Covent Garden: Verdi hlediště nezaplní, prostitutka ano

Všechny operní domy světa bojují s návštěvností. Taktika těch renomovaných spočívá většinou ve zprostředkování inscenací do kin. Projekce mají pro operu zaujmout a přitáhnout k ní natrvalo i ty, kteří by sami od sebe do divadla nešli, a zvýšit tak obsazenost operních představení přímo v divadle. Dělá to Met, dělá to i Covent Garden. Ten druhý z obou prestižních operních domů však přikročil ještě k jinému zajímavému pokusu jak oživit operu a přitáhnout k ní zejména mladší publikum – k uvedení opery o osudech prostitutky-celebrity.

Royal Opera House Covent Garden vsadila na životní příběh blondýny s obrovitými prsy – známé prostitutky Anne Nicole Smith. Operní dům věří, že tam kde netáhne Mozart, Rossini a Verdi, potáhne vpravdě legendární poprsí této většině Britů známé ženy. V období, kdy i při těch nejlepších kouscích z klasického operního repertoáru zeje nezřídka polovina hlediště Covent Garden prázdnotou, zbývá na všechna představení nové opery o prostitutce hraná v této sezóně už jen několik málo neprodaných vstupenek. Opera bude mít premiéru příští týden.

Opravdu to už v Covent Garden není tak, jak to bylo ještě před pár lety. Aby Covent Garden zachránila pracovní místa a nemusela propouštět zaměstnance a omezovat provoz, sáhla pro mnohé staromódní operní fandy po velmi kuriózním řešení. Nechala si na objednávku napsat pikantní operu o prostitutce-celebritě s názvem Anna Nicole. Operu napsal skladatel Mark-Anthony Turnage na libreto Richarda Thomase. Lidi do hlediště mají přitáhnout režisér Richard Jones, dirigent Antonio Pappano a v hlavních rolích špičkoví sólisté: sopranistka Eva-Maria Westbroek a basparytonista Gerald Finley. Sama Covent Garden na svých webových stránkách uvádí, že opera je provokativní svým tématem, a že se jedná o bravurně podaný osud ženy, který je spíše thrillerem, než operou. Vedení operního domu ji doporučuje ke zhlédnutí divákům až od šestnácti let a říká, že příběh obsahuje sex, drogy i nespisovný slovník. Přesný dějový obsah je přitom až do dne premiéry embargován, kvůli patřičnému zájmu a napětí.
A tak stala se zajímavá věc: Najednou je vyprodáno. A to navzdory všem skeptikům, kteří tvrdí, že moderní opera sály nevyprodá. Uvidíme. Na Opeře Plus vám samozřejmě přineseme i první ohlasy světové premiéry.

Mohlo by vás zajímat


11
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Ve Statni opere praha se hraje uz nekolik let Traviata, kde vystupuje hned nekolik prostitutek. A nejsou to jen tak nejake, ale prave profesionalky z nedalekych Smecek. Jestli to ma nejaky dopad na navstevnost teto inscenace by bylo zajimave zjistit.
Par fotek z teto traviaty
http://homberg.rajce.idnes.cz/Traviata/

Anonymous

Co je to za nesmysl – Covent Garden a poloprázdná?

rastislav

:-))) to asi pisete o nejakej inej poloprazdnej garden…

Anonymous

Tady zase někdo slepě a bez přemýšlení přebral nějaké PR určené pro britskou working class…..seriózní portál by si takovou informaci ověřil, např. výroční zpráva ROH je k dispozici zdarma na internetu.

Anonymous

Co by si kdo měl ověřovat? V úterý bude premiéra a očekávání jsou veliká. Je vyprodáno. Na tom není co ověřovat :-))

Danny

Covent Garden ma letite problemy s navstevou regulernych repriz. To nie je nic, co je tajomstvom. Toto je napad ako ozivit. Zijem tu a viem, ze je to dobry marketingovy tah. Maju tu na to bombasticku reklamu a ocakavuju priliat mladych medzi publikum.

Anonymous

pro anonymni: Stačí si tu zprávu přečíst a za rok 2008, 2009 a naleznete tam čísla o poklesu návštěvnosti a snížení rozpočtu. Chytrolíne.

Anonymous

V Americe na to vsadili a vyšli to: Pošťák, Bílá veltryba. tak to CG zkouší taky. Bojují s odlivem publika už delší čas v souvislosti s krizí, stejně jako Met.

Anonymous

Letitý problém s návštěvností repríz? Vždyť se tam hraje v blocích…, tady zas někdo neví, o čem píše. Opera není žánrem pro mladé, nikdy nebyla a nikdy nebude a tyhlety bulvarní pokusy to určitě nezmění.

Anonymous

Jistěže se tam hraje v blocích, ale jsou to často i třeba 15 let staré inscenace, které se čas od času obnovují.

VlaM

To je fakt nádhera. Takže když netáhne klasická hudba a klasické divadlo, uděláme z operní budovy de facto striptýzový bar. A jestli to až tam dotáhli ve SOP, tak to už je opravdu lepší si na nic nehrát, zrušit ji a nóbl striptýzový bar z toho udělat oficiálně.