Cristina Deutekom (1931-2014)

Závěr tohoto týdne přinesl i zprávu o odchodu někdejší holandské koloraturní hvězdy Cristiny Deutekom. Zemřela jen pár dní před třiaosmdesátými narozeninami, na zranění po pádu ve svém domě.Cristina Deutekom (28. srpna 1931 – 7. srpna 2014) na sebe výrazněji upozornila krátce po své třicítce, když v roce 1963 v holandské národní opeře zazářila po několika menších rolích jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně.

Mezinárodní operní top liga na sebe nenechala dlouho čekat: se stejnou rolí Deutekom vzápětí slavila úspěchy ve všech hlavních operních domech a roku 1967 také při svém debutu v newyorské Metropolitní opeře. I proto tu získala smlouvu na další roli, a to při galapředstavení k zahájení nové sezony na podzim roku 1974, kdy triumfovala jako Elena ve Verdiho Sicilských nešporech po boku Plácida Dominga.

Cristina Deutekom zpívala se všemi předními tenory své doby, mezi nimiž vedle Dominga nechyběl Carlo Bergonzi, José Carreras , Franco Corelli , Nicolai Gedda , Alfredo Kraus , Luciano Pavarotti či Richard Tucker.Mezi parádní role Cristiny Deutekom patřily  Donna Anna v Donu Giovannim , Fiordiligi v Così fan tutte, Vitellia v Titovi, ale i velké belcantové role jako Rossiniho Armida , Belliniho Norma, Donizettiho Lucia či hlavní role v Belliniho Puritánech.

Později došlo i na velké dramatické party, jako Abigaile v Nabuccovi, Lady Macbeth , Leonora v Trubadúrovi , Amélie v Maškarním plese , Giselda v Lombarďanech, Odabella v Attilovi či Pucciniho Turandot.

Svoji jevištní kariéru Cristina Deutekom ukončila roku 1986, tedy ve svých pětapadesáti, kvůli problémům se srdcem. Z veřejného života pak odešla před deseti lety, kdy jí postihla mrtvice.Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky