Cyklus soudobé hudby PKF — Prague Philharmonia zahájil spojením Kalabis-Kapr

V úterý 19. října 2021 započal v pražském NoDu sezónu abonentní cyklus S orchestru PKF — Prague Philharmonia. Večer věnovaný dvěma významným skladatelským osobnostem (převážně) druhé poloviny 20. století, Viktoru Kalabisovi a Janu Kaprovi, předznamenal některé dramaturgické prvky, se kterými se budeme setkávat po celou letošní sezónu. Pouze škoda, že ze zdravotních důvodů nedošlo na – pro tento cyklus typickou – diskuzi s interpretovanými skladateli, jejich příbuznými a přáteli či experty na jejich tvorbu.
Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia, Prague Philharmonia Wind Quintet (zdroj PKF — Prague Philharmonia)
Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia, Prague Philharmonia Wind Quintet (zdroj PKF — Prague Philharmonia)

Přestože si pod „soudobou hudbou“ pravděpodobně vybavíme zvláště experimentální tvorbu vznikající v posledních letech, lze pod tento pojem zahrnout značně časově i stylově rozrůzněné kompozice. Právě v tomto širším slova smyslu je chápána i soudobá hudba v pojetí Hany Dohnálkové, která do dramaturgie cyklu S na tuto sezónu zařadila jak tvorbu 21. století (dokonce i s jednou premiérou), tak kompozice z celého 20. století; „starší“ hudbou cyklus dnes začal a po dvou čistě „soudobých“ koncertech se k ní – se vzrůstající mezinárodností vybraných skladatelů – zase na jaře vrátí.

Dnes nás tedy čekala dvojice „starších“ českých autorů Kalabis-Kapr, jejichž spojení v jeden koncert není zcela nahodilé. Oba (byť v jiných letech) navštěvovali na konzervatoři skladatelskou třídu Jaroslava Řídkého, oba pracovali léta v Československém rozhlase, oba žili na Vinohradech. Navíc podstatná část jejich tvorby vznikla ve stejné době, na což odkazuje i dnešní program; tři z celkově čtyř kompozic pocházely ze 70. let minulého století. Výjimku tvořilo Divertimento pro dechový kvintet Viktora Kalabise z roku 1952, které se od ostatních skladeb neodlišovalo pouze datací, ale i celkovým vyzněním. Přestože se nejedná o charakteristické dílo Kalabisovy tvorby, hrálo v dnešní dramaturgii důležitou úlohu: díky svému obsazení i hravému charakteru (například ironizovaná podoba kolovrátku) přineslo vítaný kontrast k okolním závažným kompozicím, a to zvláště Smyčcovému kvartetu č. 8 Jana Kapra, který koncert ve své existenciální hloubce uzavíral.

Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia (zdroj PKF — Prague Philharmonia)
Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia (zdroj PKF — Prague Philharmonia)

Toto dílo, psané pod zátěží tragických životních událostí, představuje hlubokou intimní zpověď, která řeší otázky života a smrti. Kapr zde představuje dlouhé charakterově vyhrocené plochy, jejichž trýznivý podtext je ještě umocněn volbou violy jakožto barevně (oproti houslím) temnějšího vůdčího nástroje souboru. Interpretace Tomáše Krejbicha (viola), Romana Hraničky, Jana Adama (housle) a Lukáše Pospíšila (violoncello) přesně vystihla atmosféru skladby a celý večer tak dostal hořkosladký nádech.

Troufám si také říct, že se jednalo o na poslech nejsložitější skladbu dnešního večera. Posluchačsky naopak velice přívětivě, byť také obsahující emocionálně vypjaté plochy, působila hned úvodní skladba, Trio pro housle, violoncello a klavír, op. 39 Viktora Kalabise; autor zde totiž pracuje s osvědčenými hudebními strukturami (například předvídatelná forma tří vět jako rychle-pomalu-rychle) a navíc přidává silnou melodickou invenci. Napínavý tah a neutuchající napětí v interpretaci Romana Hraničky, Lukáše Pospíšila a Martina Fily (klavír) ještě umocnilo celkovou barevnost a Kalabisovu originální zvukovost. (V tomto ohledu se již zmíněné Divertimento nemůže s Triem srovnávat, přestože i zde se interpretace – až na drobné nepřesnosti v souhře, zvláště v synkopických pasážích – vydařila.)

Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia, Barbora Haasová (zdroj PKF — Prague Philharmonia)
Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia, Barbora Haasová (zdroj PKF — Prague Philharmonia)

Z tvorby Jana Kapra zaznělo ještě Intermezzo pro flétnu a klavír, vzniklé na základě dlouhodobé spolupráce s flétnistou Václavem Žilkou. Náročného flétnového partu se s grácií zhostila Barbora Haasová, jejímž klavírním parterem byl pro dnešek Martin Fila. V souvislosti s klavírním partem jsem si bohužel už podruhé posteskla, že v experimentálním prostoru NoD není k dispozici lepší nástroj, než pouze pianino; jsme tak ochuzeni o množství barevných odstínů klavírního zvuku.

Po hudební stránce se tedy dramaturgie večera vydařila velice; bohužel však nevyšla druhá podstatná součást koncertů cyklu S, diskuze nad prováděnými skladbami. Přizvaní hosté účast ze zdravotních důvodů odřekli, a tak Hana Dohnálková zůstala na tuto část programu sama. Přestože její sumarizace životních dat a způsobu kompozičního myšlení dnes prováděné skladatelské dvojice byla (zvláště v případě Jana Kapra, jehož život zatím není – kromě jedné monografie z 90. let – natolik biograficky podchycen) po odbornostní stránce záslužná a díky zahrnutí některých příhod ze života skladatelů zajímavá a zábavná, i tak se z večera vyklubal spíše koncept „přednáška doprovázená hudbou“, což původním záměrem nebylo. Doufejme tedy, že příští koncerty si už vychutnáme v přítomnosti autorů.

Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia, Hana Dohnálková (zdroj PKF — Prague Philharmonia)
Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr, 19. října 2021: PKF — Prague Philharmonia, Hana Dohnálková (zdroj PKF — Prague Philharmonia)

Česká hudební expozice 20. století: Viktor Kalabis a Jan Kapr
19. října 2021, 19:30 hodin
Experimentální prostor NoD

Program
Viktor Kalabis: Trio pro housle, violoncello a klavír, op. 39 (1974)
Jan Kapr: Intermezzo pro flétnu a klavír (1970)
Viktor Kalabis: Divertimento pro dechový kvintet (1952)
Jan Kapr: Smyčcový kvartet č. 8 (1976)

Účinkují
Barbora Haasová – flétna
Martin Fila  klavír
Roman Hranička  housle
Jan Adam
housle
Tomáš Krejbich  viola
Lukáš Pospíšil  violoncello

Prague Philharmonia Wind Quintet
Jan Brabec – klarinet
Jiří Ševčík – flétna
Jan Souček – hoboj
Václav Fürbach – fagot
Mikuláš Koska – lesní roh

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments