Concertino Praga 2023 zná své finalisty

Dvě mezinárodní poroty, jedna pro sólovou a druhá pro komorní kategorii, rozhodly v uplynulých dnech o finalistech 57. ročníku Dvořákovy mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga, kteří se v září představí pražskému publiku v Anežském klášteře a ve Dvořákově síni Rudolfina.

Daniel Matejča a Jan Schulmeister (foto Marek Mucha
Daniel Matejča a Jan Schulmeister (foto Marek Mucha)

V sólové kategorii obdrželi pořadatelé celkem 36 soutěžních nahrávek. Pro soutěž Concertino Praga je typický výjimečný přístup, kdy soutěžící posílají nahrávky, které porota posuzuje anonymně. Porotci znají jen nástroj a skladbu. Každý porotce poslouchá nahrávky individuálně a posílá své bodové hodnocení nezávisle na mínění ostatních. Výsledky se porotci dozvídají až na závěrečném online jednání, kdy probíhá diskuse nad výkony soutěžících.

Letošními finalisty jsou flétnista Fabian Johannes Egger (Německo), houslistka Margaryta Pochebut (Ukrajina) a klavíristé Denis Stefanov (Česká republika) Adam Znamirovský (Česká republika).

O jednom z finalistů poznamenal hornista České filharmonie Jan Vobořil: „Neuvěřitelný výkon. Neskutečná muzikálnost a schopnost splynutí s klavírem, pochopení a splynutí s jedinečností nástroje. Skvělá rytmika, barvy a interpretace všech skladeb.“

V komorní kategorii hodnotila porota nahrávky čtrnácti souborů, z nichž nejvíce bodů pro postup do finále získaly následující soubory: Duo Comenius (Česká republika), Duo Jaklová-Mráček (Česká republika), duo Matejča-Schulmeister (Česká republika) a Trio Florestan (Německo).

Výkon jednoho z komorních těles komentoval houslista Vídeňských filharmoniků Martin Kubik: „Pro mě nejlepší soubor ze všech. Velmi obtížný repertoár, téměř dokonalý, vůbec nejvyšší úroveň. Musel jsem si ho poslechnout dvakrát, protože je opravdu dobrý!“

Dalšími členy porot v prvním kole Concertino Praga byli například Jan Mráček, Martin Kasík, Ondřej Roskovec, Karel Košárek, Karl-Heinz Schütz, Tamas Varga či Wolfgang Vladar.

Oba veřejné finálové soutěžní koncerty se uskuteční v rámci festivalu Dvořákova Praha. Účast v porotě přislíbil například španělský cellista Pablo Ferrández, britský houslista a historicky první laureát Concertino Praga Dmitry Sitkovetsky, britská hornistka Sarah Willis, izraelský klavírista Roman Rabinovich nebo členové Vídeňských filharmoniků Albena Danailova, koncertní mistr tohoto orchestru a první flétnista Luc Mangholz. Z českých porotců jmenujme klavíristu Ivo Kahánka.

Finále sólové kategorie začne v sobotu 16. září 2023 v 19:00 hodin v Rudolfinu za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Jana Kučery. Finalisté komorní kategorie se představí v Anežském klášteře o den dříve, 15. září 2023.

Již nyní porota rozhodla o udělení Ceny Nadace Bohuslava Martinů pro duo Matejča-Schulmeister za nejlepší interpretaci skladatelova díla. Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci skladby 20. či 21. století byla udělena duu Matejča-Schulmeister. Cenu Nadace Karel Komárek Family Foundation pro českého účastníka, který porotu prvního kola nejvíce zaujal, získal Adam Znamirovský.

Závěrem ještě dojmy dirigenta Marka Šedivého: „Standard výkonů byl velmi vysoký, řadu nahrávek jsem poslouchal s opravdovou radostí. Všem soutěžícím přeji hodně štěstí v kariéře, a aby nikdy neztratili radost z hudby.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments