Chopinova klavírní soutěž, o které jste možná ještě neslyšeli

Ve dnech od 5. do 15. října 2023 hostí Varšavská filharmonie druhý ročník Mezinárodní Chopinovy soutěže na dobové nástroje.
Erard Paris 1849 (zdroj The Fryderyk Chopin Institute)
Hammerklavír Érard, Paříž 1849 (zdroj The Fryderyk Chopin Institute)

Mezinárodní Chopinova soutěž na dobové nástroje ve Varšavě se je koncipována tak, že soutěžící hrají na historické hammerklavíry – takové, pro jaké Chopin svou hudbu komponoval. Pro mladé klavíristy jde tak o jedinečnou příležitost zahrát si nejen na kopie, ale i na zrestaurované historické originály (Chopinův institut zapůjčil ze svých sbírek Érardy z let 1838, 1849 a 1855, Pleyely z let 1848 a 1854, Broadwood z roku 1843 a repliky. Některé nástroje pak byly zapůjčeny z dalších evropských sbírek).

Poprvé se konala v září 2018 a zúčastnilo se jí téměř 60 klavíristů z 19 zemí. Vítězem se stal Polák Tomasz Ritter.

Václav Luks jako člen poroty 2. ročníku Mezinárodní Chopinovy soutěže na dobové nástroje (zdroj The Fryderyk Chopin Institute)
Václav Luks jako člen poroty 2. ročníku Mezinárodní Chopinovy soutěže na dobové nástroje (zdroj The Fryderyk Chopin Institute)

Soutěž tak navazuje na stále silnější trend provozování hudby na nástroje, pro které byla skutečně napsána. Poznávání skutečného historického zvuku nástrojů, podobně jako revoluce zahrnující interpretační praxi cembala a později klasicistního fortepiana v 70. letech 20. století, přináší další změny v interpretačním přístupu.

Kromě Chopinových skladeb jsou na programu soutěže také díla J. S. Bacha, W. A. Mozarta a polonézy polských skladatelů působících v první polovině 19. století. Ve třetím kole provede šest finalistů vybrané Chopinovo dílo s orchestrem.

Soutěžící hodnotí mezinárodní porota složená z významných hudebníků specializujících se na historicky poučenou interpretaci, například Andrease Staiera, Paola Giacomettiho, Tobiase Kocha, Olgy Pashchenko, Janusze Olejniczaka a Wojciecha Switaly a dalších. Vítězové získají mimo jiné smlouvy s nahrávacími společnostmi a budou se moci zúčastnit mezi mezinárodního koncertního turné.

Jako speciální host vystoupila 5. října na Inauguračním koncertě Martha Argerich.

8. října skončilo první kolo soutěže, během kterého se na pódiu Varšavské filharmonie představilo 35 soutěžících z 14 zemí. Do druhého kola postoupilo 15 účastníků:

 1. Alice Baccalini, Itálie
 2. Joanna Goranko, Polsko
 3. Eric Guo, Kanada
 4. Saya Kamada, Japonsko
 5. Hyunji Kim, Jižní Korea
 6. Mariia Kurtynina, Rusko
 7. Nicolas Margarit, Austrálie/Španělsko
 8. Martin Nöbauer, Rakousko
 9. Piotr Pawlak, Polsko
 10. Kamila Sacharzewska, Polsko
 11. Jannik Truong, Německo
 12. Ludovica Vincenti, Itálie
 13. Derek Wang, USA
 14. Angie Zhang, USA
 15. Yonghuan Zhong, Čína

10. října 2023 se konalo druhé kolo, do kterého postoupili:

 1. Eric Guo, Kanada
 2. Martin Nöbauer, Rakousko
 3. Piotr Pawlak, Polsko
 4. Kamila Sacharzewska, Polsko
 5. Angie Zhang, USA
 6. Yonghuan Zhong, Čína

14. října 2023 zvítězil ve finále Eric Guo z Kanady, druhé místo získal Piotr Pawlak z Polska a na třetím místě se nerozhodně umístili Angie Zhang z USA a Yonghuan Zhong z Číny.


Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments