Concertino Praga 2022 zná jména finalistů
Čtyřmi finalisty letošního ročníku jsou bulharská houslistka Diana Chausheva, český houslista Richard Kollert, bulharský klavírista Victor Vichev a trumpetista Filippo Lombardi z Itálie.
Běh života je ovšem neúprosný. Ještě není znám letošní vítěz a soutěž už láká talenty pro další ročník. Také přichází velká změna – pořadatelé soutěže (Český rozhlas a Akademie klasické hudby) jistě potěší „dechaře“ posunutím věkové hranice pro soutěžící v oborech flétna, hoboj, klarinet, fagot, trubka, lesní roh, saxofon a trombón ze sedmnácti na osmnáct let, (soutěžící tedy nesmí v den finálového kola soutěže dovršit osmnácti let).
Věkový limit soutěžících v oborech housle, klavír, violoncello, cembalo, akordeon, harfa a kytara se nemění – soutěže se mohou zúčastnit hudebníci, kteří v době konání finálového kola nepřesáhnou věkový limit šestnáct let.
Pořadatelé se těší, že řady vítězů rozšíří třeba vedle Michaela Koflera i další flétnista nebo někdo doplní hobojisty Janu Brožkovou či Viléma Veverku. Další slavná jména najdeme mezi klavíristy – Vladimír Felcman, Igor Ardašev či Ivo Kahánek. Byl by to dlouhý seznam úspěšných hudebních interpretů. Concertino Praga je opravdovou vstupenkou do světa velkého umění. Mnozí laureáti se k soutěži ovšem vracejí i jako porotci, například Václav Hudeček, Dmitry Sitkovetsky či už zmíněný Igor Ardašev.
“Ta prvotní myšlenka Concertino Praga, kdy je umění propojeno s rozhlasovým médiem je úžasná. Určitě zvu všechny mladé interprety, aby při dnešních technických možnostech neváhali a poslali své nahrávky do prvního kola. Odměnou pro vítěze je samozřejmě ta krásná možnost profesionálního nahrávání ve studiu ČRo, které má své neocenitelné kouzlo, kdy se při rozsvícení červeného světla “On Air” hudebník ocitne v jiném světě a byť může mít skladbu skvěle nastudovanou a zažitou, vždy přijde lehké, ale příjemné, mrazení po těle, protože mikrofon ve studiu neodpustí nic. Všem budoucím soutěžícím i soutěži Concertino Praga přeji jen štěstí a příznivě nakloněné hvězdy, ” vzkazuje všem mladým hudebníkům fagotista Milan Muzikář, který byl v letošním roce porotcem 1. kola a tím pádem slyšel všechny nahrávky, které letos organizátoři do soutěže dostali.
Není od věci připomenout, že nový ročník je otevřen i pro kategorii komorní hra, která se vypisuje jednou za dva roky. Zde se nic nemění a přihlašovat se mohou soubory od dua až po sexteto, v době konání finálového kola, nesmí průměrný věk souboru nepřesáhnout dvacet let.
Více informací naleznou zájemci na stránkách soutěže, přihlášky je možné podávat přes webové stránky do 31. března 2023.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]