Členové Smetanova tria v Praze pokřtili své nahrávky

Smetanovo trio dnes v Praze pokřtilo album s nahrávkami Tria a moll Maurice Ravela a dvou děl Dmitrije Šostakoviče – Tria č. 1 c moll a Tria č. 2 e moll. Zároveň pokřtili i druhé CD, na němž se členové tria Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) společně s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou Ondřeje Kukala podíleli na nahrávce Brahmsových koncertů, konkrétně Dvojkoncertu pro housle a violoncello a moll a Klavírní koncert d moll č. 1.

Ve svém díle Šostakovič vyjádřil bolest celého dvacátého století,“ uvedl kmotr nahrávky profesor Cyril Höschl. V případě druhého alba další z kmotrů, hudební učitel Pravoslav Kohout, ocenil podíl Filharmonie Hradec Králové, která podle jeho slov členům Smetanova tria „skvěle kryla záda„.

Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším tuzemským souborům současnosti. V roce 2009 oslavilo deset let novodobé existence. Trio je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus moraviae, Malostranské komorní slavnosti) i v zahraničí. Spolupracuje s předními dirigenty jakými jsou Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Michael Boder, Tomáš Hanus nebo Stanislav Vavřínek — a s domácími i zahraničními orchestry. Smetanovo trio realizovalo celou řadu nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon. Odborná kritika oceňuje jejich „výjimečné sólistické kvality a brilantní techniku, dynamičnost hry, perfektnost a souhry„.

Jitka Čechová vystudovala hru na klavír na Pražské konzervatoři u Jana Novotného a pokračovala na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Petera Toperczera. Absolvovala postgraduální studium u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu.

Jiří Vodička na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích. Ve svých čtrnácti letech byl mimořádně přijat na vysokou školu, Institut pro umělecká studia v Ostravě, do třídy profesora Zdeňka Goly. V devatenácti letech zde uzavřel studium magisterským titulem. Od té doby se naplno věnuje sólové koncertní dráze. Od roku 2009 působí jako pedagog na Pražské konzervatoři.

Jan Páleníček vystudoval konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u Saši Večtomova a Miloše Sádla. Komorní hudbu studoval u svého otce Josefa Páleníčka a ve třídě Josefa Vlacha – primária Vlachova kvarteta. Realizoval řadu nahrávek pro české i zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi. Působil řadu let pedagogicky na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky