Collegium 1704 dnes uvede Vivaldiho operu Arsilda

Soubor Collegium 1704, který se zaměřuje na barokní hudbu v její původní interpretaci, dnes v pražském Rudolfinu uvede koncertní provedení opery Arsilda od Antonia Vivaldiho. Arsilda čekala na své znovuuvedení přes 300 let, partitura vznikla z různých verzí a částí Vivaldiho rukopisu v roce 2017 pro inscenaci Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde Collegium 1704 Arsildu v režii Davida Radoka uvádělo. Na koncertě v Rudolfinu budou mít diváci příležitost slyšet toto Vivaldiho znovuobjevené dílo v Praze poprvé.
Collegium 1704 (foto © Petra Hajská)

Soubor Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse doplní v titulních rolích Mireille Lebel (Arsilda), Lisandro Abadie (Cisardo), Fernando Guimaraes (Tamese) a Lenka Máčiková (Mirinda). Kvůli náhlému onemocnění nahradí Francescu Asciotiovou v roli Lisey členka Collegia Vocale 1704 Aneta Petrasová.

Pražský barokní orchestr Collegium 1704 zahájil novou sezonu 24. října oratoriem Georga Friedricha Händela La Resurrezione (Vzkříšení). Zahajovací koncert se uskutečnil v pražském Rudolfinu. V dubnu soubor oslavil 15 let od svého založení.

Novinkou letošního programu Collegia 1704 jsou Video Ouvertury ke koncertní řadě v Rudolfinu. Ve formě desetiminutového videa v nich dirigent Luks posluchačům přiblíží význam a jedinečnost uváděných skladeb. Video Ouvertury budou sloužit také jako nový edukativní projekt Collegia 1704, který postupně veřejnosti představuje historické i hudební souvislosti stěžejních děl 18. století.

Letopočet 1704 v názvu souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 je symbolem skladatele Jana Dismase Zelenky, jehož tvorbě se hudebníci věnují. Z roku 1704 se dochovala Zelenkova nejstarší díla. Počátky jeho tvorby jsou spojeny s jezuitskou kolejí pražského Klementina. V kostele sv. Mikuláše v roce 1704 také uvedli Zelenkovu jezuitskou alegorickou hru Via Laureata.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na