Chystané operní a baletní novinky v Liberci

Devět premiér chystá na první polovinu letošního roku liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Nabídne divácky osvědčená díla, mimo jiné Nedbalovu operetu Polská krev. Ohlášen je i balet inspirovaný knihou Oty Pavla o olympijském vítězi ve skoku na lyžích Jiřím Raškovi. Dnes o novinkách informoval mluvčí divadla Jakub Kabeš.Hlavním motivem k nastudování příběhu o Raškovi je kulaté výročí od vydání Pavlovy knihy, která vyšla před čtyřiceti lety – rok po autorově smrti v roce 1974. „Naše taneční zpracování však odkryje libereckému diváku ještě jeden dějový aspekt, a tím je životní osud Oty Pavla. Ten na pozadí vítězství Jiřího Rašky vnáší do našeho příběhu se šťastným koncem prvky lidské bolesti, prohry a osudové tragiky, které však nepsal Pavel na papír, ale sám žil,” uvedl Kabeš. Balet Ota – Pavel – Raška bude mít premiéru na konci února.

Liberecké divadlo do baletní podoby převede i známé drama Dům Bernardy Alby, které napsal Federico García Lorca v roce 1936. Jde o příběh pětice sester ze španělské Andalusie spoutaných despotickou matkou. „Charakterová odlišnost pěti dcer dává šanci tanečně ztvárnit jak různé povahové rysy sester, tak emoce a nálady,” uvedl Kabeš.

Další novinky nabídne opera. Po zmíněné Polské krvi uvede o dva měsíce později Hoffmannovy povídky od Jacquese Offenbacha, které měly premiéru v roce 1881, čtyři měsíce po skladatelově smrti. „Offenbach nestihl operu úplně dokončit, a tak vlastně dodnes úplně přesně nevíme, jak měla přesně vypadat. Je to možná trochu paradoxní u díla, které dnes patří k těm nejslavnějším,” podotkl Kabeš.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na