce navrhnout vlastní reorganizaci, řekl dnes jednatel firmy Jiří Štípek. Firma vyrábí žesťové a dřevěné hudební nástroje a nyní dluží mzdy zaměstnancům. Část už firmu opustila.
Amati Denak Kraslice (archiv OP)

Chceme jako firma v rámci insolvence požádat o reorganizaci. Chceme udělat ve firmě nějaké změny. Čekáme ale na prohlášení anglického vlastníka,“ řekl dnes Štípek. Společnost, které měla v posledních letech zhruba 200 zaměstnanců, už část propustila. Podle Štípka by ale chtěla výrobu zachovat.

Světoznámý výrobce nástrojů ještě v roce 2017 vykázal zisk ve výši téměř 2,2 milionu korun. Plánoval ale větší zisk. Nižší tržby způsobily tehdy změny kurzu koruny k dolaru a euru. Firmě, která se zaměřuje na ruční výrobu, také chyběli kvalifikovaní zaměstnanci. Výroční zpráva za loňský rok zatím nebyla v obchodním rejstříku zveřejněna.

Právě zaměstnanci, kteří nedostali mzdy, požádali o vyhlášení insolvenčního řízení. V přihláškách v insolvenčním rejstříku aktuálně figuruje šest pohledávek zaměstnanců za červnovou mzdu.

Amati – Denak je pro Kraslice důležitá nejen jako jedna z tradičních továren, ale také kvůli své sbírce hudebních nástrojů, které dokumentují historii zdejší výroby nástrojů. O možnostech převodu sbírky chce město s vedením podniku jednat.

Podle starosty Kraslic Romana Kotilínka je vyhlášení insolvenčního řízení krokem vpřed. „Zaměstnanci tak mohou žádat o náhradu nevyplacení mzdy a nebudou nadále v nejistotě. Pro město je ale Amati důležitá nejen jako zaměstnavatel, ale i jako svým způsobem marketingová značka. Když se řekne Amati, každý si vybaví Kraslice a naopak,“ řekl Kotilínek. Pro město by byla lepší cesta, pokud by se firma restruktualizovala, než aby se úplně položila. I věřitelé tak budou mít podle starosty věší šanci své pohledávky získat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat