Co chystá Pařížská národní opera?


S podrobným programem své příští sezony přišla před pár dny také Pařížská národní opera.

Po divadelních prázdninách zahájí v září 2011 v Bastille Straussovou Salome, v hlavních rolích se představí Angela Denoke, Juha Uusitalo, Stig Andersen a Doris Soffel, s dirigentem Pinchasem Steinbergem a v režii Andrého Engela.

První produkcí příští sezony v Garnieru bude Mozartův Titus v režii Willyho Deckera a hudebním nastudování Adama Fischera, Titem se stane Klaus Florian Vogt.

Roberto Alagna, Inva Mula a Paul Gay budou hlavními protagonisty Gounodova Fausta (září – říjen 2011 Bastilla), v čele inscenačního týmu stojí režisér Jean-Louis Martinoty a dirigent Alain Lombard.

V říjnu 2011 pak v Bastille příjde na řadu Wagnerův Tannhäuser v režii Roberta Carsena a v hudebním nastudování Marka Eldera, v titulní roli je ohlášen Christopher Ventris, jako Alžběta Nina Stemme a coby Venuše Sophie Koch.

Na přelomu října a listopadu je naplánována také do Bastilly Bergova Lulu v hlavních rolích s Laurou Aikin, Jennifer Larmore, Marlinem Millerem, Franzem Grundheberem a Kurtem Streitem, v režii Willyho Deckera a v čele orchestru s Michaelem Schonwandtem.

Od poloviny listopadu 2011 prakticky až do Vánoc bude Bastilla uvádět Verdiho Sílu osudu s Violetou Urmanou, Marcelem Alvarezem, resp. Zoranem Todorovitchem, Vladimirem Stoyanovem a Nadiou Krastevou. dirigentem bude Philippe Jordan a režisérem Jean-Claude Auvray.


Rossiniho – Ponnelleho Popelka se do Garnieru vrátí na konci listopadu pod taktovkou Bruna Campanelly, v titulní roli vystoupí Karine Deshayes, Ramirem bude Javier Camarena.

Massenetova Manon příjde na řadu v lednu 2012, v titulní roli vystoupí Natalie Dessay, resp. Marianne Fiset a coby des Grieux Giuseppe Filianoti, resp. Jean-Francois Borras; režisérem bude Coline Serreau a dirigentem Evelino Pido.

Dirigent Dmitri Jurowski a režisér Lev Dodin jsou zodpovědni za Čajkovského Pikovou dámu, naplánovanou pro Bastillu na leden a únor 2012, s Olgou Guryakovou jako Lízou, Vladimirem Galouzinem jako Heřmanem, Ludovicem Tézierem jako Jeleckým a Larissou Diadkovou jako Hraběnkou.

V Garnieru přinese příští leden novinku – Višňový sad (La cerisaie), operu podle Čechova, kterou francouzský skladatel Philippe Fénelon (1952) dokončil teprve loni. Nastudují ji Tito Ceccherini (dirigent) a Georges Lavaudant (režie).

Verdiho Rigoletto se objeví v Bastille v lednu a únoru 2012, obsazení bude hvězdné: Zeljko Lucic, Nino Machaidze a Piotr Beczala, autorem režijní koncepce je Jérome Savary a hudebního nastudování Daniele Callegari.

V únoru, resp. březnu se bude hrát Debussyho Pelléas a Mélisanda v režii Roberta Wilsona a v hudebním nastudování Philippa Jordana. Jako titulní pár se představí Elena Tsallagova a Stéphane Degout, jako Golaud Vincent Le Texier a coby Genevieve Anne Sofie von Otter.


Bezesporu kasovním trhákem se stane od února do dubna 2012 v Garnieru Susan Graham jako Lehárova Veselá vdova. Nastudováním byl pověřen Asher Fisch a režií Jorge Lagarto, mezi představiteli dalších rolí figurují i Bo Skovhus a Harald Serafin.

Druhým Mozartem nadcházející sezony Pařížské národní opery bude Don Giovanni, a to v Bastille od března do dubna 2012. Nastuduje jej Philippe Jordan v režii Michaela Hanekeho, jednotlivé role ztvární Peter Mattei, Paata Burchuladce, Patricia Petibon, Saimir Pirgu v alternaci s Bernardem Richterem, Véronique Gens a David Bizic.

Dvojici Mascagni – Leoncavallo v oblíbené kombinaci Sedlák kavalírKomedianti bude Bastilla hostit v dubnu a květnu, v režii Giancarla Del Monaca a pod taktovkou Daniela Orena, hlavní role budou zpívat Violeta Urmana, Marcello Giordani, Inva Mula a Vladimir Galouzine.

Marco Armiliato a Coline Serreau chystají na květen a červen do Bastilly Rossiniho Lazebníka sevillského, v obsazení figurují Antonino Siragusa, Maurizio Muraro, Karine Deshayes a Tassis Christoyannis.

Rameau a jeho Hippolytos a Aricie se objeví v Garnieru v černu 2012, v čele souboru Concert d’Astrée bude Emmanuelle Haim, režisérem Ivan Alexandre a titulní dvojicí Topi Lehtipuu a Anne-Catherine Gillet.

Dirigent Philippe Jordan a režisér Marco Arturo Marelli přichystají na červen do Bastilly Straussovu Arabellu s Renée Fleming, sekundovat ji budou vedle dalších i Michael Volle a Kurt Rydl.

Konečně posledním titulem příští sezony se stane v Bastille Prokofjevova Láska ke třem pomerančům, inscenátory budou Alain Altinoglu a Gilbert Deflo, Princem Charles Workman.


K nadcházející sezoně Pařížské národní opery dlužno dodat, že z českých umělců tentokrát ani v jednom z devatenácti ohlášených operních titulů nikdo nefiguruje. Prakticky všechny připravované inscenace již tradičně odvysílají francouzské rozhlasové stanice, nejedna z nich se určitě dřív nebo později objeví na televizním kanále Mezzo.

www.operadeparis.fr

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (5) “Co chystá Pařížská národní opera?

  1. Leonora3:
    skvely a ambiciozny program, ktory sa mi teamom inscenatorov, solistami, programom paci viac ako vo Viedni. Skoda, ze nie je tak dosazitelny autom, ako Vieden.
    Z prehladu nie je zname, ktore inscenacie budu uvedene v premiere. Pokial medzi nimi bude double-bill Cavaleria rusticana a Komedianti, boli by zaujimave vediet, akym smerom sa uberie G.Del Monaco jestli "classy", ktory ma pre Met (Simon, Stifelio) ale v intenciach regientheatru, ktory ma pre Europu.
    Prekvapuje ma, ze tam Cesko nema zastupenie – ked uz nie v solistoch, tak by rozhodne ocakavala v Janackovi (ako som sa divala na sucasny program prave hraju Katu Kabanovu). Janacek obvykle nechyba v rocnych programoch velkych opernych domov.

Napsat komentář