Choreografka Kinsky a novinářka Machalická dostanou Řád umění

Choreografka, tanečnice a velká popularizátorka současného tance Marie Kinsky se stane rytířkou Řádu umění a literatury. Insignie jí v úterý v Praze předá francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. Stejné vyznamenání obdrží týž den také kulturní publicistka Jana Machalická. Vyznamenání vyjadřuje vděk Francie za trvalou podporu a šíření francouzské kultury.

Marie Kinsky je choreografka, producentka, taneční pedagožka a zakladatelka a ředitelka sdružení SE.S.TA, Setkávání současného tance, které po studiích literatury a tance ve Francii založila v Praze v roce 1999. Dodnes stojí v jeho čele.

Marie Kinsky (foto Milada Čištínová)
Marie Kinsky (foto Milada Čištínová)

V roce 2011 se z něj stalo Centrum choreografického rozvoje v České republice. Nabízí setkávání, spolupráci a vzájemné poznávání všem, kteří se jakýmkoli způsobem věnují tanečnímu umění.

Marie Kinsky od roku 2013 působí jako poradkyně pro tanec při Českých centrech. Je zakládající členkou sdružení Vize tance, jehož cílem je větší státní podpora oblasti současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění. Angažuje se také v kulturních projektech spojených s Muzeem nové generace, které vzniká na rodinném zámku ve Žďáře nad Sázavou.

Marie Kinsky (foto Milada Čištínová)
Marie Kinsky (foto Milada Čištínová)

Do Česka přišla Kinsky s manželem z rodné Francie v roce 1997 a od té doby svými činnostmi napomáhá sbližování české a francouzské kultury.

Jana Machalická po vysoké škole působila v osmdesátých letech na Akademii věd, později v Divadelním ústavu. Novinářskou dráhu zahájila v roce 1996 v Lidových novinách jako kulturní zpravodajka. Několik let působila jako dramaturgická poradkyně v divadle Labyrint, jako členka komise Pražského divadelního festivalu německého jazyka a také komise pro Cenu Thálie.

Řád umění a literatury je francouzským čestným vyznamenáním, které vzniklo v roce 1957. Uděluje je ministr kultury.

Řád umění a literatury (zdroj cs.wikipedia.org)
Řád umění a literatury (zdroj cs.wikipedia.org)

Řád umění a literatury se dává jako „odměna osobám, které se významně prosadily svou činností v umělecké nebo literární oblasti či významně přispěly k vlivu umění a literatury ve Francii a ve světě“, uvádí francouzské velvyslanectví v Praze.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na