Cyklus „Bacha na Mozarta!“ ozdobí novodobé premiéry i světoznámé tituly

  1. 1
  2. 2
Renomovaný evropský soubor Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka už osmým rokem realizuje velký abonentní cyklus staré hudby BACHA NA MOZARTA! Vstupenky na koncerty je mimo obvyklé předprodeje možné mimořádně získat také coby odměny pro přispěvatele na Hithit. Czech Ensemble Baroque se prostřednictvím sbírky na této oblíbené crowdfundingové platformě snaží shromáždit peníze na nahrání unikátního CD s dílem hudebního skladatele F. X. Richtera na originální barokní nástroje, které bude první svého druhu na světě.
Czech Ensemble Baroque Bacha na Mozarta (zdroj CEB)

Cyklus BACHA NA MOZARTA! atraktivní, zábavnou formou na špičkové interpretační úrovni přibližuje hudbu klasiků 17. a 18. století dnešnímu divákovi. Každý koncert má svůj příběh. Vždy jsou osobně přítomni mistři Bach i Mozart, kteří pohotově glosují počiny svých kolegů komponistů a uvádějí je do historických kontextů. Na závěrečný koncert, Bachovy kantáty, zavítá také Anna Magdalena Bachová a povypráví o soužití s géniem. BACHA NA MOZARTA! tradičně konfrontuje nejznámější světová díla s díly neprávem zapomenutými v hudebních archívech. Pozoruhodná jsou také místa, kde se koncerty konají – Besední dům, kostel sv. Michala či katedrála sv. Petra a Pavla v Brně.

Zahajovací koncert 18. září nabídne Offertoria Pavla Josefa Vejvanovského. Hudební odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů 17. století byl znovuobjeven ve slavném kroměřížském hudebním archivu a ve spolupráci s muzikologem Tomášem Hanzlíkem odborně spartován. Mimořádnou událostí bude také koncert Musikalische exequien 16. října, na nějž Czech Ensemble Baroque přizval soubor Le nuove musiche. Chybět nebude oblíbený vánoční koncert, tentokrát zazní vánoční písně A. V. Michny z Otradovic a písně z českých a moravských barokních kancionálů. Závěrečný koncert 16. června, Kantáty J. S. Bacha, netradičně spojí kantátu duchovní a kantátu světskou. Návštěvníci se mohou těšit nejen na intenzivní hudební zážitky, ale také na několik besed s umělci. A na koncertech v brněnském Besedním domě je opět čeká welcome drink zdarma.

V 8. sezóně se navíc pouštíme do konfrontace skladatelů českých s jejich kolegy z celé Evropy – Evropská unie u hudebníků totiž funguje již po staletí. Národní styly, které byly do baroka poměrně vymezené a lokalizované, začínají najednou splývat a vytvoří jeden mohutný proud. Z českých autorů tedy uvedeme F. I. Tůmu, P. J. Vejvanovského a A. V. Michnu z Otradovic. Ze zahraničních autorů je to Ján Šimrák, Domenico Scarlatti, Giovanni Felice Sances a samozřejmě světové hvězdy Mozart, Bach, Schütz, Telemann,“ upřesňuje organizátorka cyklu Tereza Válková a dodává: „Zhuštěnou esencí celé sezóny bude únorový koncert Klingende Geographie. Suita z děl G. P. Telemanna totiž mapuje hudbu různých národů a kultur. Pro diváky chystáme i speciální překvapení – barokní módní přehlídku.“

Předprodej cenově zvýhodněných abonentek na všechny koncerty 8. ročníku cyklu BACHA NA MOZARTA! bude zahájen na Velikonočním koncertě Czech Ensemble Baroque 28. dubna v 19:30 a ve stejném čase také on-line na www.smsticket.cz. Abonentky na konkrétní místa lze zakoupit kromě Besedního domu nově také do kostela sv. Michala.

Czech Ensemble Baroque Bacha na Mozarta (zdroj CEB)

BACHA NA MOZARTA!
Osmá koncertní sezóna cyklu barokní a klasicistní hudby
CZECH ENSEMBLE BAROQUE & Roman Válek

 

St 18. 9. | 19:30 | Kostel sv. Michala Brno

P. J. VEJVANOVSKÝ, OFFERTORIA – zahajovací koncert sezóny

Hudební lahůdky z kroměřížského archivu ve světové premiéře.

