Chodské slavnosti už po šedesáté

Desítky hodin kulturního programu na pěti scénách nabídnou od 8. do 10. srpna domažlické Chodské slavnosti. Letos se koná 60. ročník slavností, poprvé se konaly v roce 1955. Pro návštěvníky, město jich očekává až 80.000, jsou připraveny hudební pořady, folklorní vystoupení, divadlo, vystoupení krajových vypravěčů, výstavy a řemeslný jarmark. Slavnosti jsou od roku 1990 spojeny s Vavřineckou poutí. Víkend tak nabídne i pouťové atrakce a poutní mši na vrchu Vavřineček, uvedl dnes starosta Domažlic Miroslav Mach.Podle šéfa městského kulturního střediska Kamila Jindřicha se programy odehrají na osvědčených scénách. Největší je pódium u brány na náměstí, kde se do hlediště vejde až 4000 diváků. Dále je to komornější pódium pod Chodským hradem, jarmareční scéna, pódium v ulici Prokopa Velikého a pódium v letním kině. „Účinkujících je přes 500 – z Chodska, z Čech, Moravy, z Arménie, z Ruska, Německa a Maďarska,“ řekl. Návštěvníky letos čekají novinky. Jedou k nich je pořad věnovaný šedesáti ročníkům slavností s vystoupením místních folklorních souborů. „Budeme mít také třeba zajímavý pořad Dudy tří kontinentů, kde budou dudáci z Anglie, Nového Zélandu a ze Spojených států amerických,“ řekl Jindřich.

V Domažlicích na slavnosti a na mši chodí stále místní lidé oblečení v opečovávaných a udržovaných lidových krojích. Chodské slavnosti jsou druhá nejstarší národopisná folklorní slavnost v republice. Mezi desetitisíci návštěvníky jsou lidé z České republiky, z Německa a dalších zemí Evropy i pravidelní hosté z USA či návštěvníci z Nového Zélandu. „Je to směs hudby, ale i chutí a vůní a myslím si, že kulisa města je tak jedinečná a zvláštní, že slavnosti mají ve vzpomínkách návštěvníků jasnou stopu,“ dodal Jindřich.

Město dává na slavnosti 900.000 korun, na dalších zhruba 300.000 korun přijde následný úklid, kolem půl milionu se ale vybere od prodejců ve stáncích.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky