OSA si letos připomíná 100 let od svého založení

Ochranný svaz autorský (OSA), který si letos připomíná 100 let od svého založení, zastupuje přes tři miliony autorů z celého světa. Z toho je přibližně 9500 domácích, jejich počet v posledních letech roste. Deset z nich u příležitosti výročí obdrželo ocenění v podobě první ohlášky jejich skladby, tedy kdy poprvé přihlásili svojí skladbu do OSA.
Ochranný svaz autorský (OSA) si letos připomíná 100 let od svého založení (foto FB OSA)

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy OSA inkasoval za rok 2017 pro autory skladeb 959 milionů korun, o téměř 41 milionů korun více než v roce předchozím. Na honorářích téměř 148.000 nositelů práv vyplatil OSA 775 milionů korun za více než 700.000 skladeb.

K nejdéle zastupovaným z dnes oceněných autorů patří skladatel a klavírista Marek Kopelent a skladatel a dirigent Jiří Smutný. Oba se zapsali do OSA před 57 lety. Za přínos české kultuře byli dnes vedle nich oceněni zakládající člen skupiny Olympic a textař Pavel Chrastina, skladatelka Marta Jiráčková, dirigent, sbormistr a skladatel Jiří Linha, kapelník dechového orchestru Moravanka Jan Slabák, bluesman a zakladatel kapely ASPM Jan Spálený, jazzový hudebník Jiří Stivín, bývalý politik a autor písňových textů Milan Uhde a hudební skladatel Zdeněk Zahradník.

100 let OSA – ocenění autoři (foto Michal Kubala)

Důležitá je invence a láska, kterou člověk promítá do své činnosti. Zejména v dnešní době, kdy jsme svědky přímých ataků na práva autorů a umělců, je potřeba poukazovat na to, že talent není samozřejmostí, ale darem, jímž byli obdarováni pouze někteří jedinci. Proto pro mě bylo velkým svátkem a ctí potkat se při této příležitosti s takovými osobnostmi,” uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Vykonává kolektivní správu autorských majetkových práv k hudebním dílům. Na základě recipročních smluv reprezentuje i zahraniční autory při uvádění jejich děl v České republice. Byl založen 9. října 1919 první ustavující valnou hromadou. Navazuje na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl, zapsané společenstvo s ručením omezeným, které bylo založeno v roce 1919 Karlem Barvitiem, Rudolfem Piskáčkem, Arnoštem Hermannem, Josefem Švábem, Františkem Šmídem, Eduardem Joudalem, Emilem Štolcem, Otakarem Hanušem a Karlem Hašlerem. Jedním z prvních ředitelů byl syn skladatele Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat