Chystané operní a baletní novinky v Liberci

Devět premiér chystá na první polovinu letošního roku liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Nabídne divácky osvědčená díla, mimo jiné Nedbalovu operetu Polská krev. Ohlášen je i balet inspirovaný knihou Oty Pavla o olympijském vítězi ve skoku na lyžích Jiřím Raškovi. Dnes o novinkách informoval mluvčí divadla Jakub Kabeš.Hlavním motivem k nastudování příběhu o Raškovi je kulaté výročí od vydání Pavlovy knihy, která vyšla před čtyřiceti lety – rok po autorově smrti v roce 1974. „Naše taneční zpracování však odkryje libereckému diváku ještě jeden dějový aspekt, a tím je životní osud Oty Pavla. Ten na pozadí vítězství Jiřího Rašky vnáší do našeho příběhu se šťastným koncem prvky lidské bolesti, prohry a osudové tragiky, které však nepsal Pavel na papír, ale sám žil,” uvedl Kabeš. Balet Ota – Pavel – Raška bude mít premiéru na konci února.

Liberecké divadlo do baletní podoby převede i známé drama Dům Bernardy Alby, které napsal Federico García Lorca v roce 1936. Jde o příběh pětice sester ze španělské Andalusie spoutaných despotickou matkou. „Charakterová odlišnost pěti dcer dává šanci tanečně ztvárnit jak různé povahové rysy sester, tak emoce a nálady,” uvedl Kabeš.

Další novinky nabídne opera. Po zmíněné Polské krvi uvede o dva měsíce později Hoffmannovy povídky od Jacquese Offenbacha, které měly premiéru v roce 1881, čtyři měsíce po skladatelově smrti. „Offenbach nestihl operu úplně dokončit, a tak vlastně dodnes úplně přesně nevíme, jak měla přesně vypadat. Je to možná trochu paradoxní u díla, které dnes patří k těm nejslavnějším,” podotkl Kabeš.

Foto archiv

Napsat komentář