Czech Ensemble Baroque v nedělním livestreamu představí mši „vídeňského Bacha“ J. J. Fuxe

V posledních 30 letech se uši odborné i barokomilné veřejnosti upínaly k dílům Bacha, Lullyho, Vivaldiho, Zelenky – relativně málo slyšíme o vídeňském baroku. Toto epicentrum hudby je známo spíše jako centrum takzvaného vídeňského klasicismu. Ten by však bez svého barokního předchůdce samozřejmě nemohl vzniknout. Jména jako Schmelzer, Caldara či Porpora jsou neprávem opomíjena a zejména pak „Vídeňský Bach“ a učitel mnoha klasicistních skladatelů Johann Josef Fux, který patří mezi elitu světových barokních skladatelů. To chce Czech Ensemble Baroque uvedením jeho významné mše za zemřelé napravit na nedělním livestreamovém koncertu.
Johann Joseph Fux (zdroj styriarte.com)

Fuxův skladatelský odkaz je obsáhlý. Zachovalo se kolem 400 kompozic, jejichž charakter vyplývá jednak z konvencí vídeňského dvora počátku 18. století, jednak z Fuxovy významné pozice. Johann Joseph Fux byl v roce 1698 jmenován dvorním skladatelem habsburského císaře Josefa I. ve Vídni. Tato skutečnost je o to pozoruhodnější, že od počátku 17. století ve dvorském hudebním životě dominovali spíše hudebníci z Itálie.

Kaiserrequiem bylo původně zkomponováno pro pohřeb císařovny Leonory v roce 1720 a zaznělo pak ještě několikrát – při dalších pohřbech v císařské rodině, například v roce 1736 na pohřbu prince Evžena Savojského a o 4 roky později na zádušní mši za císaře Karla VI. „Několikrát bylo také provedeno pro obřady v den Všech svatých, z čehož vycházela i naše dramaturgie, neboť koncert měl původně zaznít právě v dušičkovém období, tedy v listopadu v kostele sv. Janů. Nyní jej provedeme v neděli v Konventu Milosrdných bratří a těšíme se s ním do obýváků našich věrných posluchačů,“ zve Roman Válek.

Také Bach a Mozart, oba velcí obdivovatelé teoretického Fuxova spisu Gradus ad Parnassum, budou na koncertě přítomni.  Přiblíží posluchačům dobový kontext zádušní mše a zazní také úryvky z dobových kázání, která jsou samostatným, velmi hodnotným, literárním žánrem.

Johann Joseph Fux: Kaiserrequiem – 3. koncert cyklu Bacha na Mozarta!
24. ledna 2021, 19:30 (přeloženo z listopadu 2020), livestream z Konventu Milosrdných bratří na YouTube kanálu CEB
Program: Johann Joseph Fux: Requiem – Missa pro defunctis (Kaiserrequiem K 51-53)
Soli: R. Kružíková, P. Radostová, M. Böhmová, L. Netušilová, M. Jägerová, J. Kubín, J. M Procházka aj. – zpěv
Koncertní mistr: E. Machová
Dirigent: Roman Válek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments