Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, Janáčkova filharmonie Ostrava, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Český národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Hradec Králové, Česká filharmonie, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque, Filharmonie Brno, Severočeská filharmonie Teplice a samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno se v pondělí 16. prosince 2019 (od 20:00 hodin) představí v Oper Bonn. Pod dirigentským vedením Dirka Kaftana zde zazní v podání Beethoven Orchester Bonn Beethovenovo O freunde, nicht diese Töne a Chorální fantazie. Jako sólisté vystoupí Ilse Eerens (soprán), Olivia Trummer (klavír) a za řečnický pult se postaví Mathias Brandt.

Händelův Mesiáš zazní v úterý 17. prosince 2019 (od 20:00 hodin), a to v antverpském Blauwe zaal. Jeho provedení se ujme Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem a jako sólisté se představí Johanna Winkel (soprán), Benno Schachtner (alt), Krystian Adam (tenor) a Krešimir Stražanac (bas). Ve stejném provedení jej budou moci vyslechnout také posluchači v Concertgebouw v Bruggách, a to ve středu 18. prosince 2019 (od 20:00 hodin).

Leonidas Kavakos a Česká filharmonie (foto © Petra Hajská)

Praha
Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v pondělí 16. prosince 2019 (od 19:00 hodin) ve Španělském sálu Pražského hradu. Dirigentem koncertu je Zsolt Hamar, jako sólisté se představí houslistka Maria Wloczkowska a barytonista Gustav Beláček. Na programu jsou Dvořák, Wieniavski, Liszt.

V pondělí 16. prosince 2019 (od 19:30 hodin) se v pražském Rudolfinu uskuteční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Alexandera Liebreicha. Jako sólisté se představí klavírista Martin Kasík a za tympány usedne Tibor Adamský. Překvapivé spojení hudby Antonia Vivaldiho a Bohuslava Martinů zahájí prosincový program šéfdirigenta Alexandra Liebreicha. Chromatická a tajemně potemnělá Sinfonia italského barokního mistra připraví atmosféru pro Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, jedno z nejlepších děl Bohuslava Martinů. Druhou polovinu pak rozjasní majestátní Třetí symfonie, kterou Felix Mendelssohn-Bartholdy složil inspirován svou cestou do Skotska. Koncert se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů 2019.

V jeho rámci se uskuteční také koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava v úterý 17. prosince 2019 (od 19:00 hodin) v Kongresovém centru Praha. Za dirigentský pult se postaví Zsolt Hamar a společně s filharmoniky vystoupí Eva Garajová (mezzosoprán), Václav Petr (violoncello). Program obsahuje výběr z děl Liszta, Martinů a Dvořáka.

Dirigent Marcelo Rota společně se špičkovými zpěváky v čele s Gabrielou Beňačkovou vybrali na úterý 17. prosince 2019 (od 19:30 hodin) několik árií a písní tematicky spojených s oslavami narození Ježíše, duchovně povznášející skladby, jejichž poslech divákům dává šanci prožít kousek opravdové, čisté atmosféry Vánoc. Těžko si představit, že by v Rudolfinu chyběla Rybova Česká mše vánoční v podání Českého národního symfonického orchestru a smíšeného sboru Českého národního symfonického orchestru. I letošní program koncertu bude, stejně jako v předchozích letech, v druhé půlce tuto krásnou, radostnou skladbu obsahovat. Jedná se o benefiční koncert pro Svatovítské varhany.

Koncert pod názvem Queyras – sólo pro violoncello je připraven na úterý 17. prosince 2019 (od 19:30 hodin), a to do kostela sv. Šimona a Judy v Praze. Violoncellista Jean-Guihen Queyras zde zahraje suity Johanna Sebastiana Bacha a na ně navazující opusy Benjamina Brittena.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Jaca van Steena se představí na třech koncertech pod názvem Vánoční variace. Ty budou vyprávět příběhy o Sněhurce z pera Rimského-Korsakova a o Petruškovi, Maurovi a jejich lásce k tanečnici, jak ji vypodobnil ve své jiskřivé hudbě Igor Stravinskij. A zazní také slavné Čajkovského Rokokové variace v podání violoncellisty z Montrealu Jean-Guihena Queyrase, který bude hrát s FOK vůbec poprvé. Koncerty se uskuteční ve středu 18. prosince 2019 (od 10:00 a 19:30 hodin) a ve čtvrtek 19. prosince 2019 (od 19:30 hodin).

Rybova Česká mše vánoční zazní v kostele sv. Šimona a Judy ve středu 18. prosince (od 17:00 a od 19:30 hodin). Provede ji Filharmonie Hradec Králové pod vedením Lukáše Vasilka, Pražský filharmonický sbor a jako sólisté se představí Grażyna Biernot, Jana Ehrenbergerová, Miloslav Pelikán a Lukáš Hynek-Krämer.

Ve středu 18. prosince 2019 (od 19:30 hodin) je naplánován do Dvořákovy síně Rudolfina koncert Stamicova kvarteta. Program obsahuje Foersterův Smyčcový kvartet č. 1 E dur op. 15, Krásův Smyčcový kvartet a Dvořákův Smyčcový kvartet G dur op. 106. Koncert pořádá Český spolek pro komorní hudbu.

Před dvěma lety houslista Leonidas Kavakos zahajoval 122. sezonu České filharmonie. Posluchače tehdy ohromil mistrným provedením Houslového koncertu č. 1 a moll Dmitrije Šostakoviče. Nyní se k orchestru České filharmonie vrací, aby krátce před začátkem roku 2020, 19. až 21. prosince 2019 (od 19:30 hodin, v sobotu 21. prosince 2019 od 15:00 hodin), otevřel ve Dvořákově síni Rudolfina cyklus oslav 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Na programu bude Houslový koncert a Třetí symfonie „Eroica“. Kavakos se představí ve dvojjediné roli sólisty i dirigenta.

Nachtigall Artists připravili na pátek 20. prosince 2019 (od 19:00 hodin) v Novoměstské radnici Vánoční koncert operních talentů. Pěvci Laďa Bočková, Tereza Hořejšová a Boris Prýgl mají společné nejen mládí, ale také nezadržitelný vstup na operní pódia. Za klavír pak usedne Ahmad Hedar.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3