Co chystá Pařížská národní opera?


S podrobným programem své příští sezony přišla před pár dny také Pařížská národní opera.

Po divadelních prázdninách zahájí v září 2011 v Bastille Straussovou Salome, v hlavních rolích se představí Angela Denoke, Juha Uusitalo, Stig Andersen a Doris Soffel, s dirigentem Pinchasem Steinbergem a v režii Andrého Engela.

První produkcí příští sezony v Garnieru bude Mozartův Titus v režii Willyho Deckera a hudebním nastudování Adama Fischera, Titem se stane Klaus Florian Vogt.

Roberto Alagna, Inva Mula a Paul Gay budou hlavními protagonisty Gounodova Fausta (září – říjen 2011 Bastilla), v čele inscenačního týmu stojí režisér Jean-Louis Martinoty a dirigent Alain Lombard.

V říjnu 2011 pak v Bastille příjde na řadu Wagnerův Tannhäuser v režii Roberta Carsena a v hudebním nastudování Marka Eldera, v titulní roli je ohlášen Christopher Ventris, jako Alžběta Nina Stemme a coby Venuše Sophie Koch.

Na přelomu října a listopadu je naplánována také do Bastilly Bergova Lulu v hlavních rolích s Laurou Aikin, Jennifer Larmore, Marlinem Millerem, Franzem Grundheberem a Kurtem Streitem, v režii Willyho Deckera a v čele orchestru s Michaelem Schonwandtem.

Od poloviny listopadu 2011 prakticky až do Vánoc bude Bastilla uvádět Verdiho Sílu osudu s Violetou Urmanou, Marcelem Alvarezem, resp. Zoranem Todorovitchem, Vladimirem Stoyanovem a Nadiou Krastevou. dirigentem bude Philippe Jordan a režisérem Jean-Claude Auvray.


Rossiniho – Ponnelleho Popelka se do Garnieru vrátí na konci listopadu pod taktovkou Bruna Campanelly, v titulní roli vystoupí Karine Deshayes, Ramirem bude Javier Camarena.

Massenetova Manon příjde na řadu v lednu 2012, v titulní roli vystoupí Natalie Dessay, resp. Marianne Fiset a coby des Grieux Giuseppe Filianoti, resp. Jean-Francois Borras; režisérem bude Coline Serreau a dirigentem Evelino Pido.

Dirigent Dmitri Jurowski a režisér Lev Dodin jsou zodpovědni za Čajkovského Pikovou dámu, naplánovanou pro Bastillu na leden a únor 2012, s Olgou Guryakovou jako Lízou, Vladimirem Galouzinem jako Heřmanem, Ludovicem Tézierem jako Jeleckým a Larissou Diadkovou jako Hraběnkou.

V Garnieru přinese příští leden novinku – Višňový sad (La cerisaie), operu podle Čechova, kterou francouzský skladatel Philippe Fénelon (1952) dokončil teprve loni. Nastudují ji Tito Ceccherini (dirigent) a Georges Lavaudant (režie).

Verdiho Rigoletto se objeví v Bastille v lednu a únoru 2012, obsazení bude hvězdné: Zeljko Lucic, Nino Machaidze a Piotr Beczala, autorem režijní koncepce je Jérome Savary a hudebního nastudování Daniele Callegari.

V únoru, resp. březnu se bude hrát Debussyho Pelléas a Mélisanda v režii Roberta Wilsona a v hudebním nastudování Philippa Jordana. Jako titulní pár se představí Elena Tsallagova a Stéphane Degout, jako Golaud Vincent Le Texier a coby Genevieve Anne Sofie von Otter.


Bezesporu kasovním trhákem se stane od února do dubna 2012 v Garnieru Susan Graham jako Lehárova Veselá vdova. Nastudováním byl pověřen Asher Fisch a režií Jorge Lagarto, mezi představiteli dalších rolí figurují i Bo Skovhus a Harald Serafin.

Druhým Mozartem nadcházející sezony Pařížské národní opery bude Don Giovanni, a to v Bastille od března do dubna 2012. Nastuduje jej Philippe Jordan v režii Michaela Hanekeho, jednotlivé role ztvární Peter Mattei, Paata Burchuladce, Patricia Petibon, Saimir Pirgu v alternaci s Bernardem Richterem, Véronique Gens a David Bizic.

Dvojici Mascagni – Leoncavallo v oblíbené kombinaci Sedlák kavalírKomedianti bude Bastilla hostit v dubnu a květnu, v režii Giancarla Del Monaca a pod taktovkou Daniela Orena, hlavní role budou zpívat Violeta Urmana, Marcello Giordani, Inva Mula a Vladimir Galouzine.

Marco Armiliato a Coline Serreau chystají na květen a červen do Bastilly Rossiniho Lazebníka sevillského, v obsazení figurují Antonino Siragusa, Maurizio Muraro, Karine Deshayes a Tassis Christoyannis.

Rameau a jeho Hippolytos a Aricie se objeví v Garnieru v černu 2012, v čele souboru Concert d’Astrée bude Emmanuelle Haim, režisérem Ivan Alexandre a titulní dvojicí Topi Lehtipuu a Anne-Catherine Gillet.

Dirigent Philippe Jordan a režisér Marco Arturo Marelli přichystají na červen do Bastilly Straussovu Arabellu s Renée Fleming, sekundovat ji budou vedle dalších i Michael Volle a Kurt Rydl.

Konečně posledním titulem příští sezony se stane v Bastille Prokofjevova Láska ke třem pomerančům, inscenátory budou Alain Altinoglu a Gilbert Deflo, Princem Charles Workman.


K nadcházející sezoně Pařížské národní opery dlužno dodat, že z českých umělců tentokrát ani v jednom z devatenácti ohlášených operních titulů nikdo nefiguruje. Prakticky všechny připravované inscenace již tradičně odvysílají francouzské rozhlasové stanice, nejedna z nich se určitě dřív nebo později objeví na televizním kanále Mezzo.

www.operadeparis.fr

Mohlo by vás zajímat


5
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Le fille Ash

Oh, ano! Láska ke třem pomerančům! Tahle inscenace z Bastilly zatím nebyla překonaná! Podle mého názoru nemá chybu. Je dobře, že ji obnovily!

Martin

Pěkná, pestrá dramaturgie, každý si může vybrat. Škoda, že Český rozhlas také nevysílá všechny premiéry z ND… ale to bychom nesměli být v ČR.

Jen malá drobnost k článku: slavný francouzský režisér se jmenuje Haneke, nikoli Haneken. Takže 2. pád "Hanekeho".

Opera Plus

Dobré dopoledne Martine, děkujeme za upozornění, omluva od nás.

Anonymous

Leonora3:skvely a ambiciozny program, ktory sa mi teamom inscenatorov, solistami, programom paci viac ako vo Viedni. Skoda, ze nie je tak dosazitelny autom, ako Vieden. Z prehladu nie je zname, ktore inscenacie budu uvedene v premiere. Pokial medzi nimi bude double-bill Cavaleria rusticana a Komedianti, boli by zaujimave vediet, akym smerom sa uberie G.Del Monaco jestli "classy", ktory ma pre Met (Simon, Stifelio) ale v intenciach regientheatru, ktory ma pre Europu.Prekvapuje ma, ze tam Cesko nema zastupenie – ked uz nie v solistoch, tak by rozhodne ocakavala v Janackovi (ako som sa divala na sucasny program prave hraju Katu Kabanovu).… Číst vice »

Juraj Gerbery

Michael Haneke režíruje operu! Fííííííí!