„Styllus fantasticus“ aneb nejsvobodnější a naprosto neomezený způsob komponování v dílech Pavla Josefa Vejvanovského, která až dodnes ležela ukrytá v kroměřížském hudebním archívu. Poprvé po staletích je můžete vyslechnout právě zahajovacím koncertu 8. sezóny cyklu Bacha na Mozarta!

PROGRAM: P. J. Vejvanovský: Offertoria

 

St 16. 10. | 19:30 | Kostel sv. Michala Brno

MUSIKALISCHE EXEQUIEN

Mystická kantáta největšího skladatele předbachovské éry.

Největší a nejslavnější německý předbachovský hudební skladatel a jeho mystické pohřební moteto v protikladu k dnes již zcela zapomenutému Schützově slovenskému současníkovi Jánu Šimrákovi. Hostem bude slovenský soubor Le nouve musiche s uměleckým vedoucím Jakubem Mitrikem.

PROGRAM: H. Schütz: Musikalische exequien, J. Šimrák: Jauchzet dem Herrn (česká premiéra)

SOLI: J. Mitrik – theorba, M. Čermák – varhany, P. Radostová, M. Ptáček a další

 

St 20. 11. | 19:30 | Katedrála sv. Petra a Pavla Brno

MOZART & MOZART

Slavné Wolfgangovo Requiem a dílo jeho otce Leopolda v katedrále na Petrově.

Otec a syn Mozartovi na jediném koncertě. Wolfgangovu slavnému Requiem d moll bude předcházet uvedení symfonie jeho otce Leopolda, rovněž výtečného skladatele, teoretika a pedagoga.

PROGRAM: W. A. Mozart: Requiem d moll, L. Mozart: symfonie

SOLI: M. Böhmová, M. Jägerová, J. Kubín, J. M. Procházka aj.

 

St 18. 12. | 19:30 | Besední dům Brno

SLAVÍČEK RÁJSKÝ

Předvánoční čas a předvánoční naladění v „brněnském Musikverein“.

Rájská hudba Adama Michny z Otradovic a mnoho ryze českých barokních vánočních skladeb v rájské úpravě Martina Jakubíčka pro barokní orchestr a psaltérium.

PROGRAM: A. V. Michna z Otradovic: Vánoční písně, písně z českých a moravských barokních kancionálů

 

Čt 27. 2. | 19:30 | Besední dům Brno

KLINGENDE GEOGRAPHIE

V suitě z Telemannových děl navštívíte celou Evropu i barokní módní přehlídku.

Netradiční cesta barokní hudební Evropou v hudbě Georga Philippa Telemanna. Zvučící geografie bude také vizuálním zážitkem, neb bude doprovázena barokní módní přehlídkou.

PROGRAM: G. P. Telemann: Klingende geographie, orchestrální suita in B

 

St 1. 4. | 19:30 | Kostel sv. Michala Brno

STABAT MATER

Stabat Mater třikrát jinak a s vycházející pěveckou hvězdou.

Postní, kontemplativní koncert představí jednu z největších latinských hudebních sekvencí Stabat Mater, jak ji ztvárnili tři různí hudební skladatelé. Sólistou Sancesovy kantáty bude vycházející česká kontratenorová hvězda Vojtěch Pelka.

PROGRAM: G. F. Sances, A. Scarlatti, I. Tůma: Stabat Mater

SOLO: V. Pelka

 

Čt 14. 5. | 19:30 | Besední dům Brno

VOKÁLNÍ KONCERT

Použitými nástroji budou pouze hlasy a kouzelný Besední dům.

Sbor Czech Ensemble Baroque tentokrát bez orchestru v dramaturgii spojující staré s novým – renesanční a barokní díla inspirací dnešním skladatelům.

PROGRAM: renesanční a barokní tvorba inspirací soudobým skladatelům

 

Út 16. 6. | 19:30 | Besední dům Brno

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2