V květnu se do Prahy sjedou mladí hudebníci ze 42 zemí

V květnu se uskuteční 72. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, která se tentokrát bude konat v oborech fagot a klarinet. Mladí hudebníci z celého světa mohli své přihlášky zasílat do 3. prosince. Celkově jich přišlo 384 ze 42 zemí.
Pražské Jaro (zdroj festival.cz)

V oboru fagot má zájem soutěžit 169 talentů z 34 zemí. Nejvíce jich pochází z Jižní Koreje (33), Francie (16), České republiky (13) a Španělska (11).  

Do klarinetové soutěže se přihlásilo 215 mladých hudebníků z 36 zemí. Nejvíce přihlášek dorazilo z Jižní Koreje (30), Číny (19), Španělska (15) a České republiky (14). 

Počátkem ledna proběhnou výběrová předkola, v nichž soutěžní komise na základě poslechu zaslaných nahrávek vybere přibližně 45 nejlepších soutěžících, kteří budou pozváni, aby se v květnu v Praze zúčastnili soutěže. Výsledky předkola budou zveřejněny nejpozději 20. ledna na internetových stránkách Pražského jara.

Soutěžní komise v čele s Michalem Kaňkou schválila v tomto roce několik poměrně výrazných inovací. Pro diváky nejvýraznější novinkou je snížení počtu finalistů – v rámci jednoho koncertu se dvěma přestávkami se utkají tři finalisté. „Tento model umožní lepší a spravedlivější rozdělení cen. Jako vedlejší efekt této změny je možnost vyhlásit diváckou cenu, která je na prakticky všech významných soutěžích vyhlašována a velmi oblíbena,“ upřesňuje Vencl. 

Podrobné statistiky

Fagot
Jižní Korea (33), Francie (16), Česká republika (13), Španělsko (11), Maďarsko (8), Německo (8), Polsko (8), Portugalsko (8), Čína (7), Itálie (7), Rusko (6), Tchaj-wan (5), Japonsko (4), Rakousko (4), Venezuela (4), Finsko (2), Slovensko (2), Slovinsko (2), Švýcarsko (2), Turecko (2), Ukrajina (2), USA (2), Velká Británie (2), Austrálie (1), Brazílie (1), Dánsko (1), Estonsko (1), Chorvatsko (1), Island (1), Izrael (1), Nizozemí (1), Rumunsko (1), Singapur (1), Švédsko (1)

Klarinet
Jižní Korea (30), Čína (19), Španělsko (15), Česká republika (14), Itálie (13), Japonsko (13), Francie (12), Polsko (12), Portugalsko (11), Německo (10), Rusko (9), Tchaj-wan (9), Maďarsko (7), Lotyšsko (4), Ukrajina (4), Austrálie (3), Dánsko (3), Litva (3), Nizozemí (3), Estonsko (2), Izrael (2), Švýcarsko (2), USA (2), Arménie (1), Belgie (1), Kanada (1), Kazachstán (1), Mexiko (1), Norsko (1), Rumunsko (1), Řecko (1), Singapur (1), Slovensko (1), Slovinsko (1), Turecko (1), Velká Británie (1)

Porota
Účast v porotách přislíbili renomovaní sólisté, pedagogové i orchestrální hráči. Fagotové porotě bude předsedat Carlo Colombo (Itálie), profesor na Conservatoire national supérieur de Musique de Lyon. Dalšími členy jsou Bence Bogániy (Maďarsko),profesor na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, Ole Kristian Dahl (Norsko),sólofagotista WDR Sinfonieorchester Köln, profesor na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim, Richard Galler (Rakousko), sólofagotista Wiener Symphoniker, profesor na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Laurent Lefèvre (Francie), sólofagotista Mahler Chamber Orchestra, profesor na Conservatoire national supérieur de musique de Paris a Matthias Rácz (Německo), sólofagotista Tonhalle-Orchester Zürich, profesor na Zürcher Hochschule der Künste, vítěz soutěže Pražské jaro 2002. Další vítěz naší soutěže, tentokrát z roku 1991, je i jediným tuzemským zástupcem – sólofagotista České filharmonie a pedagog na Janáčkově akademii múzických umění v Brně Jaroslav Kubita.

Bence Boganyi (foto archiv MHF Lípa Musica)

Předsedou klarinetové poroty bude Harri Mäki (Finsko), profesor na Sibelius Academy of the University of Arts in Helsinki. Spolurozhodovat o nejlepších budou Nicholas Cox (Velká Británie), dlouholetý sóloklarinetista Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, profesor na Royal Northern College of Music Manchester, Igor Františák (Česká republika), docent na Fakultě umění Ostravské univerzity, Johannes Gmeinder (Německo), profesor na Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy“ Leipzig, Michel Lethiec (Francie), přední francouzský klarinetista, profesor na Conservatoire national supérieur de musique de Paris, Vlastimil Mareš (Česká republika),sóloklarinetista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, profesor a proděkan Hudební a taneční fakulty AMU a Masatoshi Tanaka (Japonsko),lektor na Tokyo Gakugei University.

Nové i nově vydané skladby

I pro nadcházející soutěž Pražské jaro objednalo novou skladbu pro každý obor. Petr Wajsar po své velmi úspěšné povinné skladbě pro obor cembalo napsal MonoPoly pro fagot. Jan Dušek napsal povinnou skladbu pro klarinet s názvem Unsent letter.

Tyto skladby budou soutěžícím přijatým do soutěže zaslány tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře zazní během druhých kol, tedy 11. května 2020 v oboru fagot a 12. května 2020 v oboru klarinet. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond.

Dále byla z iniciativy soutěže poprvé vydána skladba Zdeňka Lukáše Rondo pro fagot a klavír op. 168, která dosud existovala jen v rukopisné formě. Vychází u Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu. Rovněž z popudu soutěže vychází reedice klavírního výtahu finálového Koncertu pro klarinet a orchestr Rudolfa Kubína. Tato do nedávna opomíjená skladba letos nahrazuje tradiční klarinetový koncert W. A. Mozarta a je naším dalším příspěvkem k podpoře české hudby v zahraničí.

Masterclass

Mistrovské kurzy našich porotců se stávají nedílnou součástí soutěžních dnů a nejinak tomu bude i v dalším roce. Jsou organizovány v obou oborech – ve středu 13. května s klarinetistou Nicholasem Coxem a ve čtvrtek 14. května s fagotistou Ole Kristianem Dahlem. Oba se uskuteční na Hudební fakultě AMU a jsou určeny nejen pro studenty akademie, ale všechny zájemce z řad hudební veřejnosti. Aktivní účastníci z řad studentů se mohou hlásit do 31. března 2020 na emailové adrese [email protected].

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat