Týden s hudbou (67)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
Řadu našich i zahraničních interpretů nabídne letošní devatenáctý ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který začal 7. srpna a potrvá do 25. září v bazilice sv. Jakuba v Praze. Za největší pražské varhany usedne mimo jiné titulární varhaník z Notre-Dame Jean-Pierre Leguay. Osm čtvrtečních večerů publiku přiblíží varhanní hudbu různých stylů a období. Mezinárodní varhanní festival se letos také připojil k projektu Rok české hudby. Ve svém programu a též v doprovodné výstavě připomene dílo českého varhanního virtuosa, pedagoga a skladatele Jiřího Reinbergera, od jehož narození uplynulo letos v dubnu sto let. V srpnu se posluchači mohou těšit na Romantické varhany polského interpreta Waclawa Golonky, tajuplné Meccanicamente mladé slovenské varhanice Bernadetty Šuňanské nebo na neobvyklý program s názvem Co kdyby varhany tančily německého hudebníka Bernharda Marxe. Festival Živá ulice v Plzni nabízí přes šest set tuzemských i zahraničních umělců. Za patnáct dní program obsáhne jednadvacet divadelních představení a osmdesát hudebních formací. Třetí ročník festivalu, jenž navazuje na Struny na ulici a později festival zvaný Na ulici, zahájil v červenci čtyřdenním blokem pouličního a alternativního divadla. Hlavní část se uskuteční od 11. do 17. srpna, na sedmi scénách v centru zahrají Lenka Dusilová, Monika Načeva, Jiří Schmitzer, The Prostitutes a další. Kromě toho festival nabízí doprovodný program, workshopy a další aktivity.

V tomto týdnu pokračuje šestnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Závěrečný galakoncert v sobotu 16. srpna bude věnován Roku české hudby. Tři slovenští pěvci Eva Hornyáková, Peter Berger a Peter Mikuláš na něm vzdají hold třem velikánům české opery. Na koncertě zazní nejznámější scény z Prodané nevěsty, Rusalky, Její pastorkyně a Příhod lišky Bystroušky.

Na sobotu 16. srpna je naplánován i závěrečný koncert Hudebního léta Kuks.  Bude patřit uznávanému souboru Collegium Marianum. Na repertoáru koncertu budou kromě děl Jeana-Marie Leclaira a George Philippa Telemanna čeští autoři osmnáctého století, u nichž si připomínáme výročí narození či úmrtí (František Ignác Tůma, Václav Vodička). V novodobé premiéře zde zazní jedna z flétnových sonát Václava Vodičky.Do svého finále pro letošek spěje i Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. Ve středu se s ryze českým programem představí v Maškarním sále Trio Martinů, o den později v zahradě Kooperativy vystoupí mladá slovenská sopranistka Linda Ballová a Pacora Trio. Pátek bude patřit v Zámecké jízdárně Pavel Haas Quartetu, který do Českého Krumlova přiveze Schulhoffa, Dvořáka a Brahmse, a konečně sobota bude ve znamení závěrečného galakoncertu, kdy před publikum v Pivovarské zahradě předstoupí operní sólisté Velkého divadla v Moskvě, aby se ve výběru slavných operních árií představili za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Leošem Svárovským. Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově se letos koná už po třiadvacáté.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Skupina členů České filharmonie doprovodila 6. až 8. srpna Idu Kelarovou a dětský sbor Čhavorenge na třech koncertech na východním Slovensku. Dva se uskutečnily v romských osadách Lenartov a Raslavice, poslední v synagoze v Liptovském Mikuláši. Hudebníci se tak připojili k dlouhodobému úsilí Kelarové podporovat děti a mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením.

To, po čem operní fanoušci v Česku v nejednom případě touží, totiž aby zahraniční pěvecká esa mohli slyšet nejen v koncertních sálech, ale i v reprízách tuzemských operních inscenací, se v Bratislavě ještě před koncem roku stane skutečností. Diana Damrau se ve slovenské metropoli představí na scéně historické budovy Slovenského národního divadla jako Elvíra v Belliniho Puritánech, a to v tamní čtyři roky staré inscenaci Pavla Smolíka. Pro představení 11. prosince je dále ohlášen mladý ruský tenorista Anton Rositskiy jako Arturo a také manžel německé divy Nicolas Testé coby Giorgio Valton. Hlavní zásluhu na získání Diany Damrau do bratislavské prosincové reprízy Puritánů má hudební ředitel a šéfdirigent Opery Slovenského národního divadla Friedrich Haider.
Praha
Sopranistka Isabelle Druet a barytonista Alain Buet zakončili ve středu 6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu letošní patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Za doprovodu rezidenčního souboru Collegium Marianum se představili v programu s názvem Grácie a majestát. V první polovině večera zazněl výběr z hudebně-dramatických děl určených pro oslavy pražské korunovace Karla VI. českým králem v roce 1723, zejména z melodramatu Sub olea pacis et palma virtutis Jana Dismase Zelenky a z opery Costanza e Fortezza Johanna Josepha Fuxe. Druhá část večera byla věnována bohaté operní tvorbě Jeana-Phillipa Rameaua. Na úvod večera soubor Collegium Marianum provedl Suitu č. 1 pro dva clariny, smyčce a basso continuo od Johanna Caspara Ferdinanda Fischera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat