Czech Ensemble Baroque prolomí brány pekla

V neděli 28. dubna 2019 v Besedním domě v Brně „prolomí Czech Ensemble Baroque brány pekla", zakončí Velikonoční festival duchovní hudby a zahájí předprodej 8. sezony brněnského koncertního cyklu Bacha na Mozarta!
Roman Válek – Velikonoční festival duchovní hudby Brno (foto Petr Francán)

Ve svém závěrečném koncertu se Velikonoční festival setkává s programovou řadou souboru Czech Ensemble Baroque. Roman a Tereza Válkovi vybudovali rozsáhlé třísložkové těleso (orchestr, komorní sbor a sólisté), které se od roku 2012 prezentuje vlastní koncertní řadou v Brně či každoročními scénickými produkcemi na Hudebním festivalu Znojmo. Jedná se o velmi kvalitní soubor stálého složení a tedy i s vlastním charakteristickým zvukem. K přednostem Czech Ensemble Baroque však patří také objevná dramaturgie a skutečnost, že právě v jeho řadách vyrostla řada vynikajících interpretů hudby 17. a 18. století. Bachovský velikonoční program v poučené interpretaci zazní v Brně vůbec poprvé“ zve na koncert Vladimír Maňas, dramaturg festivalu.

Zakončení festivalu bude pro nás i novým začátkem, neboť v tento den zároveň začíná předprodej naší 8. koncertní sezony Bacha na Mozarta!, kterou zahájíme v Brně 18. září ochutnávkou hudebních lahůdek z kroměřížského archivu ve světové premiéře“ láká na sezonu dirigent Roman Válek. Unikátní cyklus staré hudby ozdobí novodobé premiéry i světoznámé tituly. Tradičně totiž konfrontuje nejznámější světová díla s díly neprávem zapomenutými v hudebních archívech. Pozoruhodná jsou také místa, kde se koncerty konají – Besední dům, kostel sv. Michala či katedrála sv. Petra a Pavla v Brně. Zahajovací koncert 18. září nabídne Offertoria Pavla Josefa Vejvanovského. Hudební odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů 17. století byl znovuobjeven ve slavném kroměřížském hudebním archivu a ve spolupráci s muzikologem Tomášem Hanzlíkem odborně spartován.

BRÁNY PEKLA PROLOMENY

J. S. Bach: Lobet den Herrn, moteto
J. S. Bach: Velikonoční oratorium
sólisté Pavla Radostová, Monika Jagerová, Jakub Kubín, Jiří M. Procházka zpěv
Czech Ensemble Baroque / Roman Válek

Besední dům | Brno
Ne 28. 4. | 19:30

Mohlo by vás zajímat