ČF dnes zahájí cyklus oslav k 250. výročí narození Beethovena

Koncert České filharmonie (ČF) pod taktovkou houslisty a dirigenta Leonidase Kavakose dnes v pražském Rudolfinu zahájí cyklus oslav k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Druhý koncert se uskuteční 20. prosince a třetí o den později. Program nabídne Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur a Symfonii č. 3 Es dur Eroica.
Ludwig van Beethoven – obraz od Josepha Karla Stielera (zdroj cs.wikipedia.org)

Před dvěma lety Kavakos zahajoval 122. sezonu ČF. Dnes se představí v roli sólisty i dirigenta. Aténský rodák spolupracuje s předními světovými orchestry a dirigenty. V jubilejním roce bude Kavakos Beethovenův Houslový koncert současně hrát a dirigovat s mnoha orchestry v Evropě i v USA. Bude také hrát kompletní cyklus jeho houslových sonát v Šanghaji, Kantonu, Miláně a Římě a dávat sólové beethovenské recitály například v Londýnské Wigmore Hall, v Barceloně, Parmě nebo Kodani. V roce 2007 nahrál Kavakos všechny Beethovenovy Houslové sonáty s Enricem Pacem a za tento počin získal cenu ECHO Klassik Instrumentalista roku.

Koncert pro housle a orchestr D dur vznikal v krátkém časovém období během listopadu a prosince 1806. Beethoven tehdy pracoval na Páté symfonii a obě díla mají některé společné znaky. Symfonie č. 3 Es dur Eroica představuje podle hudebních odborníků mezník ve vývoji symfonické tvorby autora a v mnoha směrech otevřela cestu velkým symfonickým dílům příštích skladatelských generací.

Německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven (1770 až 1827) je považovaný za dovršitele první vídeňské školy klasicistní hudby. Přesné datum jeho narození není známo, pokřtěn byl 17. prosince 1770.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat