Týden s hudbou (67)

Co přinese tento týden 
Řadu našich i zahraničních interpretů nabídne letošní devatenáctý ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který začal 7. srpna a potrvá do 25. září v bazilice sv. Jakuba v Praze. Za největší pražské varhany usedne mimo jiné titulární varhaník z Notre-Dame Jean-Pierre Leguay. Osm čtvrtečních večerů publiku přiblíží varhanní hudbu různých stylů a období. Mezinárodní varhanní festival se letos také připojil k projektu Rok české hudby. Ve svém programu a též v doprovodné výstavě připomene dílo českého varhanního virtuosa, pedagoga a skladatele Jiřího Reinbergera, od jehož narození uplynulo letos v dubnu sto let. V srpnu se posluchači mohou těšit na Romantické varhany polského interpreta Waclawa Golonky, tajuplné Meccanicamente mladé slovenské varhanice Bernadetty Šuňanské nebo na neobvyklý program s názvem Co kdyby varhany tančily německého hudebníka Bernharda Marxe. Festival Živá ulice v Plzni nabízí přes šest set tuzemských i zahraničních umělců. Za patnáct dní program obsáhne jednadvacet divadelních představení a osmdesát hudebních formací. Třetí ročník festivalu, jenž navazuje na Struny na ulici a později festival zvaný Na ulici, zahájil v červenci čtyřdenním blokem pouličního a alternativního divadla. Hlavní část se uskuteční od 11. do 17. srpna, na sedmi scénách v centru zahrají Lenka Dusilová, Monika Načeva, Jiří Schmitzer, The Prostitutes a další. Kromě toho festival nabízí doprovodný program, workshopy a další aktivity.

V tomto týdnu pokračuje šestnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Závěrečný galakoncert v sobotu 16. srpna bude věnován Roku české hudby. Tři slovenští pěvci Eva Hornyáková, Peter Berger a Peter Mikuláš na něm vzdají hold třem velikánům české opery. Na koncertě zazní nejznámější scény z Prodané nevěsty, Rusalky, Její pastorkyně a Příhod lišky Bystroušky.

Na sobotu 16. srpna je naplánován i závěrečný koncert Hudebního léta Kuks.  Bude patřit uznávanému souboru Collegium Marianum. Na repertoáru koncertu budou kromě děl Jeana-Marie Leclaira a George Philippa Telemanna čeští autoři osmnáctého století, u nichž si připomínáme výročí narození či úmrtí (František Ignác Tůma, Václav Vodička). V novodobé premiéře zde zazní jedna z flétnových sonát Václava Vodičky.Do svého finále pro letošek spěje i Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. Ve středu se s ryze českým programem představí v Maškarním sále Trio Martinů, o den později v zahradě Kooperativy vystoupí mladá slovenská sopranistka Linda Ballová a Pacora Trio. Pátek bude patřit v Zámecké jízdárně Pavel Haas Quartetu, který do Českého Krumlova přiveze Schulhoffa, Dvořáka a Brahmse, a konečně sobota bude ve znamení závěrečného galakoncertu, kdy před publikum v Pivovarské zahradě předstoupí operní sólisté Velkého divadla v Moskvě, aby se ve výběru slavných operních árií představili za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Leošem Svárovským. Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově se letos koná už po třiadvacáté.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Skupina členů České filharmonie doprovodila 6. až 8. srpna Idu Kelarovou a dětský sbor Čhavorenge na třech koncertech na východním Slovensku. Dva se uskutečnily v romských osadách Lenartov a Raslavice, poslední v synagoze v Liptovském Mikuláši. Hudebníci se tak připojili k dlouhodobému úsilí Kelarové podporovat děti a mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením.

To, po čem operní fanoušci v Česku v nejednom případě touží, totiž aby zahraniční pěvecká esa mohli slyšet nejen v koncertních sálech, ale i v reprízách tuzemských operních inscenací, se v Bratislavě ještě před koncem roku stane skutečností. Diana Damrau se ve slovenské metropoli představí na scéně historické budovy Slovenského národního divadla jako Elvíra v Belliniho Puritánech, a to v tamní čtyři roky staré inscenaci Pavla Smolíka. Pro představení 11. prosince je dále ohlášen mladý ruský tenorista Anton Rositskiy jako Arturo a také manžel německé divy Nicolas Testé coby Giorgio Valton. Hlavní zásluhu na získání Diany Damrau do bratislavské prosincové reprízy Puritánů má hudební ředitel a šéfdirigent Opery Slovenského národního divadla Friedrich Haider.
Praha
Sopranistka Isabelle Druet a barytonista Alain Buet zakončili ve středu 6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu letošní patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Za doprovodu rezidenčního souboru Collegium Marianum se představili v programu s názvem Grácie a majestát. V první polovině večera zazněl výběr z hudebně-dramatických děl určených pro oslavy pražské korunovace Karla VI. českým králem v roce 1723, zejména z melodramatu Sub olea pacis et palma virtutis Jana Dismase Zelenky a z opery Costanza e Fortezza Johanna Josepha Fuxe. Druhá část večera byla věnována bohaté operní tvorbě Jeana-Phillipa Rameaua. Na úvod večera soubor Collegium Marianum provedl Suitu č. 1 pro dva clariny, smyčce a basso continuo od Johanna Caspara Ferdinanda Fischera.

Tam, kde ještě v červnu poslouchali lidé hudbu, jsou nyní slyšet vrtačky. Budova pražského Rudolfina letos v létě prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Z Dvořákovy síně zmizely všechny sedačky a předělává se podlaha, ve dvoraně stojí mohutné lešení. Změnit se má i zázemí pro hudebníky a kavárna. Repasuje se i unikátní dřevěné pódium. Česká filharmonie uskutečňuje opravy zhruba za sto milionů korun v rámci dvouletého projektu Otevřené Rudolfinum. Nadcházející sezonu by ale ohrozit neměly. První etapa se musí stihnout už do začátku září, než začnou koncerty. Po dvaceti pěti letech od poslední rekonstrukce, která vyšla na dvě miliardy korun, se ukázalo, že se v Rudolfinu potřebuje mnohé vylepšit.
Regiony
Experimentální hudebník, kultovní postava newyorského undergroundu a beatnik Gary Wilson vystoupil ve středu 6. srpna se svou kapelou Blind Dates v Plzni. Jeho koncert v Pohoda Music Clubu byl předzvěstí plzeňského festivalu Živá ulice. Wilson zahrál v České republice poprvé, kromě Plzně měl na programu i vystoupení v Praze. Gary Wilson je legenda. Kultovní postava newyorského undergroundu. Beatnik. Do Plzně přijel představitel generace, která změnila pohled na celou společnost, sex, rovnoprávnost a svobodu myšlení. Jeho koncerty ale nejsou zdaleka o hudbě – jsou to vizuálně divadelní experimenty blížící se často až kabaretu.
Osobnost týdne

Gary Wilson se narodil v roce 1953 a je známý především díky albu You Think You Really Know Me z roku 1977, později se stáhl z koncertování a z dalšího nahrávání. Postupně si však vybudoval kult osobnosti a velkou skupinu obdivovatelů. Ke koncertování se vrátil na začátku tisíciletí s reedicí debutového alba a uvedením stejnojmenného biografického celovečerního dokumentu. Stylově je to asi psychedelické, experimentální, avantgardně syntetické funky. Jeho koncerty jsou často formou až kabaretní a těžko se řadí do škatulky.

 

Výročí
11. srpna 2014 uplyne deset let od úmrtí Márie Kišonové-Hubové (17. března 1915, Láb – 11. srpna 2004, Bratislava) slovenské sopranistky. Manželka herce Mikuláše Huby a matka herce Martina Huby byla dlouholetou významnou sólistkou (1938–1978) opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. Věnovala se též koncertní činnosti, několikrát hostovala i v Národním divadle v Praze. Působila též jako profesorka na VŠMU v Bratislavě.14. srpna oslaví devadesátiny francouzský dirigent Georges Prêtre, který se narodil roku 1924 v severofrancouzském městě Waziers. Po vystudování konzervatoře v Douai absolvoval Conservatoire de Paris. Jako dirigent debutoval v roce 1946 v marseillské opeře. V letech 1986–1991 byl šéfdirigentem Vídeňského symfonického orchestru. Dvakrát dirigoval Novoroční koncert Vídeňské filharmonie (v letech 2008 a 2010).

14. srpna 1884 byla poprvé v pražském Národním divadle uvedena opera Giuseppe Verdiho La traviata. V titulní roli se jako host představila Marie Dérivisová, Alfrédem byl Antonín Vávra.

Před padesáti pěti lety zemřel 16. srpna Janko Matuška (25. 10. 1897 – 16. 8. 1959), slovenský skladatel a sběratel lidových písní. Od roku 1928 působil jako klavírista v rozhlase v Bratislavě a Košicích, po roce 1945 byl vedoucím redaktorem oddělení lidové hudby Československého rozhlasu v Bratislavě. Janko Matuška je autorem skladeb pro klavír, pro dechové kapely a lidové soubory, scénické a filmové hudby, úprav lidových písní.
Foto archiv, Michael Iammaro

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat