Collegium 1704 dnes uvede Vivaldiho operu Arsilda

Soubor Collegium 1704, který se zaměřuje na barokní hudbu v její původní interpretaci, dnes v pražském Rudolfinu uvede koncertní provedení opery Arsilda od Antonia Vivaldiho. Arsilda čekala na své znovuuvedení přes 300 let, partitura vznikla z různých verzí a částí Vivaldiho rukopisu v roce 2017 pro inscenaci Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde Collegium 1704 Arsildu v režii Davida Radoka uvádělo. Na koncertě v Rudolfinu budou mít diváci příležitost slyšet toto Vivaldiho znovuobjevené dílo v Praze poprvé.
Collegium 1704 (foto © Petra Hajská)

Soubor Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse doplní v titulních rolích Mireille Lebel (Arsilda), Lisandro Abadie (Cisardo), Fernando Guimaraes (Tamese) a Lenka Máčiková (Mirinda). Kvůli náhlému onemocnění nahradí Francescu Asciotiovou v roli Lisey členka Collegia Vocale 1704 Aneta Petrasová.

Pražský barokní orchestr Collegium 1704 zahájil novou sezonu 24. října oratoriem Georga Friedricha Händela La Resurrezione (Vzkříšení). Zahajovací koncert se uskutečnil v pražském Rudolfinu. V dubnu soubor oslavil 15 let od svého založení.

Novinkou letošního programu Collegia 1704 jsou Video Ouvertury ke koncertní řadě v Rudolfinu. Ve formě desetiminutového videa v nich dirigent Luks posluchačům přiblíží význam a jedinečnost uváděných skladeb. Video Ouvertury budou sloužit také jako nový edukativní projekt Collegia 1704, který postupně veřejnosti představuje historické i hudební souvislosti stěžejních děl 18. století.

Letopočet 1704 v názvu souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 je symbolem skladatele Jana Dismase Zelenky, jehož tvorbě se hudebníci věnují. Z roku 1704 se dochovala Zelenkova nejstarší díla. Počátky jeho tvorby jsou spojeny s jezuitskou kolejí pražského Klementina. V kostele sv. Mikuláše v roce 1704 také uvedli Zelenkovu jezuitskou alegorickou hru Via Laureata.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat