Pinchas Zukerman rezidenčním umělcem 85. sezóny FOK

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK 9. dubna 2019 na tiskové konferenci v Obecním domě zveřejnil program 85. koncertní sezóny a zahájil prodej vstupenek. Rezidenčním umělcem sezóny 2019/2020 bude houslová hvězda – Pinchas Zukerman. Čtyři projekty FOK věnuje tématu 30. výročí sametové revoluce.
Pinchas Zukerman (archiv OP)

„Každá sezóna je jiná. Ale u té půlkulaté – 85. – se sluší, aby byla o něco mimořádnější. Mimořádný je její umělecký oblouk ‚od Pinchase k Zukermanovi‘ při jejím zahájení a zakončení, mimořádná je společensky 30 lety od sametové revoluce, které připomeneme s Renée Fleming a českými hlasy ve Valdštejnské zahradě, mimořádně adrenalinová bude i listopadovým anglickým turné, u něhož stále přetrvávají otazníky, zda bude před- nebo postbrexitové. Oznamujeme program sezóny, která vypukne v létě roku 2019, FOK v ní nabízí 13 abonentních cyklů a více než 70 koncertů, těším se na každý z nich!“ uvedl Daniel Sobotka, ředitel FOK.

Pinchas Zukerman sezónu zahájí i zakončí. Nebude ale sám. Na Zahajovacím koncertě vystoupí se svou ženou – špičkovou violoncellistkou Amandou Forsyth. Partnerem pro Závěrečný koncert mu pak bude Pietari Inkinen, který se tentokrát předvede jako houslista – jak by ne, vždyť vedle slavného Zakhara Brona absolvoval kurzy právě u Pinchase Zukermana. „Jsem velice šťastný, že se k nám vrátí Pinchas Zukerman, který je už padesát let fenoménem koncertních pódií. V sezóně hned dvakrát, přičemž podruhé spolu s ním pražskému publiku zahraji i já sám. Každé setkání s ním je speciální, a tohle bude ještě o poznání speciálnější! S orchestrem budeme pokračovat v cyklu Beethoven – Bruckner, dojde na Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert, v němž se k nám přidá legendární Elisabeth Leonskaja, a Brucknerovu Šestou symfonii. Čeká nás toho ale mnohem více, osobně se těším na všechny posluchače,“ vyjádřil se Pietari Inkinen.

„V sezóně se představí další vynikající sólisté – v mimořádném houslovém recitálu Vadim Repin, dále například violoncellista Jean-Guihen Queyras, první klarinetista Berlínské filharmonie Wenzel Fuchs, a také silná sestava klavíristů: Lukáš Vondráček, Elizabeth Leonskaja, v recitálech pak Jevgenij Kissin nebo Maria-João Pires,“ uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský. S orchestrem zahraje i Bennewitzovo kvarteto, soubor Hradišťan a kapela minus123minut.

Kromě šéfdirigenta Pietari Inkinena a designovaného šéfdirigenta Tomáše Braunera se Pražští symfonikové opět potkají s Holanďanem Jac van Steenem v roli hlavního hostujícího dirigenta. Na dirigentském stupínku se během sezóny dále vystřídají např. Michael Sanderling, Andrej Borejko, Jan Kučera, Antoni Wit, Peter Vrábel nebo Petr Altrichter.

Úvod sezóny se ponese v duchu oslav 30. výročí sametové revoluce. Již během léta toto výročí FOK připomene dvěma koncerty – 9. července s americkou sopranistkou Renée Fleming, která v roce 2003 zpívala s orchestrem FOK koncert Václavu Havlovi; v srpnu ve Valdštejnské zahradě FOK přivítá Anetu Langerovou a několik osobností spojených se sametovou revolucí – Jaroslava Hutku, Michaela Kocába nebo skupinu Spirituál kvintet. V listopadu pak v Divadle Viola přednese Jan Potměšil texty předních českých autorů o demokracii s klavírním doprovodem členky FOK Daniely Valtové Kosinové a ve Smetanově síni Pražští symfonikové s kapelou minus123minut skloubí různé hudební žánry.

Že sezóna bude zpěvná, dokazuje spolupráce s Pražským filharmonickým sborem, Pueri Gaudentes a Dětským pěveckým sborem Radost Praha při provedení Mahlerovy Třetí symfonie, či s Kühnovým smíšeným sborem, který se předvede při netradičních projektech i v tradičním velikonočním provedení Dvořákova oratoria Stabat mater. „Protiváhou tomuto dílu,“ jak řekl Martin Rudovský, „bude oratorium Eliáš Felixe Mendelssohna-Bartholdyho s Českým filharmonickým sborem Brno.“ Mezi sólisty se objeví např. Jan Martiník či Petr Nekoranec.

FOK tradičně zařazuje do sezóny koncert filmové hudby, tentokrát to bude například hudba z filmu Anděl Páně, Ostře sledovaných vlaků nebo Postřižin v rámci tradičního prosincového koncertu pro UNICEF.

Tématem mimořádného projektu sezóny bude český fenomén – pivo. „Ovšem pojednané nijak přízemně. Je to důstojné Pivní oratorium pro sóla, vypravěče, jemuž propůjčí hlas herec Jiří Lábus, mužský sbor a orchestr, které bude dirigovat sám jeho autor Jan Kučera,“ dodal Martin Rudovský.

V rámci komorních řad FOK přivítá řadu špičkových umělců. S písňovým recitálem vystoupí Kateřina Kněžíková, první adventní večer ozdobí hráči orchestru FOK společně s Radkem Baborákem. Pavel Šporcl v doprovodu klavíristy Petra Jiříkovského uvede světovou premiéru skladby Lukáše Sommera. Cyklus Stará hudba se tentokrát ponese v duchu exotiky. Podíváme se k branám Orientu, ochutnáme z pramenů mnoha kultur. Po cestách evropských nás provede Jordi Savall se souborem Hespérion XXI, Středomoří představí věhlasná L’Arpeggiata.

„Pokračovat bude loňská novinka – varhanní recitály ve Smetanově síni, a v této sezóně dokonce uceleně v podobě speciálního abonentního cyklu,“ uvedl Daniel Sobotka. Představí se například titulární varhaník chrámu sv. Františka v Lausanne Benjamin Righetti a další.

Jedním z pilířů činnosti FOK je práce s dětmi a mladými lidmi. Pod názvem FOK pro nové generace pokračují aktivity pro rodiny s dětmi – Hudební klub Fík a koncerty Orchestru na dotek, které budou probíhat od září v inovované podobě a které dětem postupně představí čtyři nejslavnější české skladatele – Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Edukativní pořady pro školy od mateřských po střední se uskuteční jak v kostele sv. Šimona a Judy, tak v Obecním domě, kde budou například v podobě pořadu Orchestr bez fraku spojeny s komentovanou prohlídkou budovy a nahlédnutím do zákulisí orchestru. Martin Rudovský doplňuje, že nově otevřený Atelier hudební edukace nabídne studentům učitelství hudební výchovy „vhled do přípravy edukativních pořadů, možnost vyzkoušet si práci s dětmi při hudebních workshopech a poté vlastní práci reflektovat pod vedením zkušených lektorek z České Orffovy společnosti.“

V 85. koncertní sezóně FOK nabízí celkem 13 abonentních řad. Nově je mezi nimi zmíněný cyklus nedělních varhanních recitálů ve Smetanově síni. Při příležitosti významného výročí se v této sezóně objeví speciální abonentní řada Beethoven – 250 let génia. Zakoupením abonmá návštěvníci získají slevu až 40 %, stálé místo v sále, přednostní nabídky a další předplatitelské výhody. Návštěvníci koncertů si dále mohou – i online – sestavit vlastní abonentní cyklus MOJE ŘADA; při výběru 4 a více libovolných koncertů z nabídky 85. sezóny získají 20% slevu na vstupné.

Akciová společnost Obecní dům zůstává Premium partnerem FOK. Klíčové partnerství má FOK s vlastníkem kostela sv. Šimona a Judy Hospitálským řádem sv. Jana z Boha – Milosrdnými bratry. Novým partnerem pro 85. sezónu je Prague City Tourism, marketingová organizace hlavního města Prahy, jejímž posláním je péče o rozvoj domácího i zahraničního cestovního ruchu v české metropoli. Partnery FOK zůstávají Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Národní galerie v Praze a Divadlo Viola. FOK bude znovu hostit benefiční koncert pro UNICEF a koncert pro Akademii věd. Pokračuje partnerství se zastupitelskými úřady vybraných zemí, které poskytly záštitu vybraným koncertům, partnerství s Obchodním domem Kotva či řada mediálních partnerství.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat