Cyklus Hybatelé rezonance otevře v září Marek Kozák

Teprve pětadvacetiletý klavírní virtuos Marek Kozák slavnostně zahájí 30. září cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance. Série pod patronací renomovaného výrobce mistrovských nástrojů C. Bechstein druhým rokem představuje osobnosti české klavírní interpretace a tvorby v profilových recitálech. Marek Kozák, který má za sebou celou řadu oslnivých výsledků v prestižních soutěžích, čeří vody současné klavírní scény a jeho jméno je spojeno s velkým očekáváním. Ve svém ambiciozním “hybatelském” programu čítajícím díla trojice Bach – Bussoni – Rachmaninov, vzdává hold Bachovi a jeho pozdějším obdivovatelům. „Zazní Bachova Francouzská suita G dur i monumentální Bussoniho transkripce Bachovy houslové Chaconny D moll. Nebudou chybět vášeň a emoce v Sonátě b moll Sergeje Rachmaninova, které doplní výběr z 24 preludií Ferruccia Bussoniho, který vytvoří ideální protipól sonáty,“ komentuje připravovaný recitál mladý virtuos.

Hybatelé rezonance opět přinesou od září 2019 do května 2020 čtyři mimořádné koncerty v nádherném sále pražského Anežského kláštera. Cyklus vzdává hold klavírní tvorbě napříč žánry – vyrovnaně se věnuje klasickému repertoáru, ale také jazzu a dalším žánrům autorské tvorby ve špičkové interpretaci. V nadcházející sezoně k ceněnému nástroji C. Bechstein D282 usedne také Najponk, Miroslav Sekera a Karel Košárek.

Hybatelé rezonance se stali nástupcem dvouletého cyklu Saleema Ashkara Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových klavírních sonát. První “hybatelský” cyklus věnovaný českým interpretům v loňské roce za velkého zájmu představil Tomáše Kača, Beatu Hlavenkovou, Jana Bartoše a Iva Kahánka.

Předprodej vstupenek na koncert Marka Kozáka i na abonmá všech čtyřech koncertů je k dispozici na www.hybatelerezonance.cz a v síti GoOut. Firma C. Bechstein připravila cyklus ve spolupráci s Národní galerií Praha.

Marek Kozák (zdroj Hybatelé rezonance)

Mimořádné nadání projevil Marek Kozák už ve čtyřech letech, kdy začal navštěvovat ZUŠ v Brušperku. Brzy začal projevovat talent i pro varhanní hru a kompozici. Oběma nástrojům se věnoval také na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Absolvoval rovněž četné mistrovské kurzy pod vedením světoznámých klavírních virtuózů – například Eugen Indjic, Murray Perahia či Garrick Ohlsson. K zahájení samostatné koncertní činnosti Marku Kozákovi pomohlo zapsání na Listinu mladých Českého hudebního fondu. Velký úspěch zaznamenalo jeho vystoupení na Pražském jaru v roce 2018 v sérii Debut. V témže roce také vydal své první profilové CD (Arco Diva). Marek Kozák, od roku 2017 pedagog na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy. Klavírista má za sebou řadu oslnivých výsledků v celé plejádě soutěží, včetně těch nejprestižnějších. A tak se jeho jméno téměř vždy pojí s titulem semifinalisty Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě. Marek Kozák, v současné době absolvent klavírní třídy profesora Ivana Klánského na HAMU v Praze, tak nově patří mezi českou klavírní elitu.

Jako další zahraje v Anežském klášteře 16. března jedna z dlouhodobě nejvýraznějších osobností české jazzové scény, která vystupuje pod uměleckým jménem Najponk. Najponkův program pro recitál je zatím překvapením, jeho repertoár nabízí široký záběr od jazzových standardů, přes současnou jazzovou tvorbu, instrumentální verze hitů popové scény až po vlastní kompozice. Dále se představí 6. dubna Miroslav Sekera, který si přichystal díla převážně z období romantismu. Magnetem večera se stane Brahmsova klavírní Sonáta f moll a v druhé části recitálu zazní Franz Liszt. II. cyklus Hybatelů rezonance uzavře 11. května Karel Košárek, který nás pozve do nekonečného průniku světů klasické a jazzové hudby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky